Reklama

Niedziela Podlaska

Przeżywać wiarę jako zaufanie

Z ks. Januszem Bolewskim, kierownikiem 23. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

Niedziela podlaska 30/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Archiwum pielgrzymki

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Nie lękaj się, wierz tylko”. Skąd inspiracja do zastanowienia się nad relacją człowieka i wiary?

KS. JANUSZ BOLEWSKI: - W czasie pielgrzymowania chcemy podjąć wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI, który ustanawiając Rok Wiary, wezwał do refleksji nad tajemnicą naszej wiary, po to, byśmy ją na nowo przeżyli i by nabrała w naszym życiu nowego blasku i świeżości. Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na to, że wiara to nie tylko przyjęcie pewnych prawd i nie ogranicza się do spełniania pewnych zewnętrznych praktyk, ale to przede wszystkim osobowa relacja z Bogiem. Dlatego za hasło wzięliśmy słowa Jezusa, które wypowiedział do przełożonego synagogi Jaira, kiedy doniesiono mu, że jego córka nie żyje. Chcemy w czasie pielgrzymki przeżywać naszą wiarę jako zaufanie, a ufać można tylko temu, kogo się zna i kocha.

- Jak wygląda pielgrzymka od strony formacyjnej?

- Pielgrzymka to szczególne rekolekcje przeżywane w drodze. Dlatego w czasie naszego pielgrzymowania nie może zabraknąć wsłuchiwania się w Słowo Boże. Każdego dnia w grupach będą głoszone konferencje, które swoją treścią mają nam pomóc w poznaniu Pana Boga, pokochania Go i przeżywania swojej wiary jako ufności Bogu. Przez pierwsze dwa dni powrócimy do kerygmatu, który był treścią zeszłorocznej pielgrzymki, a następnie będziemy słuchali konferencji: 1. Wiara jako dar i zadanie; 2. Wiarę umacnia Słowo Boże; 3. Wiarę umacnia modlitwa; 4. Wiarę umacnia życie liturgiczne; 5. O wierze trzeba świadczyć; 6. Próby wiary w życiu chrześcijanina; 7.Wiara bez uczynków jest martwa.

- Czy czas pielgrzymowania może pomóc współczesnemu młodemu człowiekowi odnaleźć swoją tożsamość?

- Przede wszystkim na pielgrzymce chcemy także przeżywać tajemnicę wiary we wspólnocie Kościoła, która może pomóc odkryć swoją tożsamość. Dlatego w naszych modlitwach chcemy odwoływać się do nauczania Ojca Świętego Franciszka i zawierzać jego posługę Matce Bożej, a także będziemy powierzali naszego Księdza Biskupa, który w tym roku świętuje 50-lecie posługi kapłańskiej.
W czasie pielgrzymowanie chcemy także pomagać człowiekowi w odkrywaniu powołania i swojego miejsca w Kościele. Dlatego w Cegłowie (3 sierpnia o godz. 17) będziemy uczestniczyli w sakramencie małżeństwa, który zawrą długoletni pielgrzymi, a w Dzielnej (9 sierpnia o godz. 7) będziemy uczestniczyli w Mszy św. prymicyjnej sprawowanej przez tegorocznych neoprezbiterów z naszej diecezji. W sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, jak co roku, podejmiemy dzieło adopcji duchowej. A w Promnej, jeszcze przed Apelem Jasnogórskim, będziemy przeżywali pielgrzymkowy wieczór wiary, trwając na modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Pielgrzymi wezmą udział w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich 14 sierpnia o godz. 15. Pielgrzymka to także czas, kiedy uczymy się miłości bliźniego. Okazji w czasie pielgrzymowania jest ku temu bardzo dużo, przez angażowanie się do różnych posług, wzajemną życzliwość i pomoc bliźniemu. Tradycyjnie od wielu lat pielgrzymi wspierają też tych, którzy okazują nam swoje serce przez udzielenie pomocy i otwarcie swoich domów. Jak co roku, podczas ostatniego noclegu przed Częstochową będziemy zbierali ofiary na wsparcie Domu Dziecka w Chorzenicach, który od wielu lat gościnnie przyjmuje nas na nocleg.

Reklama

- Jak wygląda pielgrzymka od strony formalnej?

- Będziemy pielgrzymowali tradycyjnie w pięciu grupach: 1. katedralnej (zielona) - dekanat: nadbużański, siemiatycki, sarnacki, ciechanowiecki; 2. sokołowskiej (pomarańczowa) - dekanat: sokołowski i sterdyński; 3. węgrowski (niebieska) - dekanat węgrowski; 4. łochowskiej (żółta) - dekanat łochowski; 5. bielskiej (zielona) - dekanat: bielski, hajnowski, brański.
Pielgrzymów będzie wspierała duchowo grupa pielgrzymów duchowych (srebrna), która przez codzienną modlitwę różańcową, ofiarowane wyrzeczenia i cierpienia, a także w miarę możliwości uczestnictwo w Mszy św. w swojej parafii będzie się łączyć z tymi, którzy wyruszyli na pielgrzymi szlak. W wielu naszych parafiach są organizowane Apele Jasnogórskie, w czasie których pielgrzymi duchowi słuchają przygotowanych konferencji. Osoby pozostające w domach będą mogły dzięki Katolickiemu Radiu Podlasie wysłuchać relacji z trasy pielgrzymki każdego dnia o godz. 17.20. Poza tym transmitowane będą: Msza św. na wyjście z katedry drohiczyńskiej (1 sierpnia o godz. 7), Apel Jasnogórski z Sokołowa Podlaskiego (1 sierpnia o godz. 21) i Grębkowa (2 sierpnia o godz. 21) oraz wejścia Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę (13 sierpnia o godz. 9.15).

- Gdzie będzie można się zapisać?

- Zapisy na pielgrzymkę będą prowadzone tradycyjnie od 24 lipca: w Drohiczynie, Siemiatyczach w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sarnakach, Ciechanowcu, Sokołowie Podlaskim w parafii konkatedralnej, Węgrowie w bazylice, Łochowie, Brańsku, Bielsku Podlaskim w bazylice i parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel oraz Hajnówce w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koszt tegorocznej pielgrzymki wynosi 120 zł. Jeżeli z rodziny pielgrzymuje więcej osób, to jedna płaci całą kwotę, a pozostali członkowie połowę, czyli 60 zł.

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dzieci udekorowały wieczernikowe choinki

[ TEMATY ]

Jasna Góra

choinka

PublicDomainPictures

Baletnice, nuty, żarówki, makiety kościołów, wizerunki świętych a także biało-czerwone wstęgi znalazły się na świątecznych drzewkach, które na Jasnej Górze udekorowały dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. To w ramach VIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Teraz to jasnogórscy pielgrzymi zdecydują, który ze świerków zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Jak zwykle pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskakują. „Nasza choinka nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski. To było bardzo ważne wydarzenie, o którym trzeba przypominać. Od chrztu wszystko się zaczęło, jesteśmy w Kościele” - powiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie. Na ich drzewku, obok biało-czerwonej wstęgi, są również wizerunki polskich świętych.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję