Reklama

Komunikat z II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „Okno”

Ełk, 28-30 czerwca 2013 r.

Festiwal, odbywający się z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych, składał się z 2 części: przeglądu filmów i części konkursowej. Festiwalowi towarzyszyły koncerty jazzowe muzyków Edwarda Bierdzińskiego i Aleksandra Śliwy.

Reklama

W przeglądzie filmów zaprezentowano 3 produkcje pełnometrażowe:

Ubiegłoroczne Grand Prix Festiwalu - film „Pani Weronika i jej chłopcy” Artura Pilarczyka.

„October baby” - braci Johna i Andy’ego Erwinów - wzruszająca opowieść o tematyce pro-life.

Reklama

„Transformacja. Od Lenina do Putina” cz. I i II Grzegorza Brauna - historia zbrodniczego systemu komunistycznego, a także archiwalny niemy film przedwojenny „Pan Tadeusz” w reż. Ryszarda Ordyńskiego.

Hasłem tegorocznego festiwalu było: „Odkrywamy Polskę nieznaną”. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 15 filmów.

Filmy konkursowe oceniało jury w składzie:
- Krzysztof Czabański, przewodniczący
- Teresa Bochwic
- o. Waldemar Gonczaruk CSsR
- Barbara Stanisławczyk
- ks. Tomasz Jegierski
- Krzysztof K. Karnkowski
- Jerzy Targalski.

Jurorzy podkreślili wysoki poziom artystyczny i ideowy nadesłanych dzieł. Jury nagrodziło 5 filmów.

Równorzędne wyróżnienia przyznano filmom:

- „Polacy” w reż. Krzysztofa Siuciaka i Piotra Bogajewskiego. To historia Kresowiaków, których opuściło państwo polskie, ale o których pamiętają młodzi warszawiacy, zawożący im polskie książki.

- „Lawa” w reż. Grzegorza Kutermankiewicza. W filmie wypowiadają się wybitne postaci polskiego życia publicznego, których słowa są rodzajem „memento” dla rozbitego narodu polskiego.

- „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Jest to film ukazujący niezwykłą historię i artystyczno-techniczną stronę tworzenia tzw. sukienki dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Film w symboliczny sposób łączy to, co ziemskie, z tym, co Boskie, i co jest duchową ostoją Polaków.

Nagrodę specjalną jury postanowiło przyznać filmowi „Żona oficera” Piotra Uzarowicza z USA. Młody Amerykanin po śmierci ojca idzie śladami rodzinnej historii i odkrywa, że jego dziadek zginął w Katyniu. Film pokazuje historię w sposób ciekawy i przystępny dla zachodniego widza. Należy podkreślić wysoki poziom artystyczny filmu.

Główną nagrodę Grand Prix Festiwalu, dzieło rzeźbiarza Jacka Adamasa, otrzymuje film „Święty ogień” w reż. Jarosława Mańki i Macieja Grabysy. Film pokazuje nieznaną historię samospalenia Walentego Badylaka na krakowskim Rynku w marcu 1980 r. w proteście przeciwko ukrywaniu zbrodni katyńskiej przez władze komunistyczne. Tragedia samospalenia bohatera przenosi się na świadków, którzy stają się tym samym bohaterami filmu - w szczególności na fotografika Stanisława Markowskiego, który uchwycił na kliszy dramatyzm chwili. Jego oryginalne zdjęcia wykorzystane są w filmie.

Zwycięzcom gratulujemy.

Zdaniem jury, festiwal powinien odbywać się w różnych zakątkach Polski, propagując ideę kina niezależnego.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję