Reklama

Niedziela Rzeszowska

Diecezjalne dziękczynienie za posługę Pasterza

W niedzielę 14 lipca diecezja rzeszowska dziękowała we Mszy św. w katedrze rzeszowskiej za posługę biskupią Pasterza. Dziękowaliśmy, jak mówił w kazaniu bp Edward Białogłowski, za biskupa Kazimierza - pierwszego biskupa rzeszowskiego.

Przyjaźń z biskupem Kazimierzem podkreślili swoją obecnością: abp Edward Nowak z Rzymu, bp Jan Ozga z Kamerunu, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa wraz z księżmi infułatami: Józefem Sondejem, Stanisławem Macem i Wiesławem Szurkiem. W dziękczynienie włączyli się kapłani z całej diecezji i różnych stron Polski, w tym zakonni na czele ze swoimi przełożonymi prowincjałami: Księży Saletynów, Misjonarzy Świętej Rodziny i Karmelitów Bosych, kapłani posługujący w wojsku i innych służbach, prałaci, dziekani, członkowie kapituł katedralnej i kolegiackich, proboszczowie i księża wikariusze. Obecni byli na dziękczynieniu przedstawiciele władz wszystkich stopni, m.in.: posłowie i senatorowie, przedstawiciele województwa na czele z Panią Wojewodą, Panem Marszałkiem, Panem Prezydentem miasta Rzeszowa i Panami Starostami powiatu rzeszowskiego i strzyżowskiego. Świat nauki reprezentowali m.in. rektorzy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Zarządzania i Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Bardzo licznie reprezentowane były służby mundurowe. Pod sztandarami Caritas przybyli niepełnosprawni z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Ze sztandarem przybyli bardzo pięknie prezentujący się Rycerze Kolumba, Cech Rzemiosł Wielobranżowych, harcerze, „Strzelec”, Bractwo św. Józefa i św. Michała, Związek „Krystyn”. W Mszy św. dziękczynnej uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup duszpasterskich i stowarzyszeń diecezji rzeszowskiej na czele z Akcją Katolicką, Domowym Kościołem, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Oazą, Liturgiczną Służbą Ołtarza, Obrońcy Życia z diecezji i Warszawy oraz inne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych.

Reklama

Biskup Edward w kazaniu wspomniał tych, którzy przygotowali biskupa Kazimierza do posługi biskupiej, rodziców, nauczycieli, wychowawców i kapłanów. Ta posługa biskupia przejawia się w wypełnianiu wielu ról i w różnych działaniach, począwszy od najważniejszej - nauczania i sprawowania Najświętszej Eucharystii, poprzez udzielanie święceń kapłańskich i sakramentu bierzmowania. Trudno nie dostrzec wielkiej troski biskupa Kazimierza o Wyższe Seminarium Duchowne z całym zapleczem naukowym i administracyjnym. Przez 21 lat posługiwanie Biskupa, to ciągłe okazywanie miłości miłosiernej, poprzez dzieła Caritas. Wyrazem tego jest tak wiele ośrodków pomocy niepełnosprawnym. Szczególnym rysem troski biskupiej były misje, na które posyłał chętnych kapłanów oraz troszczył się o ich duchowy i materialny wymiar życia. Biskup Kazimierz troszczył się o budowę nowych świątyń (powstało ich kilkadziesiąt) i organizację nowych parafii oraz zaplecze materialne funkcjonowania parafii. Nie tylko troska materialna, ale i duchowa była przedmiotem jego starań.

Na zakończenie Mszy św. dziękczynnej po podziękowaniach przedstawicieli różnych grup i stanów, Ksiądz Biskup dziękując wszystkim za serdeczną współpracę, podkreślił wielką życzliwość i oddanie kapłanów diecezji rzeszowskiej i zawsze ochoczą współpracę wiernych świeckich. Mówił m.in.: „...W atmosferze dzisiejszej liturgii przypomina mi się pewna scena z książki Melchiora Wańkowicza pt. «Monte Cassino». Po zwycięskiej bitwie odbyła się, po pewnym czasie, uroczystość wojskowa z udziałem najwyższych Władz - przedstawicieli wielu narodów. Wśród wielu, przemówił brytyjski generał Aleksander. Zwrócił się do żołnierzy polskich - z największym uznaniem za ich bohaterstwo: «Żołnierze polscy, gdyby mi kiedykolwiek powierzono kierowanie jakimś wojskiem, wybrałbym Was, Polaków». Parafrazując te słowa, a myślę, że nie będzie to nadużycie, pragnę powiedzieć: gdyby mi powierzono kierować jakąś diecezją, wybrałbym was - Drodzy Bracia Kapłani, Drodzy Wierni Świeccy, Bracia i Siostry diecezji Rzeszowskiej...”. Kończąc, powierzył wszystkich opiece Matki Najświętszej i serdecznie pobłogosławił.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kazimierz Górny na Górze Tabor: szczęśliwy naród, który żyje wiarą!

[ TEMATY ]

bp Kaziemierz Górny

Graziako

Tragedią współczesnego człowieka jest zamknięcie w widnokręgu doczesności, choć jest on powołany do nieba. Szczęśliwy naród, który żyje wiarą – mówił w poniedziałek bp Kazimierz Górny podczas Mszy św. na Górze Tabor, w której uczestniczyli pielgrzymi z Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha podkreślał, że pamięć o niebie jest koniecznością, zwłaszcza wobec współczesnych ideologii laicyzacyjnych.

Mszy św. w kościele na Górze Tabor przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który zachęcał polskich pielgrzymów, by swoje spotkanie z Jezusem w Ziemi Świętej przeżywali wpatrzeni w niebo.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję