Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileuszowe dziękczynienie

Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1973 r. w archikatedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W tym roku przypada 40. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji 2 czerwca w bazylice archikatedralnej zgromadzili się kapłani diecezjalni i zakonni, osoby życia konsekrowanego, klerycy WSD oraz wierni świeccy, a wśród nich marszałek województwa Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, by dziękować Jezusowi Chrystusowi za łaskę święceń udzieloną Pasterzowi Kościoła łódzkiego i za jej owoce.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali: abp senior Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz księża naszej archidiecezji, którzy w tym roku także obchodzą 40. rocznicę święceń prezbiteratu.

Witając uczestników liturgii proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Ireneusz Kulesza podkreślił, iż wspólna modlitwa eucharystyczna będzie wyrazem pamięci oraz darem serca złożonym Księdzu Arcybiskupowi na dzień rocznicy jego święceń.

- Uwierzyć słowu Chrystusa, potędze tego słowa. Szczególnie, kiedy rozważa się chwilę powołania do kapłaństwa - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. - Słowu Chrystusa, które przedziera się przez głębiny człowieczego serca, rozjaśnia ciemności umysłu i jest silniejsze, bardziej wyraźne niż szmery, szumy, hałasy tego świata. Zdziwienie i wzruszenie nad potęgą Chrystusowego słowa, które odnosi się do kapłanów już po otrzymaniu święceń, tego samego słowa, które usłyszeli apostołowie w Wieczerniku po ustanowieniu Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.

Uwierzyć, że słowo Chrystusa jest prawdą a Ewangelia, którą głosi Kościół i której sługami staliśmy się mocą kapłaństwa Chrystusowego, nie może ulec deprawacji. Zachęty ku temu są liczne w postaci tzw. Kościoła otwartego, Kościoła postępowego, Kościoła, który weźmie pod uwagę społeczne oczekiwania, by zmienił swoje nauczanie chociażby w odniesieniu do aborcji, in vitro, eutanazji, tzw. związków partnerskich. Kto by odszedł od autentycznej Ewangelii głoszonej przez Kościół, niech będzie przeklęty - słowa św. Pawła przerażają swoją jednoznaczną wymową.

Reklama

Na zakończenie Metropolita łódzki prosił, aby jubileuszowa Eucharystia była wspólną modlitwą o wierne trwanie w wierze naszej, Świętego, Katolickiego i Apostolskiego Kościoła, i o wierne trwanie w naszym poznaniu Chrystusa, który jest prawdziwie Świętym Bożym.

W imieniu Kościoła łódzkiego życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu złożył bp Ireneusz Pękalski. Odwołując się do słów papieży, którzy w ciągu czterdziestu lat kapłaństwa Metropolity łódzkiego zasiadali na Tronie Piotrowym, a szczególnie do słów papieża Pawła VI, życzył: „aby Czcigodny Jubilat zgłębiając na nowo tajemnicę swego powołania ciągle wspaniałomyślnie przyczyniał się do budowy Kościoła Chrystusowego, który jest w Łodzi i umacniany mocą z wysoka gorliwie głosił temu Kościołowi Dobrą Nowinę o zbawieniu”.

Pasterz Kościoła w Łodzi otrzymał najlepsze życzenia od przedstawicieli władz, członków organizacji, stowarzyszeń i ruchów katolickich, a także od wielu osób prywatnych. Na zakończenie Mszy św. Dostojny Jubilat wypowiedział słowa podziękowania i wdzięczności za otrzymane życzenia.

- Dziękuję za tę jedność Kościoła, której doświadczamy w Eucharystii - mówił Metropolita łódzki. - Wielką moją radością, którą chcę się pochwalić, jest to, że przed tą Mszą św. spotkałem osoby, które przyjechały na tę uroczystość, aby być razem ze mną, a które pamiętają mnie dokładnie sprzed 40 lat, kiedy byłem wikariuszem w małym miasteczku, w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. To też piękny znak tego, czym jest Kościół - podkreślał ze wzruszeniem Ksiądz Arcybiskup.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dialogi w katedrze" o wolności

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Henryk Tomczyk

Wolności poświęcona była kwietniowa edycja "Dialogów w katedrze". Abp Marek Jędraszewski odpowiadał 4 kwietnia na pytania internautów i zebranych w katedrze wiernych. Wprowadzeniem do spotkania był krótki film zawierający wypowiedzi Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Polski, które dotyczyły wolności. Potem przyszedł czas na przesłane wcześniej pytania. Pierwsze z nich było prośbą o wytłumaczenie, "co to znaczy, że jestem wolnym człowiekiem". Abp Jędraszewski powołał się na Hegla, który pisał, że "aby zrozumieć wolność i jej rozprzestrzenianie się w życiu społeczeństw i narodów, trzeba rozróżnić trzy podstawowe etapy" - wschód, Grecja i chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję