Reklama

Niedziela w Warszawie

Niezwykły portret Jubilata

Dzięki temu, że ks. prof. Józef Mandziuk zaangażował się w życie parafii w Secyminie, mogło tam powstać sanktuarium. - Ta pomoc była wtedy bardzo cenna - przyznaje ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk, wieloletni kanclerz kurii. Kiedy bowiem ówczesny proboszcz ks. Tadeusz Jaworski zajmował się sprawami związanymi z budową, w pracy duszpasterskiej pomagał mu młody wówczas profesor ks. Mandziuk. On też napisał historię parafii.

Dziś w kościele w Secyminie (najmniejsza parafia archidiecezji warszawskiej) znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody. Koronował go kard. Józef Glemp w 2000 r. Podniósł też do rangi sanktuarium kościół w Secyminie-Nowinach.

Okazją do przypomnienia tych faktów był jubileusz 70-lecia ks. prof. Józefa Mandziuka, wybitnego historyka, wykładowcy na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, który do Warszawy przybył z archidiecezji wrocławskiej ponad ćwierć wieku temu, gdy zaczął pracować na ówczesnej ATK. Przyjął go właśnie Prymas Glemp.

Reklama

Uroczysta gala jubileuszowa w auli Schumana na UKSW zgromadziła 4 czerwca władze uczelni, kilkudziesięciu profesorów oraz studentów. Jak zauważył ks. prof. Henryk Skorowski, jubilat „stworzył wokół siebie swoją szkołę naukową, z której uczelnia jest dumna”. Ks. prof. Mandziuk wypromował ponad 60 doktorów i 200 magistrantów. To autor wielu publikacji, wśród nich monumentalnej, wielotomowej „Historii Kościoła katolickiego na Śląsku”. I dobry człowiek - bo tak mówią o nim studenci. Traktuje ich z wielką troską i życzliwością, choć też wymaga.

Był wzruszony, gdy otrzymał w prezencie swój portret - utkany ze zdjęć ludzi, których spotkał w swoim życiu.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ktokolwiek wie...o śmierci ks. Romana Kotlarza

[ TEMATY ]

ksiądz

Jarosław Kruk / wikipedia.pl

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. R. Kotlarzowi umieszczona w centrum Koniemłot

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. R. Kotlarzowi umieszczona w centrum Koniemłot

Będzie kolejna próba wyjaśnienia przyczyn śmierci ks. Romana Kotlarza, niezłomnego kapłana, męczennika czasów komunizmu, który był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców". Radomska "Solidarność" zaapelowała o przekazywanie jakichkolwiek informacji dotyczących śmierci ks. Kotlarza, które pozwolą wszcząć śledztwo.

Zdzisław Maszkiewicz, szef Solidarności w Radomiu przypomniał, że w 1981 r. po licznych protestach wiernych, władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci kapłana, które po kilku miesiącach dochodzenia zakończyło się umorzeniem. W 1990 r. prokuratura wojewódzka w Radomiu wznowiła śledztwo, ale i ono zostało umorzone, chociaż prokuratorzy przesłuchali prawie wszystkich funkcjonariuszy SB zajmujących się w Radomiu zwalczaniem Kościoła katolickiego. W 2000 r. umorzono śledztwo prowadzone przez IPN.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję