Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

15-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2013, str. 1, 2

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum ks. Stanisława Solilaka

W niedzielę, 16 czerwca br. minęła 15. rocznica erygowania parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie. Tę „kryształową rocznicę” uczciliśmy poświęceniem figury Jezusa Miłosiernego, którą ufundowali parafianie z ks. Proboszczem (ks. Stanisławem Solilakiem - red.). Tego dnia z kościoła parafialnego wyruszyła procesja do byłego POM-u, gdzie przy drodze na osiedlu ulokowano figurę. Tutaj ks. Proboszcz poświęcił ją, dzieci zapaliły 15 zniczy, a przedstawiciele rodzin złożyli bukiet biało-czerwonych róż. Następnie ks. Proboszcz zawierzył parafię Miłosiernemu Panu, dziękując za łaski, które zostały dane parafii. Przez ten czas do wspólnoty Kościoła przez sakrament chrztu zostało włączonych 170 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 299 osób, a I Komunię 250 dzieci. Trudno zliczyć, ilu grzeszników otrzymało łaskę Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Namaszczenie chorych było udzielane 757 razy. Sakrament święceń w stopniu prezbitera w 2008 r. przyjął nasz rodak - ks. Piotr Spyra. Na ślubnym kobiercu stanęło 105 par, a do wieczności odprowadzono 189 zmarłych. Niestety, parafia na skutek licznych wyjazdów wiernych zmniejszyła się przez ten okres o ponad 200 osób i liczy obecnie ok. 1000 wiernych.

Podsumowując inne dane statystyczne w parafii ks. Proboszcz poinformował ile Mszy św. celebrował przez ten okres w parafii. Cieszy fakt, że każdego dnia w kościele parafialnym wierni uczestniczą we Mszy św. W Gozdowie w każdy piątek jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego (było 782 nabożeństw), a w Podhorcach - do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Są też inne, tradycyjne nabożeństwa okresowe oraz „Godzina Święta”, nabożeństwo fatimskie w Podhorcach (od maja 2009 r.), a w Gozdowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca Apel Jasnogórski z Janem Pawłem II. Przy ołtarzu są niemal każdego dnia ministranci, a na chórze śpiewają codziennie dziewczynki ze scholi. Ze służbą liturgiczną ministranta przez ten okres zetknęło się 159 chłopców, a 183 dziewcząt śpiewało w scholi. Przyrzeczenia przynależności do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci złożyło 43 małych misjonarzy. W parafii na różańcu modli się 10 róż różańcowych, 91 osób należy do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, TP KUL liczy 10 członków, Parafialna Rodzina Radia Maryja - 38 osoby, Rada Duszpastersko-Ekonomiczna - 12 osób. Rozpadł się jedynie KSM (były 2 grupy). Chlubą parafii jest zespół śpiewaczy „Górzanki”.

Reklama

Szczególną formą duszpasterstwa są pielgrzymki parafialne do różnych sanktuariów w Polsce. Przez 15 lat ks. Proboszcz zorganizował ich aż 61, w tym 11 pieszych do Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie. O szczegółach życia religijnego w parafii informuje „Nasz Miesięcznik” - 8-stronicowa gazetka parafialna, która ukazuje się nieprzerwanie każdego miesiąca od grudnia 1998 r. (175 numerów). Od września 2007 r. mamy również internetową stronę parafialną - www.gozdow.zamojskolubaczowska.pl.

Ze spraw materialnych przez 15 lat wykonano następujące inwestycje: 1998-99 - kapitalny remont kościoła filialnego w Podhorcach oraz wyposażenie kościoła parafialnego w podstawowe paramenty liturgiczne; brukowa opaska wokół kościoła z alejką; 2000 - budowa dzwonnicy z trzema dzwonami w Gozdowie, parkan w Gozdowie (część) i parkan w Podhorcach (2000-01); 2001-04 - budowa plebanii w Gozdowie, parkan przy plebanii; 2002-04 - organizacja cmentarza grzebalnego w Podhorcach; 2004 - dzwonnica i nowy dzwon w Podhorcach; 2005 - prace wykończeniowe przy plebanii, kostka brukowa wokół kościoła w Podhorcach wraz z alejką i schodami, pomnik kolejarzy i ogrodzenie w Gozdowie; 2006 - nowe nagłośnienia w obu kościołach, podłoga w kościele w Podhorcach; 2006-07 - elewacja zewnętrzna kościoła parafialnego; 2008 - ogrodzenie terenu wokół plebanii i kościoła w Gozdowie, cd., budowa kapliczek w Gozdowie i Podhorcach; 2009-10 - budowa kaplicy cmentarnej w Podhorcach; 2011 - prace w plebanii, schody przed kościołem parafialnym, konserwacja dachu na kościele w Podhorcach; 2012 - remont dzwonnicy w Podhorcach (szalunek), nastawa ołtarzowa w kościele w Gozdowie, odwodnienie plebanii i kaplicy cmentarnej; 2013 - remont kościoła filialnego na zewnątrz (część szalunku), malowanie kościoła parafialnego, ołtarze boczne, kapliczka Jezusa Miłosiernego, przęsła ogrodzeniowe w Gozdowie. Wszystkie powyższe inwestycje zostały wykonane wyłącznie z ofiar parafian i ks. Proboszcza, bez dodatkowy dotacji zewnętrznych.

Za te wszystkie osiągnięcia dziękowaliśmy Bogu podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej w kościele parafialnym po powrocie procesji od figury Jezusa Miłosiernego. Przepraszaliśmy też za to, co złe było przez nas zdziałane. Wszystkie powyższe inicjatywy duszpasterskie i gospodarcze są skrupulatnie spisywane w kronice parafialnej, która liczy już 4 tomy (po 96 stron rękopisu każdy, ok. 1100 zdjęć). Największym wydarzeniem parafialnym w tym okresie było Nawiedzenie Maryi w kopii Cudownego Obrazu w czerwcu 2004 r. Natomiast osobistym osiągnięciem ks. Proboszcza było napisanie w tym czasie (2002-2006) i obrona pracy doktorskiej z liturgiki. Ten przedmiot stanowi pasję życiową Księdza, który stara się całe duszpasterstwo liturgicznie ukierunkowywać.

Bogu Najwyższemu i Miłosiernemu Ojcu niech będą dzięki za wszelkie dobro, które dokonało się w tym czasie dla nas i przez nas.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXI Rocznica Koronacji Obrazu w Mrzygłodzie

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 77. rocznica rzezi ludności cywilnej na warszawskiej Woli

2021-08-05 19:29

[ TEMATY ]

Warszawa

II wojna światowa

rzeź Woli

Wikipedia

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Historyk Norman Davies uznał 5 i 6 sierpnia 1944 r. za „dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy. Żaden ze sprawców ludobójstwa dokonanego na Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję