Reklama

Historia

Ku pamięci generała polskich nadziei

W 2013 r. mija 70. rocznica śmierci generała broni Władysława Sikorskiego - naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera rządu na uchodźstwie podczas wojny. 3 lipca 1943 r. gen. Sikorski, lecąc ze swoją delegacją z Kairu, wylądował w Gibraltarze. Następnego dnia samolot z Generałem i delegacją na pokładzie spadł do morza po kilkunastu sekundach od wystartowania z Gibraltaru. Gen. Sikorski wracał do Anglii po inspekcji wojsk polskich na Środkowym Wschodzie. Zginęli wszyscy oprócz pilota. Do dnia dzisiejszego nie są wyjaśnione okoliczności tej katastrofy.

Uroczystości pogrzebowe gen. Sikorskiego rozpoczęły się w Gibraltarze 5 lipca 1943 r. Następnie trumnę z ciałem przewieziono do Anglii na pokładzie ORP Orkan. Zwieńczeniem pożegnania była Msza św. w londyńskiej Katedrze Westminster 15 lipca 1943 r. Generał został pochowany na cmentarzu lotników polskich w Newark, skąd w 1993 r. został ekshumowany i pochowany na Wawelu w Krakowie.

Reklama

Pamięć o gen. Sikorskim jest żywa wśród Polaków mieszkających w Anglii. W Gibraltarze i Londynie odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą jego śmierci. 4 lipca br., w reprezentacyjnym punkcie Gibraltaru, tzw. Europa Point, stanął pomnik gen. Sikorskiego.

Kolejny etap uroczystości upamiętniających gen. Sikorskiego miał miejsce 15 lipca. Całodniowe uroczystości z udziałem księcia Kentu Edwarda rozpoczął uroczysty lunch w hotelu Rubens, będącym w czasie wojny siedzibą Sztabu Naczelnego Wodza RP. Oficjalna delegacja z Polski wraz z Ambasadorem RP Witoldem Sobkowem złożyła wieńce pod pomnikiem Generała. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza św. w Katedrze Westminster, sprawowana pod przewodnictwem abp. Szczepana Wesołego. Koncelebrował m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który wygłosił okolicznościową homilię. Porównał Generała do biblijnego Mojżesza, który wyprowadził naród wybrany z niewoli egipskiej. Podobną rolę w dziejach narodu polskiego miał do wypełnienia gen. Sikorski, którego kaznodzieja określił mianem „Naczelnego Generała polskich nadziei”. We Mszy św. uczestniczyły m.in. żony ostatnich dwóch prezydentów na uchodźstwie: Anna Sabbat i Karolina Kaczorowska. Eucharystię zakończyło wspólne odśpiewanie „Modlitwy obozowej”, towarzyszącej polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej.

Pamięć o gen. Sikorskim jest zachowywana, a pamiątki z nim związane gromadzone są w Instytucie Polskim, Archiwum i Muzeum im. gen. Sikorskiego, funkcjonującym w Londynie od 2 maja 1945 r. Osoba gen. Sikorskiego na trwałe wpisała się w historię Polski i Anglii. Przypomnijmy jego: nadal aktualne słowa z 1941 r.: „Polska toczyła przez wiele stuleci walkę w obronie cywilizacji chrześcijańskiej i niejedną poniosła wówczas ofiarę, wierna swemu posłannictwu na Wschodzie Europy.

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami mistrza Kadłubka

9 października wspominaliśmy postać polskiego błogosławionego i kronikarza – Wincentego Kadłubka. Urodzony i wychowany na terenie dzisiejszej diecezji sandomierskiej staje się naszym przewodnikiem po miejscach, które zaznaczył swoją obecnością

Po porannej medytacji i Mszy św. zacząłem sobie szczegółowo organizować dzień – wspomina jeden z zakonników, który rozpoczął pracę na terenie naszej, sandomierskiej diecezji. Piękna październikowa pogoda i zamiłowanie do rowerowych przejażdżek narzucały mi jednoznacznie cel dzisiejszej trasy. Skoro wspominamy w Liturgii Kościoła bł. Wincentego Kadłubka, to odwiedzę miejsce urodzin tego Ojca kultury polskiej – pomyślałem. Okolicy nie znałem, bo pochodzę z innego rejonu Polski, więc zacząłem posiłkować się Internetem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję