Reklama

Niedziela Legnicka

III Bieg Papieski w Legnicy

Niedziela legnicka 24/2013, str. 3

[ TEMATY ]

bieg

Monika Łukaszów

W niedzielę 2 czerwca legniczanie na sportowo uczcili 16. rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II w piastowskiej Legnicy. Z tej okazji zorganizowano Bieg Papieski, który w tym roku odbył się już po raz 3. Organizatorami spotkania były parafie - pw. św. Wojciecha w Legnicy oraz pw. św. Jadwigi Śląskiej, Skauci Europy, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3. Patronat nad sportowym wydarzeniem, jak co roku, objął biskup legnicki Stefan Cichy oraz prezydent miasta Tadeusz Krzakowski.

Papieski Bieg poprzedziła Msza św. w kościele św. Wojciecha na os. Kopernika w Legnicy, której przewodniczył ks. Józef Borowski, proboszcz parafii. W tej świątyni znajduje się wiele pamiątek z pobytu Papieża Polaka w Legnicy. Jedną z ważniejszych jest ołtarz, przy którym Jan Paweł II modlił się na legnickim lotnisku. Warto dodać, że kościół św. Wojciecha, zwany wśród mieszkańców papieskim kościołem, został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o projekt ołtarza, przy którym modlił się Jan Paweł II w 1997 r. Po Eucharystii rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Kilkunastu uczestników wyruszyło w marszu z kijami nordic walking w kierunku legnickiej katedry, gdzie znajdowała się meta. Następnie o godz. 14.30 wszyscy spotkali się przy papieskim pomniku. Tam uczestników powitał ks. Robert Kristman, proboszcz katedry. Wspólnie odmówili modlitwę, odśpiewali „Barkę” i uroczyście rozpoczęli kolejne zmagania sportowe.

W pierwszej konkurencji wystartowały dzieci niepełnosprawne, a w kolejnych dzieci i młodzież w ośmiu konkurencjach na dystansach: 200, 400, 600 i 800 m. O godz. 15 na dystansie 1997 m odbył się bieg główny, który zakończył zmagania sportowe. Jak na zawody sportowe przystało, była rywalizacja, doping publiczności, a przede wszystkim wiele dobrej zabawy. Ks. Wiesław Walendzik, współorganizator sportowego wydarzenia, mówi: - 16 lat temu miało miejsce najważniejsze wydarzenie w historii naszego miasta. Trzeba stale o tym sobie przypominać. A dzieciom i młodzieży, która startuje w naszym biegu tym bardziej trzeba to uzmysławiać, bo przecież oni są zbyt młodzi i nie byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Bieg Papieski zakończył się wręczeniem pucharów, medali i dyplomów zwycięzcom w poszczególnych kategoriach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe obrazki z wizerunkiem bł. Jana Pawła II i okolicznościowe koszulki. Odbyło się również losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegu. Były wśród nich: książki, gry, piłki oraz główna nagroda - rower górski.

Reklama

Wyniki III Biegu Papieskiego

200 m: I - Małgorzata Pasternak SP 1, Mateusz Zieliński SP 19; II - Natalia Żelaskiewicz SP 2, Filip Mackiewicz SP 6; III - Beata Świder SP 10, Konrad Foremny SP 1813

400 m: I - Joanna Stojanowska SP 18, Mikołaj Kotuła SP 19; II - Marta Bogatym SP 2, Rafał Jackiewicz SP Trzebnice; III - Maja Kozik SP 10, Patryk Bezkorowajny SP 9

600 m: I - Katarzyna Fonał Gim. 9, Patryk Kotuła Gim. św. Franciszka; II - Malwina Mojska Gim. 9, Marcin Bogatym Gim. 3; III - Natalia Kopka Gim. 1, Konrad Lisowski Gim. 1

800 m: I - Magdalena Szewczyk VI LO, Jakub Rogalski VII LO, II - Anna Rudnicka ZSS, Kamil Cichocki V LO, III - Ewa Woźniak ZSS

Bieg główny: I - Urszula Potyczka nr 346, Kamil Karbowiak nr 322, II - Agnieszka Konaszczuk nr 333, Justyna Machoń nr 341, Mariusz Tokarczyk nr 338; III - Krystyna Jackiewicz nr 320, Artur Gułaj nr 310

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekundy, które zmieniają życie

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Krzysztof Tadej: Jak się żyje po zdobyciu olimpijskiego złota?

Dariusz Kowaluk: Radośnie, interesująco. Jestem rozchwytywany przez dziennikarzy i fotoreporterów – to bardzo miłe. Studiowałem dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przygotowywałem się do wykonywania zawodu dziennikarza, a teraz mogę zobaczyć, jak to wygląda z drugiej strony, gdy odpowiadam na różne pytania.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję