Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Relikwie św. J. Bosko u górali

- Brawo dla ks. Jana Bosko - krzyknął do megafonu ks. Piotr Wala SDB, gdy 11 lipca samochód z relikwiami świętego wjechał do Szczyrku. Na jego przybycie oczekiwało kilkuset wiernych wraz z diecezjalnymi i zakonnymi duszpasterzami.

Zanim mieszkańcy Szczyrku wylegli na ulice, aby powitać relikwie św. Jana Bosko, najpierw spotkali się na modlitwie w kościele św. Jakuba Apostoła Starszego. W jego progach wzięli udział w Nieszporach, które zwieńczył Apel Jasnogórski i procesja różańcowa. Dopiero stamtąd udali się w stronę zatoczki autobusowej znajdującej się na obrzeżach Szczyrku, aby oczekiwać przybycia nadjeżdżających z Miejsca Piastowego relikwii.

Na beskidzkiej ziemi św. Jana Bosko powitał hejnał Szczyrku i gromkie oklaski. Szklany sarkofag z odwzorowaną postacią świętego został wysunięty z furgonu, okadzony i publicznie zaprezentowany. Przy doczesnych szczątkach ks. Bosko zgromadzili się duchowni, członkowie Bractwa św. Jakuba, mieszkańcy Szczyrku, w dużej mierze ubrani w stroje ludowe. Jako pierwszy powitał relikwiarz założyciela salezjanów ks. Andrzej Loranc, proboszcz miejscowej wspólnoty parafialnej.

- Witaj w parafii św. Jakuba Starszego Apostoła. Dziś nasze serca są przepełnione wielką radością. Po wielu miesiącach oczekiwania, gdy po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że przybędziesz do nas, oto wjeżdżasz uroczyście, aby być z nami przez ponad miesiąc. Ogarnij nas swoim wzrokiem ojca i nauczyciela. Ty, który ukochałeś Wspomożycielkę, jesteś dziś dla nas wzorem zawierzenia Jej matczynej opiece. Pragniemy poprowadzić cię do Jej sanktuarium na „Górze Błogosławieństw”. Drogi i kochany ojcze młodzieży, ojcze nas wszystkich, twemu wstawiennictwu zawierzamy całą parafię - mówił ks. Loranc. W słowie powitalnym szczyrkowski proboszcz zawierzył św. Janowi Bosko miejscowe rodziny borykające się z problemami bezrobocia, uzależnień, konfliktów oraz młodzież, duszpasterzy, chorych oraz lokalną władzę miejską i samorządową.

Po przemówieniu ks. Loranca głos zabrał przedstawiciel Salwatorianów z sanktuarium Na Górce ks. kustosz Stanisław Oskwarek SDB. - Ks. Janie Bosko, za swego ziemskiego życia nie odwiedziłeś wielu miejsc, które widziałeś w swoich snach i wizjach, a do których posłałeś swoich duchowych synów. Dziś przemierzasz drogi świata, by zobaczyć owoce dzieła, które powstało z pragnień ukrytych w twoim sercu. Sercu, które zostało ukształtowane w szkole Maryi Wspomożycielki - stwierdził kustosz.

Reklama

Po jego wystąpieniu przyszedł czas na reprezentantów miejscowej młodzieży, która powierzyła opiece świętego swoich rówieśników, zwłaszcza tych, dla których chęć zysku, alkohol, narkotyki i lenistwo stały się bożkiem. - Naucz nas drogi do świętości, tak jak nauczyłeś św. Dominika Savio. Ucz nas wiary, pobożności, wypraszaj Ducha Świętego, aby kierował naszymi umysłami i sercami - prosił młody przedstawiciel wspólnoty św. Jakuba.

Po zakończonym powitaniu i przy dźwiękach pieśni „Pan, kiedy stanął nad brzegiem”, relikwie ks. Jana Bosko w asyście mieszkańców Szczyrku wyruszyły w stronę sanktuarium maryjnego Na Górce. Po pokonaniu kilku kilometrów, uroczyście wniesiono je do wnętrza kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Równo o północy, w położonej 670 m n.p.m. świątyni, przełożony Krakowskiej Prowincji Salezjanów ks. Dariusz Bartocha SDB odprawił dziękczynną Mszę św. za szczęśliwe dotarcie do Szczyrku doczesnych szczątków założyciela zakonnej wspólnoty. W uroczystej koncelebrze udział wzięli ks. inf. Władysław Fidelus z Żywca, ks. kustosz senior Józef Wawrzyniak SDB, ks. Bronisław Szymański SDB z Wisły - najstarszy salezjanin (93 lata), ks. Andrzej Gołębiowski SDB - kustosz relikwii oraz ks. Sławomir Młodzik pochodzący z Bielska, a posługujący w Pyskowicach. Homilię wygłosił ks. Bartocha. Eucharystię zwieńczyła agapa.

Relikwie ks. Jana Bosko przebywać będą w sanktuarium maryjnym w Szczyrku do 13 sierpnia. Przez ten czas przy postaci włoskiego świętego sprawowana będą czuwania modlitewne i Msze św., a kazania, które w ich trakcie będzie można usłyszeć, nawiązywać będą do życia założyciela Salezjanów.

Reklama

Pobyt św. Jana Bosko w sanktuarium Na Górce jest częścią światowej peregrynacji jego relikwii. 25 kwietnia 2009 r. ich pielgrzymkę zainicjował jubileusz 150-lecie Zgromadzenia Salezjańskiego, a zakończy 200. rocznica urodzin świętego. Przypadnie ona w 2015 r. Przez ten czas szklany sarkofag odwiedzi 130 krajów na pięciu kontynentach.

Dla szczyrkowskiej wspólnoty obecność relikwii jest przyczynkiem do świętowania jubileuszu 119. rocznicy objawień Matki Bożej Wspomożycielki i Pani Beskidów oraz do uświetnienia 75-lecia obecności Salezjan w tym miejscu.

Relikwiarz, który do 13 sierpnia będzie można zobaczyć w sanktuarium Na Górce, zawiera prawą dłoń świętego (znajduje się w sarkofagu w specjalnej skrzynce); twarz rzeźby świętego umieszczonej w sarkofagu została wykonana na podstawie jego maski pośmiertnej.

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odzyskano skradzione relikwie ks. Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Iwona Mergo-Golatowska

Zabalsamowane szczątki św. Jana Bosko znajdują się w bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych

Zabalsamowane szczątki św. Jana Bosko znajdują się
w bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych

Do kradzieży doszło na początku czerwca w bazylice pod wezwaniem świętego Jana Bosko w gminie Castelnuovo Don Bosco, w której się urodził. Relikwia była przechowywana za ołtarzem.

Włoska policja powiadomiła o odzyskaniu skradzionych relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - na Francję Polska w podobnym składzie co na Meksyk

2022-12-04 14:51

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska w meczu z Francją w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze wystąpi niemal w takim samym składzie, co w fazie grupowej z Meksykiem. Jedyną zmianą jest obecność Przemysława Frankowskiego w miejsce Nicoli Zalewskiego. Początek spotkania o godzinie 16.00.

Robert Lewandowski wystąpi po raz 138. w reprezentacji, a po raz 103. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka będzie to 98. mecz w kadrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję