Reklama

Niedziela Rzeszowska

Diecezjalne dziękczynienie za posługę Pasterza

W niedzielę 14 lipca diecezja rzeszowska dziękowała we Mszy św. w katedrze rzeszowskiej za posługę biskupią Pasterza. Dziękowaliśmy, jak mówił w kazaniu bp Edward Białogłowski, za biskupa Kazimierza - pierwszego biskupa rzeszowskiego.

Reklama

Przyjaźń z biskupem Kazimierzem podkreślili swoją obecnością: abp Edward Nowak z Rzymu, bp Jan Ozga z Kamerunu, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa wraz z księżmi infułatami: Józefem Sondejem, Stanisławem Macem i Wiesławem Szurkiem. W dziękczynienie włączyli się kapłani z całej diecezji i różnych stron Polski, w tym zakonni na czele ze swoimi przełożonymi prowincjałami: Księży Saletynów, Misjonarzy Świętej Rodziny i Karmelitów Bosych, kapłani posługujący w wojsku i innych służbach, prałaci, dziekani, członkowie kapituł katedralnej i kolegiackich, proboszczowie i księża wikariusze. Obecni byli na dziękczynieniu przedstawiciele władz wszystkich stopni, m.in.: posłowie i senatorowie, przedstawiciele województwa na czele z Panią Wojewodą, Panem Marszałkiem, Panem Prezydentem miasta Rzeszowa i Panami Starostami powiatu rzeszowskiego i strzyżowskiego. Świat nauki reprezentowali m.in. rektorzy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Zarządzania i Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Bardzo licznie reprezentowane były służby mundurowe. Pod sztandarami Caritas przybyli niepełnosprawni z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Ze sztandarem przybyli bardzo pięknie prezentujący się Rycerze Kolumba, Cech Rzemiosł Wielobranżowych, harcerze, „Strzelec”, Bractwo św. Józefa i św. Michała, Związek „Krystyn”. W Mszy św. dziękczynnej uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup duszpasterskich i stowarzyszeń diecezji rzeszowskiej na czele z Akcją Katolicką, Domowym Kościołem, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Oazą, Liturgiczną Służbą Ołtarza, Obrońcy Życia z diecezji i Warszawy oraz inne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych.

Biskup Edward w kazaniu wspomniał tych, którzy przygotowali biskupa Kazimierza do posługi biskupiej, rodziców, nauczycieli, wychowawców i kapłanów. Ta posługa biskupia przejawia się w wypełnianiu wielu ról i w różnych działaniach, począwszy od najważniejszej - nauczania i sprawowania Najświętszej Eucharystii, poprzez udzielanie święceń kapłańskich i sakramentu bierzmowania. Trudno nie dostrzec wielkiej troski biskupa Kazimierza o Wyższe Seminarium Duchowne z całym zapleczem naukowym i administracyjnym. Przez 21 lat posługiwanie Biskupa, to ciągłe okazywanie miłości miłosiernej, poprzez dzieła Caritas. Wyrazem tego jest tak wiele ośrodków pomocy niepełnosprawnym. Szczególnym rysem troski biskupiej były misje, na które posyłał chętnych kapłanów oraz troszczył się o ich duchowy i materialny wymiar życia. Biskup Kazimierz troszczył się o budowę nowych świątyń (powstało ich kilkadziesiąt) i organizację nowych parafii oraz zaplecze materialne funkcjonowania parafii. Nie tylko troska materialna, ale i duchowa była przedmiotem jego starań.

Na zakończenie Mszy św. dziękczynnej po podziękowaniach przedstawicieli różnych grup i stanów, Ksiądz Biskup dziękując wszystkim za serdeczną współpracę, podkreślił wielką życzliwość i oddanie kapłanów diecezji rzeszowskiej i zawsze ochoczą współpracę wiernych świeckich. Mówił m.in.: „...W atmosferze dzisiejszej liturgii przypomina mi się pewna scena z książki Melchiora Wańkowicza pt. «Monte Cassino». Po zwycięskiej bitwie odbyła się, po pewnym czasie, uroczystość wojskowa z udziałem najwyższych Władz - przedstawicieli wielu narodów. Wśród wielu, przemówił brytyjski generał Aleksander. Zwrócił się do żołnierzy polskich - z największym uznaniem za ich bohaterstwo: «Żołnierze polscy, gdyby mi kiedykolwiek powierzono kierowanie jakimś wojskiem, wybrałbym Was, Polaków». Parafrazując te słowa, a myślę, że nie będzie to nadużycie, pragnę powiedzieć: gdyby mi powierzono kierować jakąś diecezją, wybrałbym was - Drodzy Bracia Kapłani, Drodzy Wierni Świeccy, Bracia i Siostry diecezji Rzeszowskiej...”. Kończąc, powierzył wszystkich opiece Matki Najświętszej i serdecznie pobłogosławił.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Księdza Biskupa Kazimierza Górnego

Niedziela rzeszowska 27/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

biskup

bp Kaziemierz Górny

Ks. Wiesław Matyskiewicz

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Kazimierz Górny

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Kazimierz Górny

Drodzy Bracia Kapłani,
Drodzy Bracia i Siostry,
Kochana Młodzieży,
Drogie Dzieci

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję