Reklama

Zaproszenia

Piknik na rzecz Stowarzyszenia Dignitas Dolentium - "Zatrzymajmy SLA"

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium („godność cierpiących”) działa od 2007 roku, a od 2011 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego. Organizacja pomaga chorym na SLA – stwardnienie boczne zanikowe, neurologiczną nieuleczalną chorobę, w której dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni. W efekcie chorzy tracą sprawność ruchową, mają problemy z mową, aż wreszcie z oddychaniem z powodu zaniku mięśni oddechowych. Na dzień dzisiejszy nie ma leku, który zahamowałby proces chorobowy.

Dignitas Dolentium założył Paweł Bała, który mając 20 lat dowiedział się, że choruje na SLA, a w Internecie nie znalazł nic w języku polskim o tej chorobie. Założył stronę internetową, a potem Stowarzyszenie, aby propagować informację o tej chorobie i pomagać innym chorym w Polsce. Dziś Paweł ma duże problemu z mówieniem, a nawet używaniem komputera, pomimo to cały czas pociąga innych do działania, prowadzi całą organizację i dzięki swojemu zapałowi każdego dnia daje innym chorym wielką nadzieje.

Dziś Stowarzyszenie tworzą chorzy, opiekunowie i ich przyjaciele, którzy angażują się w wolnym czasie realizując działania na jego rzecz. Nie posiada biura, ani rozdmuchanych kosztów administracyjnych.

Stowarzyszenie pomaga chorym na różne sposoby: wypożycza sprzęt medyczny w tym: materace przeciwodleżynowe, łóżka rehabilitacyjne, asystory kaszlu oraz wypożycza system Sensor, który umożliwia komunikację z opiekunami i obsługę komputera np. małym ruchem palca. Dignitas Dolentium udziela jednorazowej pomocy finansowej chorym w stanie terminalnym, prowadzi telefon zaufania dla chorych i opiekunów, stronę internetową www.mnd.pl oraz forum, wydaje „Poradnik dla chorych na SLA” oraz czasopismo rozsyłane do wszystkich członków oraz klinik i szpitali. Na SLA choruje w Polsce około 4 000 osób. Chcemy dotrzeć nie tylko do nich, ale także do lekarzy, którzy ze względu na rzadkość tej choroby nie spotykają się z nią w praktyce. Zależy nam na przekazywaniu wiedzy jak radzić sobie z chorobą, a przede wszystkim dać nadzieję chorym.

Reklama

Miejsce: Stanica Hucuł, 34-120 Andrychów, Sułkowice ul. Turystyczna 77a (www.stanicahucul.pl)
Data wydarzenia: 27 lipca 2014 roku
Godzina: 14 - 22 (od godz. 20 koncerty)

Plan spotkania:

Od godz. 14 odbędą się:
- przejażdżki bryczką
- biegi przełajowe dla dorosłych i dzieci
- animacje dla dzieci
- konkursy i zabawy
- kiełbaska z grill i piwo
- wata cukrowa i dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci
- licytacje atrakcji (koszulki podpisane przez olimpijczyków, płyty z podpisami wykonawców)
- od godz. 20 dwa koncerty. Najpierw Old Wave, a później Krakow Street Band.

Podczas Pikniku będzie można dowiedzieć się więcej o Stowarzyszeniu Dignitas Dolentium, na którego rzecz jest organizowany.

Organizatorzy koncertu:
Maciej Stopa - Stowarzyszenie Dignitas Dolentium - tel. 607 657 040 (Kraków)
Michał Partyka - tel. 604 086 329 - współorganizator (Andrychów)

Patronat medialny nad koncertem: TVP Kraków
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Andrychów

2014-07-24 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Kongres powołaniowy

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, Katedra Duchowości Liturgicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz zespół ds. powołań kapłańskich Archidiecezji Lubelskiej serdecznie zapraszają na Kongres powołaniowy Archidiecezji Lubelskiej „PIĘKNO POWOŁANIA”, który odbędzie się w dniach 29 maja - 1 czerwca 2014 r. Okazją do organizacji Kongresu jest przypadające w tym roku 300-lecie Seminarium Duchownego w Lublinie.

Zapraszamy do odkrywania z nami radości i piękna powołania. Zgodnie z załączonym programem, podczas Kongresu znajdzie się miejsce zarówno na teologiczną refleksję, świadectwa czy koncerty, jak i na wspólne świętowanie. Motywem przewodnim Kongresu będzie jednak modlitwa i adoracja Tego, który nas wzywa i powołuje do służby w Kościele. Niech Bóg będzie uwielbiony przez nasz Kongres.

W programie:
29 maja - czwartek
Inauguracja Kongresu w Metropolitalnym Seminarium Duchownym
18.00 Msza św. inauguracyjna - Abp. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski
20.00 Modlitwa uwielbienia z udziałem zespołu „Razem za Jezusem”
21.00-22.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy

30 maja - piątek
Sympozjum naukowe na KUL
WOŁANIE - PO-WOŁANIE - WYTRWANIE
zorganizowane przez Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie i Katedrę Duchowości Liturgicznej KUL (aula kard. Stefana Wyszyńskiego)
Sesja przedpołudniowa: Nasze życie należy do Pana (por. Rz 14, 8)
9.00-9.30 Powołanie chrześcijańskie - ks. dr Stefan Moszoro-Dąbrowski, wikariusz regionalny Prałatury Personalnej Opus Dei w Polsce
9.30-10.00 Powołanie kapłańskie - ks. dr Marek Jarosz, rektor WSD w Płocku
10.00-10.30 Powołanie do życia zakonnego - o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, prorektor KUL
10.30-11.00 Powołanie do świeckości konsekrowanej - Jolanta Szpilarewicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich
11.00-11.15 Przerwa
11.15-12.00 Dyskusja panelowa z udziałem prelegentów; prowadzi ks. dr Marek Słomka, rektor MSD w Lublinie
12.30 - Msza Święta w kościele akademickim KUL
Sesja popołudniowa: Miejsca odkrywania i formacji powołania
15.00-15.30 Seminarium - ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie
15.30-16.00 Rodzina - ks. dr Tomasz Adamczyk, wykładowca Wydziału Nauk Społecznych KUL
16.00-16.30 Wspólnota parafialna, ruchy i stowarzyszenia - ks. dr Marek Adamczyk, duszpasterz krajowy Federacji Skautingu Europejskiego
16.30-17.00 „Wytrwajcie w miłości Mojej” (J 15, 9). Formacja permanentna kapłana - ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, prodziekan Wydziału Teologii KUL
17.00-17.15 Przerwa
17.15-18.00 Dyskusja panelowa z udziałem prelegentów; prowadzi ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL
18.00 Co znaczy być powołanym dzisiaj? - ks. dr Marek Dziewiecki, członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań
20.30-21.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele seminaryjnym

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję