Reklama

4. Święto Młodych Tej Ziemi w Drohiczynie

2013-07-04 11:42

Ewelina Trusiak
Edycja podlaska 27/2013, str. 6-7

Ewelina Trusiak

8 i 9 czerwca w Drohiczynie odbyło się 4. Święto Młodych Tej Ziemi. Hasłem tegorocznego spotkania młodych z całej diecezji drohiczyńskiej były słowa: „Bądźcie solą Tej Ziemi”

Odbyły się Papieski Spływ Kajakowy oraz dwa rajdy rowerowe ze wschodniej i zachodniej części diecezji. W godzinach popołudniowych wszyscy zebrali się w Podlaskim Centrum Dialogu na Lekcji Historii Podlasia i Drohiczyna, którą prowadzili ks. dr Zenon Czumaj z konferencją „Templariusze i mniszki z poprawczaka. Z dziejów Kościoła na terenie diecezji drohiczyńskiej” oraz dr Tomasz Jaszczołt, który mówił o „Wybranych elementach z 500-letniej historii województwa podlaskiego”. Po krótkiej lekcji historii uczestnicy zwiedzili Muzeum Diecezjalne, gdzie obejrzeli m.in. nowo otwartą wystawę zbioru ornatów z pasów kontuszowych oraz zbiór pamiątek związanych z osobą bł. Jana Pawła II, oraz Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy - Bug pogranicze kultur i religii. Na koniec młodzież zwiedziła Muzeum Regionalne, w którym mieszczą się m.in. zbiory archeologiczne, zabytkowe eksponaty, wystawy malarskie, fotograficzne, wystawa zabytkowych motocykli oraz kajaków.

Kolejnym punktem w programie była Msza św., a zaraz po niej odbył się plenerowy Wieczór Wiary, na którym wystąpił zespół „Propaganda Dei”. Na zakończenie koncertu wszyscy zebrani pod sceną odśpiewali Apel Jasnogórski, a ks. dr Andrzej Lubowicki - dyrektor Wydziału Młodzieży, asystent KSM i organizator Święta Młodych Tej Ziemi, udzielił błogosławieństwa.

Drugi dzień Święta Młodych Tej Ziemi rozpoczął się Jutrznią w katedrze. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w Historycznej Grze Terenowej po Drohiczynie. Nabyta dzień wcześniej podczas konferencji wiedza historyczna została przez młodzież wykorzystana.

Reklama

Najważniejszym punktem dnia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza. Oprócz uczestników Święta Młodych Tej Ziemi i mieszkańców Drohiczyna uczestniczyli w niej także laureaci 20. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”, którzy występowali tego dnia w koncercie galowym. W homilii Ksiądz Biskup mówił o tym, że pieśni są ważne w życiu każdego chrześcijanina, bo kto śpiewa, dwa razy się modli, jak mówi przysłowie. Mówił, że pieśni i muzyka towarzyszą ludziom i Polsce od wieków. Zachęcał także do tego, aby pieśni, które wybrzmiewały w naszych ustach, były wyznaniem naszej wiary. Na zakończenie Eucharystii młodzież podziękowała Księdzu Biskupowi za odprawioną Mszę św., wygłoszone słowo Boże oraz wyraziła radość z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa i złożyła mu życzenia.

Ostatnim punktem weekendowego święta był koncert galowy festiwalu, podczas którego wystąpili laureaci I i II miejsc wyłonieni w finale, który odbył się w maju w Bielsku Podlaskim. Podczas koncertu zostały wręczone nagrody z rąk tegorocznego dyrektora festiwalu ks. Łukasza Suszki.

Wielkie podziękowania należą się Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, które po raz kolejny wzięło na swoje barki organizację tego przedsięwzięcia i dołożyło wszelkich starań, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Tagi:
młodzi

Reklama

Święto młodych w Sandomierzu

2019-04-24 09:01

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 17/2019, str. 1-5

Już po raz dwudziesty czwarty Niedziela Palmowa jest świętem młodych na całym świecie. Dzieci i młodzież z diecezji sandomierskiej łączyli się duchowo z Ojcem Świętym Franciszkiem i ze swoimi rówieśnikami na Placu św. Piotra w Rzymie. Spotkanie rozpoczęło się przy figurze Matki Bożej Niepokalanie Poczętej na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu

Ks. Adam Stachowicz
Podczas spotkania członkowie KSM przeprowadzili konkurs na najpiękniejszą i najbardziej oryginalną palmę

Przed poświęceniem palm bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że są one obok krzyża symbolem niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień. – Palma to znak radości i triumfu. Krzyż przywołuje z kolei mękę i śmierć. Instynktownie wybieramy palmę, gdyż boimy się krzyża, chcielibyśmy go uniknąć, ominąć. Ale bez krzyża nie ma prawdziwej miłości, nie ma przejścia z wegetacji do życia, z przeciętności do heroizmu, ze śmierci do zmartwychwstania. Potrzebujemy miłości i mamy ją dawać innym. Bądźmy razem z Panem Jezusem w Wielkim Tygodniu, żeby nauczył nas kochać – powiedział Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Dzięga: Szatan nie da nam odpocząć

2019-04-22 14:20

pk / Szczecin (KAI)

Wojna ideologiczna zaczęła się w raju, a szatan ma jeden cel. Chce walczyć z człowiekiem - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński był gościem audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin.

M. Paszun

Hierarcha odpowiedziała na pytanie o to, czy Europa i Polska staje dziś na skraju wojny ideologicznej i czy mamy do czynienia z frontalnym atakiem na Kościół. - Szatan nie chce walczyć z Bogiem, bo wie, że nie jest w stanie z nim walczyć. Jest zainteresowany pozyskaniem każdej ludzkiej duszy - dodał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że "doświadczamy kolejnego etapu zmagania duchowego w dziejach świata".

- Jest to zmaganie o każdą ludzką duszę. Szatan nie ustanie w tym zmaganiu. On nam nie da odpocząć. Co najwyżej będzie szukał innych metod. Zmieni metody i nam się będzie wydawało, że mamy więcej odpoczynku, a to już jest atak prowadzony z innej strony, subtelnie, ale często skutecznie. I żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy w stanie z nim po ludzku wygrać i dlatego modlimy się przez przyczynę Michała Archanioła, żeby pomógł nam, byśmy mocą Bożą w tej walce mogli być zwycięzcami - mówi abp Dzięga.

Metropolita dodaje, że "zawołanie Michała Archanioła „Któż jak Bóg” w dzisiejszych kontekstach językowych znaczyłoby tylko Bóg, tylko po Bożemu, tylko z Bogiem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem