Reklama

Niedziela w Warszawie

Lasery, świece, kumulacja łaski

DeNews, Przymierze Wojowników, Młodzi Gniewni, Przepis na Miłość oraz Wielka Kumulacja Łaski - to tylko przykłady ewangelizacyjnych inicjatyw w parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawsze lubiłem zajmować się młodzieżą, która jest na obrzeżach Kościoła - mówi ks. Piotr Łapa, duszpasterz młodzieży „Na Zesłaniu”, czyli w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego na Piaskach. Dzięki nietypowym pomysłom w kościele widać coraz więcej młodych.

Mulimedialna adoracja

Osiedle Piaski to typowe warszawskie blokowisko z przełomu lat 60. i 70. Zdecydowana większość parafian to ludzie starsi, których nie trzeba specjalnie zachęcać do Kościoła - przychodzą sami. Wystarczy chwila spędzona w parafialnej kancelarii, aby przekonać się, że najbliższy wolny termin zamówienia Mszy św. znaleźć można dopiero pod koniec roku. - Wielu moich parafian to ludzie bardzo wierzący. Mamy szeroką ofertę duszpasterską tzw. religijności tradycyjnej - mówi ks. dr Sławomir Nowakowski, proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy dwa lata temu coraz więcej mówiło się o konieczności Misji Ewangelizacyjnej dla Warszawy, księża z parafii postanowili zawalczyć o tych, którzy do kościoła nie przychodzą. Obok tradycyjnego duszpasterstwa, postawili na młodzież. - Kościół ma wiele cennych darów. Trzeba je tylko atrakcyjnie opakować i ludziom podsunąć - przyznaje ks. Jacek Laskowski, który raz w miesiącu organizuje Adoracje Najświętszego Sakramentu w świetle laserów, świec, projekcji multimedialnych oraz przy dźwiękach nastrojowej muzyki. Na takie nabożeństwa przyjeżdżają setki młodych nie tylko z parafii, ale także z innych rejonów Warszawy.

- Adorację nazwaliśmy „DeNews”. Nazwa oznacza Bożą Wiadomość. „De” od Deus i „News” - wiadomość. Bóg ma bowiem dla każdego dobry news - tłumaczy ks. Laskowski. - My tylko skupiamy uwagę wokół Najświętszego Sakramentu. Stosując nowoczesne multimedia pokazujemy Kościół i jego dary w innym świetle.

Popcorn i cola gratis

Nie jest wielką tajemnicą, że młodych coraz trudniej zachęcić do czegokolwiek. Podobnie jest również z wiarą i zaangażowaniem w Kościele. - Katechizuje w liceum i wiem, że nie jest dobrze. Z trzech moich klas regularnie do kościoła chodzi zaledwie kilka osób. Podczas przygotowania do bierzmowania okazuje się, że niektórzy licealiści ostatni raz spowiadali się przed I Komunią św. - tłumaczy ks. Piotr Łapa.

Reklama

Trzeba więc nieźle się natrudzić i nagłowić, aby przyciągnąć ich „na dobrą stronę mocy”. To dla nich ks. Piotr powołał grupę Młodych Gniewnych oraz Przymierze Wojowników. Atrakcyjny dla młodych język, to jednak nie wszystko. Duszpasterz młodzieży wyjeżdża ze swymi niepokornymi owieczkami w góry, organizuje spływy kajakowe, a nawet wyjazdy na Wschód. W parafii regularnie prowadzi spotkania i dyskusje filmowe, na których gratis jest popcorn i cola. - Podczas wyjazdów wszystko jest fajnie i pięknie. Młodzi często są zachwyceni. Tylko ilu z nich ja później widzę w kościele? - retorycznie pyta ks. Łapa. I choć odsetek „złapanych” w ten sposób osób nie jest zbyt duży, to i tak nie można załamywać rąk. Trzeba drążyć skałę dalej. - Wielu z nich żyje obok Kościoła, ale to co teraz otrzymują na wyjazdach, rekolekcjach, spotkaniach, kiedyś się odezwie - uważa kapłan.

Duszpasterstwo młodych, podobnie jak w innych parafiach, przede wszystkim oparte jest na okresie poprzedzającym bierzmowanie. Ks. Łapa dwoi się i troi, aby bierzmowanie nie było tzw. „sakramentem pożegnania z Kościołem” - Wydłużyliśmy czas przygotowania z jednego roku, do dwóch lat. Oprócz spotkań w parafii wyjeżdżamy także na rekolekcje. To najskuteczniejsza forma dotarcia do młodego człowieka - podkreśla kapłan.

Wielka Kumulacja

Ostatni czas w parafii na Piaskach był bardzo wytężoną pracą. Oprócz tradycyjnego przygotowania do odpustu i wielkiego pikniku. Przez cały tydzień trwała modlitwa przed najświętszym sakramentem, a wieczorem spotkać można tu było znaną osobę. Takie duchowe przygotowania do odpustu tradycyjnie nazwane byłyby pewnie nowenną, ale „Na Zesłaniu” jest inaczej. Tu przyciągać mają nie tylko piękne nabożeństwa, zaproszeni goście, ale także chwytliwy tytuł plakatów jak np. „Wielka Kumulacja Łaski”.

Reklama

W ramach tej ewangelizacyjnej akcji wysłuchać można było świadectwa wokalisty Darka Malejonka, reżysera Lecha Dokowicza, piosenkarza Tomasza Budzyńskiego oraz publicysty Grzegorza Górnego. Wierni uczestniczyli także w Drodze Światła z piosenkarką Antoniną Krzysztoń. Apogeum przypadło na wigilie Zesłania Ducha Świętego. Wówczas na adoracji były lasery, multimedia, muzyczna oprawa wspólnoty Woda Życia oraz modlitwa... do pierwszej w nocy.

Rankiem następnego dnia ruszył zaś piknik parafialny. Oprócz setek grilowanych kiełbasek, straganów i placów zabaw, około 60 „Młodych Gniewnych” przystąpiło do sakramentu bierzmowania.

Widać już pierwsze efekty ewangelizacji na Piaskach. Systematycznie rośnie ilość młodych osób w kościelnych ławkach. - Gdy zaczynaliśmy nie było wcale tłumów. Tego typu inicjatywy wymagają systematyczności, internetu, facebooka i odpowiedniej oprawy - mówi ks. Łapa. - Staramy się zapraszać przez szeroko otwarte drzwi do naszego kościoła. Cisze się, że z naszych propozycji ewangelizacyjnych korzysta coraz więcej osób także spoza parafii - dodaje ks. Sławomir Nowakowski.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwecja: doświadczenie pandemii otwiera pole do ewangelizacji

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Szwecja

Tomasz Siwczuk

Katolicy stanowią w Szwecji niespełna 2 proc. społeczeństwa. Jednakże w aktualnych okolicznościach, mają oni wiele możliwości, aby być mniejszością kreatywną i ewangelizacyjną. Zwraca na to uwagę kard. Anders Arborelius, biskup Sztokholmu. Zauważa on, że podczas kryzysu spowodowanego koronawirusem, wiele osób przekonało się o ograniczeniach kultury konsumpcyjnej i dziś wydają się bardziej otwarci na sprawy religijne i duchowe.

W wywiadzie dla portalu Nuova Bussola Quotidiana kard. Arborelius mówi o zadaniach katolików w szwedzkich realiach. Przede wszystkim muszą oni zaakceptować swoją sytuację, fakt, że są małą trzódką, która próbuje jednak naśladować Jezusa w zsekularyzowanym środowisku. Jest to – jak zaznacza – świat bardzo hałaśliwy. Ludzie nie potrafią żyć w ciszy, ciągle muszą czegoś słuchać, ale zarazem są też spragnieni ciszy i samotności. Dlatego niewierzący zgłaszają się do katolickich klasztorów i domów rekolekcyjnych, aby wyrwać się z tego zgiełku współczesnego świata. Jest to dobra okazja do ewangelizacji – zaznacza kard. Arborelius, który sam jest konwertytą.

CZYTAJ DALEJ

Wizyty dusz czyśćcowych u ojca Pio: wielokrotnie przychodziły do niego, szukając pomocy

2024-07-17 21:27

[ TEMATY ]

czyściec

św. o. Pio

Krzysztof Tadej

Niezmienione ciało św. Ojca Pio spoczywa w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo

Niezmienione ciało św. Ojca Pio spoczywa w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo

Ojciec Pio mocno wierzył w świat nadprzyrodzony i w Kościół składający się zarówno z żyjących, jak i ze zmarłych, którzy dostąpili chwały nieba albo w czyśćcu doznają bolesnego oczyszczenia po śmierci. Był głęboko przekonany, że te trzy stany wzajemnie się komunikują, wspierają i na siebie oddziałują - czytamy w książce "Największe tajemnice czyśćca. Błogosławieństwo oczyszczającego ognia".

Niebo to doskonała wspólnota ze Stwórcą i wszystkimi zbawionymi. Czyściec jest „przedsionkiem” nieba, miejscem oczyszczania dusz tych, którzy wymagają jeszcze pracy nad sobą, aby dojrzeć do doskonałej miłości, koniecznej do osiągnięcia nieba.

CZYTAJ DALEJ

Firma Crowdstrike: globalna awaria wynikła z naszego błędu, to nie był cyberatak

2024-07-19 13:28

[ TEMATY ]

Microsoft

PAP/EPA/JAGADEESH NV

Globalną awarię systemu operacyjnego Microsoftu spowodował nasz błąd, to nie był cyberatak - przekazał w piątek szef specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie CrowdStrike, George Kurtz. Ekspert cytowany przez Reutersa ocenia, że problemu nie da się rozwiązać zdalnie, a naprawa może potrwać nawet do kilku dni.

Powodem awarii był błąd w aktualizacji programu Falcon firmy CrowdStrike na urządzeniach używających systemu operacyjnego Windows - poinformował Kurtz w oświadczeniu. Na ekranie dotkniętych nią komputerów pojawia się niebieskie tło, w żargonie informatycznym znany jako niebieski ekran śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję