Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

180 km „wkręcania się w Kościół”

Na przełomie maja i czerwca szosami naszej diecezji przejechała rowerowa pielgrzymka pn. „Wkręć się w Kościół. Szlakami wiary Podbeskidzia”, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji. Na liście zwiedzanych przez młodych cyklistów miejsc kultu znalazły się m.in. sanktuaria maryjne Śląska Cieszyńskiego

Rowerowy wyjazd na beskidzkie szlaki poprzedziła Eucharystia sprawowana w kaplicy Domu Księży Emerytów przez asystenta KSM ks. Piotra Bączka. Po wspólnej modlitwie 14 rowerzystów wyruszyło spod pomnika bł. Jana Pawła II na kurialnym dziedzińcu. W ciągu 3 dni przejechali oni ponad 180 km. Pierwszego dnia cykliści zwiedzili kościoły Śląska Cieszyńskiego. Na trasie z Bielska-Białej do Cieszyna znalazły się m.in. maryjne sanktuaria w Chybiu, Kończycach Małych, Cieszynie, sanktuarium św. Barbary w Strumieniu i kaplica św. Wendelina w Rudzicy. Drugi dzień to wyprawa z Cieszyna do sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy z przystankiem na Stecówce. Dzień trzeci to powrotna droga do Bielska-Białej, podczas której rowerzyści poznali m.in. burzliwą historię budowy świątyni w Ciścu, zwanej „kościołem jednej nocy”. Uczestnicy pielgrzymki pochodzili z różnych parafii naszej diecezji, m.in. z Kęt, Bulowic, Czańca, Rychwałdu, Lipowej, Słotwiny, Bielska-Białej, Rudzicy i Janowic. Najmłodszy miał 14 lat, a najstarszy 40. O ich zdrowie zadbali członkowie kęckiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej.

- Formuła naszej pielgrzymki polega na tym, aby połączyć aktywny wypoczynek i wysiłek fizyczny z poznawaniem historii naszego partykularnego Kościoła - tłumaczy ks. Bączek. Kapłan podkreśla, że tegoroczne pielgrzymowanie szlakami wiary Podbeskidzia wpisuje się w przeżywany w Kościele Rok Wiary. - Na duchowej mapie naszej ziemi jest wiele miejsc będących świadectwem żywej wiary naszych przodków. Poznawanie historii tych miejsc, niejako dotknięcie jej, jest szansą, aby młodzi zrozumieli, że my nie tworzymy sobie własnej wiary, ale ją przejmujemy, wchodzimy w wielką rzekę tradycji. Mam nadzieję, że nasza pielgrzymka pozwoliła na uchwycenie i przeżycie tej prawdy przez uczestników - powiedział ks. Bączek. Podkreślił, że trasa tegorocznej wyprawy nie należała do łatwych: - Pokonanie na rowerze górzystych okolic Wisły i Istebnej, wyjazd na Stecówkę czy przełęcz Ochodzita były niemałym wyzwaniem dla młodzieży, szczególnie w miejscach, gdzie nachylenie drogi przekraczało 10%. Ale ostatecznie wszystkim trasę udało się przejechać.

Reklama

Rowerzystów pilotowały oznakowane logiem pielgrzymki samochody. - Wielu przejeżdżających kierowców i wielu przechodniów zwracało uwagę na naszą grupę. W ten sposób pielgrzymka była też swego rodzaju promocją Kościoła, ewangelizacją uliczną - informuje prezes KSM naszej diecezji, Kamil Duc.

Tegoroczna pielgrzymka była drugą tego typu inicjatywą zorganizowaną przez KSM. Pomysł rowerowego zwiedzania miejsc kultu w naszej diecezji zrodził się w ubiegłym roku, w związku z 20. rocznicą powstania struktur Kościoła na Podbeskidziu. Wtedy to młodzież odwiedziła m.in. sanktuaria w Szczyrku, Rychwałdzie, Oświęcimiu i Hałcnowie, miejsca związane z kultem świętych: celę śmierci św. Maksymiliana, rodzinną miejscowość św. Jana Kantego, abp. Józefa Bilczewskiego oraz grób bł. Celiny Borzęckiej.

2013-06-11 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korea czeka na Papieża i liczy na cud pokoju

[ TEMATY ]

pielgrzymka

erin.kirkland / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Arcybiskup Seulu liczy na cud, ma nadzieję, że Papieżowi uda się zjednoczyć w modlitwie o pokój prezydentów obu Korei, podobnie jak to miało z prezydentami Izraela i Palestyny. Chciałbym, aby przynajmniej zdołał pobłogosławić Kim Jong-una i prezydent Park, życząc im pokoju – powiedział kard. Yeom Soo-jung. Zaznaczył, że Koreańczycy pilnie potrzebują takiego gestu pokoju i odprężenia. Spodziewają się go właśnie po Franciszku, który już za kilka tygodni przybędzie do Seulu. Kard. Yeom przypomina, że sytuacja katolików w Korei Północnej jest bardzo trudna. Nie ma tam aktualnie ani jednego kapłana. Wszyscy biskupi, księża i zakonnice zostali zgładzeni wraz z nastaniem komunizmu – mówi metropolita Seulu.

Zapewnia on, że Koreańczycy są zaszczyceni wyborem ich ojczyzny na cel pierwszej dalekowschodniej podróży Franciszka. Przypomina to o odpowiedzialności koreańskich chrześcijan za ewangelizację Azji. W Korei Południowej stanowią oni już 30 procent społeczeństwa. Jednakże w całej Azji uczniowie Chrystusa są znikomą mniejszością, nie przekraczającą 2 procent ogółu populacji. Kard. Yeom ma zatem nadzieję, że wizyta papieża Franciszka i jego udział w azjatyckim dniu młodzieży zaowocuje misyjnym ożywieniem.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję