Reklama

Niedziela Legnicka

III Bieg Papieski w Legnicy

Niedziela legnicka 24/2013, str. 3

[ TEMATY ]

bieg

Monika Łukaszów

W niedzielę 2 czerwca legniczanie na sportowo uczcili 16. rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II w piastowskiej Legnicy. Z tej okazji zorganizowano Bieg Papieski, który w tym roku odbył się już po raz 3. Organizatorami spotkania były parafie - pw. św. Wojciecha w Legnicy oraz pw. św. Jadwigi Śląskiej, Skauci Europy, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3. Patronat nad sportowym wydarzeniem, jak co roku, objął biskup legnicki Stefan Cichy oraz prezydent miasta Tadeusz Krzakowski.

Papieski Bieg poprzedziła Msza św. w kościele św. Wojciecha na os. Kopernika w Legnicy, której przewodniczył ks. Józef Borowski, proboszcz parafii. W tej świątyni znajduje się wiele pamiątek z pobytu Papieża Polaka w Legnicy. Jedną z ważniejszych jest ołtarz, przy którym Jan Paweł II modlił się na legnickim lotnisku. Warto dodać, że kościół św. Wojciecha, zwany wśród mieszkańców papieskim kościołem, został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o projekt ołtarza, przy którym modlił się Jan Paweł II w 1997 r. Po Eucharystii rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Kilkunastu uczestników wyruszyło w marszu z kijami nordic walking w kierunku legnickiej katedry, gdzie znajdowała się meta. Następnie o godz. 14.30 wszyscy spotkali się przy papieskim pomniku. Tam uczestników powitał ks. Robert Kristman, proboszcz katedry. Wspólnie odmówili modlitwę, odśpiewali „Barkę” i uroczyście rozpoczęli kolejne zmagania sportowe.

W pierwszej konkurencji wystartowały dzieci niepełnosprawne, a w kolejnych dzieci i młodzież w ośmiu konkurencjach na dystansach: 200, 400, 600 i 800 m. O godz. 15 na dystansie 1997 m odbył się bieg główny, który zakończył zmagania sportowe. Jak na zawody sportowe przystało, była rywalizacja, doping publiczności, a przede wszystkim wiele dobrej zabawy. Ks. Wiesław Walendzik, współorganizator sportowego wydarzenia, mówi: - 16 lat temu miało miejsce najważniejsze wydarzenie w historii naszego miasta. Trzeba stale o tym sobie przypominać. A dzieciom i młodzieży, która startuje w naszym biegu tym bardziej trzeba to uzmysławiać, bo przecież oni są zbyt młodzi i nie byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Bieg Papieski zakończył się wręczeniem pucharów, medali i dyplomów zwycięzcom w poszczególnych kategoriach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe obrazki z wizerunkiem bł. Jana Pawła II i okolicznościowe koszulki. Odbyło się również losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegu. Były wśród nich: książki, gry, piłki oraz główna nagroda - rower górski.

Reklama

Wyniki III Biegu Papieskiego

200 m: I - Małgorzata Pasternak SP 1, Mateusz Zieliński SP 19; II - Natalia Żelaskiewicz SP 2, Filip Mackiewicz SP 6; III - Beata Świder SP 10, Konrad Foremny SP 1813

400 m: I - Joanna Stojanowska SP 18, Mikołaj Kotuła SP 19; II - Marta Bogatym SP 2, Rafał Jackiewicz SP Trzebnice; III - Maja Kozik SP 10, Patryk Bezkorowajny SP 9

600 m: I - Katarzyna Fonał Gim. 9, Patryk Kotuła Gim. św. Franciszka; II - Malwina Mojska Gim. 9, Marcin Bogatym Gim. 3; III - Natalia Kopka Gim. 1, Konrad Lisowski Gim. 1

800 m: I - Magdalena Szewczyk VI LO, Jakub Rogalski VII LO, II - Anna Rudnicka ZSS, Kamil Cichocki V LO, III - Ewa Woźniak ZSS

Bieg główny: I - Urszula Potyczka nr 346, Kamil Karbowiak nr 322, II - Agnieszka Konaszczuk nr 333, Justyna Machoń nr 341, Mariusz Tokarczyk nr 338; III - Krystyna Jackiewicz nr 320, Artur Gułaj nr 310

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mała Nowa Sól wspiera duży Kraków

Dokładnie 921 biegaczy wzięło udział w piątej edycji Biegu do Pustego Grobu, który 17 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocy, odbył się w Nowej Soli. Bieg stał się już pewną tradycją i z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników

Bieg tradycyjnie rozpoczął fragment Ewangelii o biegu apostołów św. Piotra i św. Jana do pustego grobu. – Cały czas istnieje potrzeba ogłaszania, że Jezus Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Od 2 tys. lat wciąż jest to powtarzane, jednak nie wszyscy o tym usłyszeli, a jeżeli usłyszeli, to chcą doświadczyć tego, że jest to słowo skierowane do nich i że warto się również potrudzić, aby potwierdzić, że idzie się za tym słowem, biegnie się za tym słowem – mówił br. Kazimierz Golec, proboszcz parafii pw. św. Antoniego, który tuż przed startem pobłogosławił i poświęcił biegaczy. Patronem tegorocznego biegu był św. Ojciec Pio, dlatego każde 5 zł z pakietu startowego zostało przeznaczone na Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, fundację opiekującą się 2 tys. bezdomnych w Krakowie. – Widzę, że ludzie lubią biegać w konkretnej idei – czy to dla kogoś chorego, czy potrzebującego. Łączą nas takie idee, wspólne zadania i wspólna pasja biegania, a tutaj szczególnie chcemy, aby na nowo połączyła nas wiara w zmartwychwstałego Pana – mówił pomysłodawca biegu br. Grzegorz Marszałkowski. Bieg to swoisty fenomen, który łączy zarówno aspekty duchowe, jak i te czysto sportowe. Startują tu zarówno amatorzy, jak i zawodnicy zawodowi. Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co oznacza, że wszelkiego rodzaju rekordy życiowe są tutaj honorowane. Świąteczny, słoneczny dzień licznie zgromadził także kibiców. – Wspieram mojego syna. Ostatnio zaliczył swój pierwszy maraton w życiu w Dębnie i nie spodziewałam się, że tak mu dobrze pójdzie, a tu na 10 km biegnie już na spokojnie. Syn bierze udział w biegu od samego początku, także jestem zaszczycona i cieszę się, że taki bieg jest tutaj co roku organizowany – mówiła Jolanta Ratajczak z Nowej Soli. – Razem z synem biegną synowa i wnusio, którzy razem tworzą drużynę Wikonu – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję