Reklama

Niedziela Rzeszowska

Razem naśladujmy Jezusa łagodnego i pokornego

Uroczystym ingresem do katedry rzeszowskiej w dniu 20 lipca 2013 r., poprzedzonym kanonicznym objęciem diecezji w dniu 19 lipca, bp Jan Wątroba rozpoczął posługę biskupa diecezji rzeszowskiej.

Ingres to liturgiczne, uroczyste rozpoczęcie biskupiego posługiwania w diecezji. Bp Jan Wątroba, mianowany biskupem diecezji rzeszowskiej przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 czerwca br., przybył w sobotnie słoneczne i ciepłe popołudnie do rzeszowskiej katedry powitany przez licznie przybyłych kapłanów i wiernych świeckich oraz gości z Częstochowy, Wielunia i rodzinnej miejscowości Biała. Licznie na tę uroczystość przybyli księża biskupi z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i metropolitą przemyskim na czele. Wśród uczestników uroczystości dostrzec można było przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, szkół wyższych, organizacji i stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających w diecezji rzeszowskiej. Była także obecna Mama Księdza Biskupa i jego Siostra wraz z najbliższą rodziną. Pierwszej części uroczystości przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Nowy Biskup Rzeszowski został powitany w drzwiach katedry przez ks. prał. Jana Delektę, proboszcza parafii katedralnej, który podał mu do ucałowania krzyż oraz wręczył symbolicznie klucze do kościoła katedralnego.

Bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski, witając swego następcę na stolicy biskupiej, powiedział: „Księże Biskupie Janie, pragnę Cię zapewnić, że spotkasz tu, w diecezji rzeszowskiej bardzo gorliwych kapłanów, wiernych Chrystusowi Panu, wrażliwych na ubogich i cierpiących. Spotkasz tu dobrych, ofiarnych i wrażliwych wiernych świeckich, którzy dają świadectwo miłości Boga i wielkiego zatroskania o naszą umiłowaną Ojczyznę”.

Uroczystość ingresu zawiera kilka ważnych znaków. Do nich należy odczytanie pisma apostolskiego powierzającego urząd biskupa diecezjalnego. Czynność tę wykonał z polecenia Nuncjusza Apostolskiego ks. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii. Niezwykle pięknym znakiem jest przekazanie pastorału. Bp Kazimierz Górny wręczył swój pastorał, który dotychczas używał podczas ważniejszych świąt i uroczystości Nuncjuszowi Apostolskiemu, zaś ten w imieniu Ojca Świętego Franciszka przekazał go nowemu Biskupowi jako znak pasterskiej troski o powierzony mu Kościół diecezjalny. Kolejnym znakiem było zajęcie miejsca na katedrze, miejscu przewodniczenia liturgii. Ostatnim obrzędem objęcia urzędu biskupa diecezjalnego jest homagium, czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa od przedstawicieli całego Kościoła diecezjalnego. Homagium złożyli jako pierwszy bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy, oraz przedstawiciele prezbiterium diecezji. Następnie do Księdza Biskupa podeszli reprezentanci zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich działających w diecezji oraz osób konsekrowanych, a także rodziny oraz osoby chore i cierpiące. Homagium składane nowemu biskupowi to znak, że diecezja wita swojego Ojca i Pasterza.

Reklama

W czasie Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wygłosił on pierwszą homilię. Biskup Rzeszowski nawiązał do tajemnicy Bożego Serca, które patronuje rzeszowskiej katedrze. Serce Boże, którego tak wielkim czcicielem był św. Józef Sebastian Pelczar, jeden z patronów diecezji, jest wzorem pokory, łagodności, posłuszeństwa i uległości wobec Boga. Biskup zauważył, że łagodność to cecha ludzi, u których brak postaw agresywnych wobec innych, to cecha ludzi, którzy kierują się dążeniem do pokoju i zgody oraz opanowania chęci odwetu i gniewu. Posługa biskupa to także niesienie nadziei cierpiącym, smutnym czy przeżywającym kryzysy, to pomoc w naśladowaniu Jezusa łagodnego i pokornego. „Chcę razem z Wami, choć sam słaby, ale przecież uzbrojony w Jezusową moc, nieść jarzmo. Modlitwą, słowem, posługą, całym trudem codzienności pragnę towarzyszyć rodzinom, dzieciom, młodzieży oraz wszystkim, których od dziś Pan stawia na mojej drodze” - powiedział bp Jan Wątroba. Ciężar posługi biskupiej osładza wiara i miłość. „Kiedy dzisiaj dane mi jest stanąć na czele tej umiłowanej wspólnoty, przyjmując ciężar odpowiedzialności za jej zbawienie, przyznam, że ciężar ten łagodzi świadomość, że poniesie mnie wiara i miłość, ukształtowana w szkole Jezusowego Serca. Z ufnością wchodzę wraz ze wszystkimi kapłanami, najbliższymi współpracownikami i braćmi w posłudze apostolskiej w ten wartki nurt żywej wiary i pobożności. «Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego» - powie św. Jan Maria Vianney. Niech zatem łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi - mówił bp Jan Wątroba. Swoje posługiwanie i cały Kościół rzeszowski Biskup zawierzył Matce Bożej Rzeszowskiej: „Bądź pozdrowiona Pani Rzeszowa, bądź pozdrowiona Matko Serca Jezusowego. Przybliżaj nas wszystkich do Twego Syna i do Tego Serca, które jest dobroci i miłości pełne”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. słowo skierowali m.in. abp Józef Michalik, abp Wacław Depo z Częstochowy skąd przyszedł bp Jan Wątroba. W imieniu władz państwowych i samorządowych przemówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, w imieniu środowiska akademickiego głos zabrał prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, w imieniu świeckich przemówiła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Abp Wacław Depo, żegnając swego współpracownika powiedział: „Każda nasza droga jest pielgrzymowaniem. Wspomniana była droga Rzeszowa na Jasną Górę, do Częstochowy. Myślę, że ta przejrzystość pielgrzymowania przez posługę Biskupa Jana, będzie jeszcze większa. A skoro metropolia przemyska w osobie arcybiskupa Józefa, wychowała mnie i posłała do Częstochowy, to dziś ofiarnym sercem oddajemy Biskupa Jana do Rzeszowa, żeby Niepokalane Serce Maryi zawsze przybliżało do Serca Jezusa”.

Ojcowie Paulini ofiarowali Biskupowi Rzeszowskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie uroczystości bp Jan Wątroba udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. liczne delegacje składały gratulacje swojemu Pasterzowi, zaś spontanicznie grupy neokatechumenalne towarzyszyły śpiewem życzeniom i gratulacjom.

Reklama

Uroczystość transmitowała Telewizja Trwam i Radio Maryja (na stronie internetowej Radia Maryja można wysłuchać homilię bp. Jana Wątroby oraz obejrzeć całość transmisji). Transmisję przeprowadziły także Radio Via, Radio Rzeszów i Radio Fiat z Częstochowy.

Kanoniczne objęcie urzędu biskupa diecezjalnego odbyło się 19 lipca 2013 r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Uroczystość ta miała urzędowy charakter i polegała na przedstawieniu dokumentu nominacji na urząd biskupa rzeszowskiego wobec Kolegium Konsultorów. W uroczystości uczestniczył także bp Kazimierz Górny. Czynność ta została zaprotokołowana przez Kanclerza Kurii, a protokół został podpisany przez bp. Jana Wątrobę oraz członków Kolegium Konsultorów, tym samym inicjując posługiwanie bp. Jana Wątroby w diecezji rzeszowskiej.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już w sobotę Ingres do katedry Drugiego Biskupa Świdnickiego

[ TEMATY ]

ingres

Świdnica

bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk

bp Marek Mendyk w dniu kanonicznego objęcia diecezji

bp Marek Mendyk w dniu kanonicznego objęcia diecezji

Już w najbliższą sobotę 12 września w Świdnickiej Katedrze odbędzie się ingres nowego Biskupia Świdnickiego bp Marka Mendyka.

Jak wiemy, ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemii, kanoniczne objecie diecezji przez bp Marka odbyło się w wąskim gronie Kolegium Konsultorów w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia br. Dopełnieniem objęcia rządów w diecezji będzie Ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją, połączone z obrzędem wejścia do katedry świdnickiej. Będzie to także okazja do przedstawienia nowego biskupa ludowi Bożemu oraz zakomunikowania programu jego działań pasterskich. Tego dnia istotne będzie, by nowo mianowany biskup przewodniczył Liturgii sprawowanej razem z innymi biskupami, na znak jedności Kolegium Apostolskiego, a także z prezbiterami, którzy są jego najbliższymi współpracownikami w wypełnianiu duszpasterskiej posługi oraz osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi. Ingres odbędzie się ono w dniu 12 września br. o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej.

ks. Mirosław Benedyk

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję