Reklama

Dzień z życia Franciszka

Znany włoski watykanista Andrea Tornielli w tekście zamieszczonym na portalu Vatican Insider opisał zwykły dzień i zwyczaje papieża Franciszka, który nie przestaje zadziwiać świata.

Budzik w mieszczącej się w Domu św. Marty sypialni Franciszka dzwoni o 4.45. Papież wstaje tak wcześnie, aby pierwsze chwile dnia spędzić na modlitwie i rozmyślaniu Pisma Świętego. Najpierw indywidualnie, a później we wspólnocie podczas Mszy św. Właśnie te poranne Eucharystie, w których uczestniczą watykańscy kardynałowie, biskupi oraz świeccy i duchowni pracownicy Stolicy Apostolskiej, od pracowników banku po sprzątaczki, stały się znakiem rozpoznawczym pontyfikatu Papieża z Argentyny. Szczególnie śledzone są homilie papieskie. Częściowo improwizowane, a częściowo na tyle przygotowane, że 2 godziny po Eucharystii serwis „L’Osservatore Romano” może podać ich streszczenie z kilkoma cytatami. Tornielli podkreślił, że Papież mówi prostym językiem, aby trafić do każdego. Często obrazuje ewangeliczne przesłanie swoimi doświadczeniami. Najczęściej cytuje swoją babcię, która przekazała mu rady na całe życie i z których korzysta jako następca św. Piotra.

Tornielli zwrócił też uwagę na rady, jakie nuncjuszom apostolskim, którzy odgrywają wielką rolę przy wyborze biskupów, daje Ojciec Święty. Mają to być bliscy ludziom pasterze, cierpliwi i miłosierni. Tacy kapłani, którzy kochają wewnętrzne ubóstwo i żyją ekstremalnie prostym życiem.

Kard. Angelo Scola, główny faworyt ostatniego konklawe, stwierdził, że papież Franciszek jest swoistą prowokacją dla Kościoła, który jest dany przez Opatrzność Kościołowi, aby go obudzić.

2013-07-22 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję