Reklama

Adwentowa szansa (1)

Można inaczej

Niedziela przemyska 49/2000

Przeżywamy kolejny Adwent. Polska tradycja wiąże ten czas z postanowieniami abstynencji jako jednej z istotnych, wobec sytuacji alkoholowego zniewolenia, form pomocy ludziom uzależnionym. Klerycy z Koła Abstynenckiego naszego Seminarium pragną podzielić się swoimi refleksjami wyniesionymi z rekolekcji w Zakroczymiu.

Dla pięciu alumnów przemyskiego Seminarium kilka dni, minionych już co prawda dawno, wakacji było okazją intelektualno-modlitewnej refleksji nad trudną rzeczywistością polskiej trzeźwości, a właściwie jej braku. Polska - przez kraje zachodnie postrzegana jest jako " kraj bardzo rozpity". Rzeczywistość bardzo od tego nie odchodzi, ale nie można generalizować, bo wbrew pozorom w tej dziedzinie coś się dzieje. Istnieje w naszym kraju Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości ( OAT), który mieści się w Zakroczymiu. On to, wśród wielu zadań przygotowuje także alumnów z seminariów diecezjalnych i zakonnych do pracy w dziedzinie duszpasterstwa trzeźwości.

Rekolekcje te są dwustopniowym przygotowaniem do wyżej wymienionej pracy, i tak w pierwszym stopniu rekolekcji OAT-u wzięli udział alumni drugiego roku WSD: Marek Duda i Grzegorz Socha. Drugi stopień przeżywali natomiast Tomasz Czopor, Daniel Odor i Mirosław Wójcik z trzeciego roku naszego Seminarium.

Pierwszy stopień to czysto teoretyczne przygotowanie alumnów. W większości prowadzony on był przez osoby świeckie: dr Bożenę Kolisko - Wpływ alkoholu na organizm ludzki; mgr. Zygmunta Filippa - Rozpoznanie problemu alkoholowego; dr. Piotra Szczukiewicza - Podstawy pomocy psychologicznej osobom z problemami alkoholowymi; dr. Jana Zienkowskiego - Tolerancja alkoholu; mgr J. Kubiak - Rodzina w aspekcie problemu alkoholowego. Role dzieci w rodzinie alkoholowej.

Zapoznanie zainteresowanych z podstawowymi elementami, jak psychologia nałogu, rodzaje uzależnień (tu współuzależnienie czy sytuacja w domu dzieci z problemem alkoholowym), a także poznanie wielu przyczyn czy skutków "pijaństwa", stało się podstawowym celem prowadzących.

Drugi stopień jest praktycznym poparciem wcześniej zdobytego podłoża teoretycznego. Liczne spotkania z duszpasterzami współpracującymi z AA, Al.-anon, oraz z alkoholikami nie pijącymi jak z Markiem A. stały się głównym punktem tego stopnia. Świadectwa własnego życia jeszcze bardziej przybliżyły nam to, co wiele polskich rodzin przeżywa na co dzień - tragedię ojca czy matki pijaka.

Biskup diecezji drohiczyńskiej - dr Antoni Dydycz, prał. Henryk Korża, ks. mgr Zbigniew Kaniecki - ukazali nam wielką rolę kapłana i wielką misję, jaką już sam Jezus nam polecił mówiąc: "Pijacy nie odziedziczą królestwa Bożego" (1 Kor 6, 10), bo to właśnie kapłani winni prowadzić lud jak "pasterz prowadzi swoje owce". Jakże ważną rolą jest więc przygotowanie się alumnów do takiej pracy.

Zakroczym stał się polskim domem nadziei przygotowania do pracy w duszpasterstwie trzeźwości, jednak nie na tym kończy się to zagadnienie.

Diecezja przemyska posiada także w miarę dobrze zorganizowane zaplecze duszpasterstwa trzeźwości, za które odpowiada ks. prał. Stanisław Zarych. On to jest czynnie zaangażowany w tę dziedzinę, której poświęcił swoje życie. Prężnie działające grupy przy parafii Świętej Trójcy w Przemyślu, w parafiach podprzemyskich, a nawet w więzieniu w Medyce, mogą być doskonałym przykładem, że jest o co walczyć, bo w końcu chodzi tu o drugiego człowieka - może nie naszego ojca czy brata, ale człowieka, który też ma swoją godność. Nie możemy nie wyciągnąć ręki do bliźniego. Nie bądźmy więc obojętni na otoczenie, lecz idźmy za słowami Chrystusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Niech te słowa wyryją się w naszych sercach - sercach chrześcijan i niech będą mottem na każdy nadchodzący dzień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel SDS w kaplicy arcybiskupów krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra - delegata ds. kanonizacyjncyh archidiecezji krakowskiej - dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję