Reklama

Franciszek

Watykan: papież przewodniczył pogrzebowi kard. F. Marchisano

W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 30 lipca pogrzeb zmarłego 3 dni wcześniej kard. Francesco Marchisano – m.in. emerytowanego archiprezbitera tej świątyni i emerytowanego wikariusza Jego Świątobliwości dla Miasta Watykanu. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano a właściwym obrzędom pogrzebowym przewodniczył papież Franciszek. Liturgię koncelebrowali liczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, obecni byli rodzina i przyjaciele zmarłego oraz członkowie korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

papież

Watykan

Grzegorz Gałązka

W kazaniu główny celebrans przypomniał drogę życiową i najważniejsze dokonania kardynała, który odszedł do wieczności w wieku 85 lat, z których 62 przeżył w kapłaństwie, a z tych 58 w służbie Kościoła Rzymu i Stolicy Apostolskiej. Działalność ta rozpoczęła się w 1956, gdy Pius XII powołał 27-letniego wówczas kapłana do pracy w Kongregacji ds. Seminariów i Uniwersytetów.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego wspomniał również o prawie 30 latach działalności przyszłego kardynała w różnych dziełach charytatywnych, zwłaszcza na rzecz rzymskiego Instytutu Głuchoniemych. Dochodzą do tego lata służby w Watykanie – w Kongregacji Wychowania Katolickiego, później w dykasterii zajmującej się artystycznym i historycznym dziedzictwem Kościoła, na stanowiskach przewodniczącego tzw. Fabryki św. Piotra i Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej oraz archiprezbitera papieskiej bazyliki św. Piotra i wikariusza papieskiego dla Miasta Watykanu.

„Niech przyjmą cie, drogi Franciszku, Matka Zbawiciela, którą tak bardzo ukochałeś i święci twej ziemi piemonckiej, zwłaszcza Don Bosco i św. Józef Benedykt Cottolengo, których tak bardzo czciłeś i obyś miał wraz z nim wieczny odpoczynek” – zakończył swą homilię kard. A. Sodano.

Kard. Francesco Marchisano urodził się 25 czerwca 1929 w Racconigi w archidiecezji turyńskiej na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 w Turynie. Kontynuował następnie studia na uczelniach papieskich w Rzymie. W 1956 kard. Giuseppe Pizzardo (1877-1970), ówczesny prefekt Kongregacji ds. Seminariów i Uniwersytetów (obecnie Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego) powołał go do tego urzędu. W latach 1969-88 ks. Marchisano był podsekretarzem tego urzędu. Równolegle do pracy kurialnej przez 30 lat katechizował w Rzymie dzieci głuchonieme.

6 października 1988 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Zachowania Artystycznego i Kulturalnego Dziedzictwa Kościoła, mianując jednocześnie biskupem i osobiście konsekrował go 6 stycznia 1989 w Watykanie. Niebawem papież mianował go też przewodniczącym Fundacji im. Jana XXIII i w 3 lata później – Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej. 3 maja 1993 bp Marchisano stanął na czele świeżo utworzonej Papieskiej Komisji ds. Kulturalnego Dziedzictwa Kościoła. 9 lutego 1994 papież wyniósł go do godności arcybiskupa.

Reklama

Na konsystorzu 21 października 2003 Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 28 sierpnia 2004, mając 75 lat, kardynał przestał kierować Papieską Komisją Archeologii Sakralnej. 5 lutego 2005 Ojciec Święty mianował go przewodniczącym Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej, odwołując za stanowisk związanych z Bazyliką św. Piotra.

Po śmierci papieża 2 kwietnia 2005 r. kard. Marchisano ujawnił, że został uleczony z ciężkiej choroby gardła, gdy Ojciec Święty modlił się za niego i dotknął go.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. 31 października 2006 kard. Marchisano ustąpił z urzędu archiprezbitera bazyliki św. Piotra i przeszedł na emeryturę. Zmarł 27 lipca br. w Rzymie.

Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, w tym 94 powyżej 80. roku życia (2 mianował jeszcze Paweł VI, 73 – Jan Paweł II, 16 – Benedykt XVI i 3 – Franciszek), a wśród 118 purpuratów, mających prawa wyborcze, 38 powołał do Kolegium Papież-Polak, 64 – jego następca i 16 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Włosi: Loris Capovilla (ur. 14 X 1915), Fiorenzo Angelini (1 VIII 1916) i Giovanni Canestri (30 IX 1918), najmłodszymi zaś Hindus Baselios C. Thottunkal z Kościoła syromalankarskiego (15 VI 1959), Haitańczyk Chibly Langlois (29 XI 1958) i Kanadyjczyk Gérald Cyprien Lacroix (27 VII 1957). Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (14 IX 1921), mianowany kardynałem 5 III 1973.

Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

2014-07-30 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan celem ataku terrorystów? - ks. Lombardi uspokaja

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Wbrew temu, co rozpowszechniły niektóre media, nie jest prawdą, jakoby Stolica Apostolska otrzymała od służb bezpieczeństwa innych państw sygnały o szczególnym zagrożeniu - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi.

O tym, że Watykan może być celem terrorystów miały - według jednej z izraelskich telewizji - powiadomić Stolicę Apostolską służby izraelskie i amerykańskie. Rewelacjom tym zaprzeczył już włoski wywiad, tłumacząc, że chodziło jedynie o informacje o możliwych scenariuszach działań terrorystów, a nie o konkretnym zagrożeniu ich działaniami.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję