Reklama

Niedziela Łódzka

Rodzina – szkoła człowieczeństwa i świętości

Już po raz osiemnasty rodziny z archidiecezji łódzkiej pielgrzymowały do sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Tegoroczne spotkanie przypadło w Dzień Matki 26 maja, a jego motywem przewodnim były słowa bł. Jana Pawła II „Przyszłość świata idzie przez rodzinę”. Uroczystości religijne poprzedził program artystyczny „Portrety Matek” w ujmującym wykonaniu młodzieżowego zespołu muzycznego „Arka” z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Mszy św. pontyfikalnej przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze uczestniczyli: abp Marek Jędraszewski, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego z archidiecezji łódzkiej i spoza jej granic. Modlitwa w intencji rodzin zgromadziła przedstawicieli władz, reprezentantów różnych instytucji, stowarzyszeń, organizacji, związków, delegacje parafialne z Pabianic i z terenu archidiecezji. Przybyli członkowie Kościoła Domowego, Ruchu Światło-Życie, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Obecny był bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Witając wszystkich zgromadzonych abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka rodzin archidiecezji łódzkiej do Pabianic przypada w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku łączyła się z Dniem Matki. Nawiązując do nauczania św. Augustyna oraz Soboru Watykańskiego II przypomniał, iż św. Augustyn zgłębiając tajemnicę Trójjedynego Boga, dopatrywał się śladów Trójcy Świętej w różnych sferach duchowych człowieka. Był bowiem przekonany, że jeśli człowiek został stworzony na Boży obraz i podobieństwo, to musi nosić w sobie obraz i podobieństwo samej Trójcy Świętej. Z kolei soborowa konstytucja „Gaudium et spes” mówi o podobieństwie między jednością Osób Boskich, a jednością synów Bożych zespolonych w prawdzie i miłości. Rozwijając tę myśl bł. Jan Paweł II w Liście do rodzin z roku 1994 pisał, że owa jedność synów Bożych znajduje szczególnie głębokie urzeczywistnienie w małżeństwie mężczyzny i kobiety, które jest odbiciem komunii istniejącej między osobami Trójcy Świętej, oraz w rodzinie, która wyrastając z tej komunii, staje się prawdziwą wspólnotą.

Reklama

Małżeństwo obrazem Trójcy Świętej

W kazaniu bp Kazimierz Górny podkreślił, iż przez sakrament chrztu św. zostaliśmy wprowadzeni do Kościoła i powołani do życia w przyjaźni z Bogiem. Właśnie rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie ta przyjaźń się rozwija i żyje. Małżeństwo przez miłość, wierność i nierozerwalność ma być żywym obrazem Trójcy Przenajświętszej. Zwracając się do małżonków mówił, że otrzymali wielką godność i posłannictwo. Stają się bowiem współpracownikami samego Boga Stwórcy, gdy z miłością i chrześcijańską odpowiedzialnością spełniają zadania zrodzenia i wychowania dzieci.

Rodzina jest drogą Kościoła, szkołą człowieczeństwa i świętości. Musi być silna Bogiem, czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, by pozostała ostoją dla człowieka podczas ekspansji niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń. Św. Maksymilian wzywa nas, byśmy bronili rodziny, jej posłannictwa i świętości, byśmy czynili wszystko, by niedziela była prawdziwie dniem Pańskim, dniem rodziny, a Jezus stanowił centrum jej życia.

Trzeba pamiętać o przeszłości naszej Ojczyzny i roli, jaką odgrywała w niej rodzina. Wpływ zaborców zatrzymywał się na progu rodzinnego domu. Uzurpatorskie władze panowały jedynie w przestrzeni publicznej, kontrolowały administrację, szkoły, sądy, cenzurowały słowo drukowane, lecz dom rodzinny wymykał się temu, będąc swoistą domeną wolności.

Bp Kazimierz Górny przywołał także imiona bł. Jana Pawła II, św. Faustyny, sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, prof. Włodzimierza Fijałkowskiego jako wzorce heroicznych obrońców życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do śmierci.

Reklama

Odnowienie przyrzeczeń i zawierzenie

Po homilii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, po czym bp Kazimierz Górny błogosławił im na dalsze lata wspólnego życia. Ważną chwilą liturgii był Akt Zawierzenia Rodzin Bogurodzicy i św. Maksymilianowi. Modlitwa objęła duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, seminaria duchowne, wiernych świeckich archidiecezji łódzkiej, a w szczególności rodziny.

* * *

Za przewodniczenie uroczystości pielgrzymkowej bp. Kazimierzowi Górnemu podziękował proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Ryszard Olszewski. Słowa wdzięczności skierował również do abp. Marka Jędraszewskiego, bp. Adama Lepy, bp. Ireneusza Pękalskiego oraz kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Dziękował za obecność klerykom, siostrom zakonnym, młodzieży, dzieciom, pielgrzymom i ich opiekunom, a także przedstawicielom władz. Serdeczne słowa wypowiedział pod adresem pocztów sztandarowych, asyst i chórów parafialnych oraz zespołu muzycznego „Arka”.

Po błogosławieństwie pasterskim wierni ucałowali relikwie św. Maksymiliana. Mogli też wysłuchać koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu chórów pabianickich.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina w Polsce

[ TEMATY ]

rodzina

Kzenon/Fotolia.com

Dziś Kościół obchodzi Niedzielę św. Rodziny. Warto z tej okazji przyjrzeć się podstawowym trendom, jakim dziś podlegają polskie rodziny.

Generalnie rzecz biorąc rodzina w Polsce przechodzi zmiany podobne do tych, które zachodzą w większości krajów europejskich, tempo tych zmian jest jednak wolniejsze niż tam, choć w ostatniej dekadzie tendencja do osłabienia rodziny zdecydowanie narasta. Liczba konkubinatów rośnie, wciąż jednak przeważają rodziny, których podstawą jest małżeństwo. Polska znajduje się u progu dramatycznego kryzysu demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję