Reklama

Polska

Ks. Lemański rozpocznie posługę w Zagórzu

Od poniedziałku 28 lipca ks. Wojciech Lemański przyjmie posługę w Centrum Neurologii i Dzieci i Młodzieży w Zagórzu - powiedział KAI Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej. Ma on nadzieję, że to pozytywne zakończenie kontrowersji między dotychczasowym proboszczem Jasienicy z jego przełożonym, abp Henrykiem Hoserem.

[ TEMATY ]

kapłan

YouTube

Dzieduszycki poinformował, że Kuria otrzymała informację, że ks. Wojciech Lemański rozpoczyna posługę w Zagórzu w poniedziałek 28 lipca. Dodał, że początkowo kapłan będzie wolontariuszem i przejdzie przeszkolenie, tak, by mógł do swoich zadań podchodzić profesjonalnie.. Pozwoli mu to także zapoznać się z potrzebami osób, przebywających w Centrum. Po tym okresie będzie mógł podpisać umowę o pracę.

Ks. Lemański zostanie przedstawiony personelowi medycznemu. - To więcej niż nadzieja na pozytywne zakończenie kontrowersji związanych z dotychczasowym proboszczem w Jasienicy - podkreślił Dzieduszycki. - Centrum to miejsce posługi godne księdza, który swą misję traktuje serio, służąc Bogu i ludziom. Ks. abp Henryk Hoser bardzo serio traktował propozycję posługi kapelana ks. Wojciecha Lemańskiego, a on tę propozycję przyjął.

Obowiązkiem nowego kapelana będzie sprawowanie sakramentów, zgodnie z potrzebami pacjentów i personelu Centrum w Zagórzu. - Trzeba także pamiętać, że do księdza będą zwracać się ludzie, którzy będą oczekiwali od niego pomocy duchowej. Wrodzone cechy i nabyte kwalifikacje księdza pomogą mu w realizacji tego zadania - stwierdził Mateusz Dzieduszycki.

Mazowieckie Centrum Neurologii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu jest największym w województwie ośrodkiem obejmującym opieką dzieci i młodzież z zaburzeniami neurologicznymi, psychicznymi oraz uzależnieniami od środków psychoaktywnych. Wysoko wykwalifikowana kadra zapewnia nowoczesną diagnostykę, leczenie i rehabilitację. W 6 placówkach (Zagórze, Garwolin, Otwock, Józefów i 2 ośrodki w Warszawie) oferowane jest kompleksowe leczenie w oddziałach całodobowych, dziennych i w poradniach specjalistycznych. W Centrum pracuje ponad 500 osób i rocznie leczymy ponad 7500 pacjentów. Trzy szkoły działające na terenie Centrum zapewniają pacjentom edukację na wszystkich poziomach: od przedszkola do egzaminu dojrzałości. Placówka współpracuje z ośrodkami w kraju i za granicą, jest też partnerem w Programie Unijnym EQUAL, gdyż skutecznie pozyskuje fundusze unijne. Kontakty z Kliniką Rehabilitacji Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie zaowocowały powstaniem Pracowni Analizy Chodu, trzeciej tego typu jednostki w kraju. Pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi proponowane są najnowsze formy terapii. W oparciu o współpracę z Danią Centrum otworzyło Hostel dla młodzieży ze schizofrenią. Na jego bazie powstaje unikalny w skali kraju, modelowy Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej, zwiększający szansę młodzieży z zaburzeniami psychicznymi na przyszłe funkcjonowanie na otwartym rynku pracy.

2014-07-22 16:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykański list z okazji dnia modlitw o uświęcenie kapłanów

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

kapłan

BOŻENA SZTAJNER

Kościół potrzebuje kapłanów, ale nie byle jakich – pisze kard. Mauro Piacenza w liście z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Przypada on w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek dla „Communio”: synodalność istotą Kościoła

2022-08-18 08:49

[ TEMATY ]

synod

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Synodalność należy do istoty Kościoła a urzeczywistnia się ona „w spotkaniu, słuchaniu siebie nawzajem i w rozeznaniu” – napisał Franciszek w słowie wstępnym do lipcowo-sierpniowego numeru międzynarodowego przeglądu teologicznego „Communio”. „Chcemy być uwrażliwieni i uważni na znaki czasu, wiedząc, że nie należy ich mylić z duchem czasu. Należy przy tym wysłuchać także głosu profesorów teologii, którzy są powołani do «refleksji i dawania na nowo świadectwa o tajemnicy Boga»” – podkreślił papież.

Wśród autorów omawiających na łamach pisma pojęcia związane z przyszłym Synodem Biiskupów i synodalnością oraz ich rozumienie, znaleźli się kardynałowie: Walter Kasper – emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i Péter Erdő – arcybiskup Budapesztu-Ostrzyhomia, prymas Węgier, biskup Stefan Oster z niemieckiej Pasawy, były zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abo Rowan Williams, teologowie Astrid Kaptijn, Johannes Oeldemann i Thomas Söding oraz były polityk CSU i były przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Hans Maier. Ten ważny dla Kościoła temat podjęto w kontekście procesu reformy niemieckiego Kościoła katolickiego, znanego jako Droga Synodalna oraz planowanego na 2023 r. w Rzymie XVI zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję