Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niebiański gość w Wólce Niedźwiedzkiej

Dni 1 i 2 lipca dla wiernych parafii Wólka Niedźwiedzka były czasem mocy i łaski. A wszystko to za sprawą Ojców Michalitów, którzy towarzyszą Figurze św. Michała Archanioła z Gargano w ramach peregrynacji po Polsce. Jednym z punktów tego nawiedzenia była nasza wspólnota parafialna. W zabytkowej świątyni pw. Matki Bożej Królowej Polski zabrzmiały słowa: „Ze św. Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów - uwielbiamy Cię Boże”.

Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się od dawna, poprzez kazania, nabożeństwa w trzeci wtorek miesiąca, a w ostatnich dniach przez sakrament pokuty.

Świętego Michała Archanioła powitaliśmy 1 lipca o przy kościele w asyście policji z komisariatu w Sokołowie Młp., pocztów sztandarowych Zespołu Szkół im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej, strażaków i uczniów, ministrantów i lektorów, dziewczynek z DSM-u, Koła Gospodyń Wiejskich w ludowych strojach i licznie zgromadzonych wiernych - zarówno parafian jak też czcicieli św. Michała z okolicznych parafii. Na przywitanie przybyli też Rycerze Św. Michała Archanioła z Rzeszowa, którzy dzień wcześniej zakończyli peregrynację Figury u siebie - w parafii pod Jego wezwaniem. Kapłanów z dekanatu sokołowskiego reprezentowali wikariusze z Sokołowa Młp. - ks. Jacek Nasiadka i ks. Łukasz Szpyrka. W procesji, przy dźwięku dzwonów i fanfar udaliśmy się do kościoła - rozpoczęło się czuwanie ze Św. Michałem Archaniołem.

Reklama

W imieniu zgromadzonych św. Michała powitali: dzieci, przedstawiciele rodzin i Rycerze Św. Michała. Ksiądz Proboszcz wyraził radość z długo oczekiwanego spotkania i zaprosił do wspólnej modlitwy. „Kiedyś stanąłeś pośród ludzi, którzy potrzebowali Twojego wsparcia, objawiłeś się na Górze Gargano. Dziś przybywasz do nas, parafian Wólki Niedźwiedzkiej - Twoich czcicieli, aby umocnić nas w walce, która kiedyś na niebie się odbyła i trwa ciągle” - mówił witając św. Michała.

Podczas nabożeństwa prośby i podziękowania złożone przez wiernych przeplatały się ze słowami Koronki Anielskiej. Po nabożeństwie każdy z obecnych mógł w ciszy i skupieniu pomodlić się przed Figurą św. Michała Archanioła, podejść i dotknąć jej. Wielu czyniło to z wielkim wzruszeniem.

O godz. 19 rozpoczęła się Msza św. z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z różnorakich zniewoleń, które dzisiaj szczególnie zagrażają ludziom. Ojciec Antoni, michalita, w homilii przypomniał historię objawień na Górze Gargano, podkreślił wielką rolę Nawiedzenia i potęgę Aniołów, którzy jako słudzy Boga ciągle towarzyszą człowiekowi w jego ziemskiej drodze. Na zakończenie wobec Jezusa obecnego w monstrancji prosiliśmy o uwolnienie od nałogów, uzależnień i zniewoleń. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem było dużym przeżyciem dla obecnych na Mszy św.

Reklama

Kolejnym punktem naszego czuwania był Apel Jasnogórski, w czasie którego duchowo towarzyszyliśmy wiernym zgromadzonym na Jasnej Górze.

Pierwszy dzień Nawiedzenia zakończył się spotkaniem dla mężczyzn, którzy wsłuchiwali się w słowa o. Antoniego wskazujące na wielką rolę mężczyzny w życiu rodziny i realizowanie jego powołania w odniesieniu do Boga.

W następnym dniu Nawiedzenia wielu parafian i wiernych z okolicy uczestniczyło w nabożeństwach dla chorych i starszych, rodzice i nauczyciele towarzyszyli dzieciom podczas ich spotkania ze św. Michałem. Nabożeństwa kończyły się błogosławieństwami. Po każdej z Mszy św. wiele osób przyjmowało Szkaplerz Św. Michała. Brat Andrzej - Michalita troszczył się o rozprowadzanie modlitewników anielskich, szkaplerzy i innych pamiątek związanych z Nawiedzeniem.

O godz. 15 Koronką Anielską rozpoczęło się ostatnie czuwanie. Wiele próśb i podziękowań kierowanych do św. Michała Archanioła znowu przeplatało się z wezwaniami wzywającymi do wielbienia Boga z Chórami Anielskimi. Mszy św. kończącej Nawiedzenie, w której wziął udział dziekan dekanatu sokołowskiego ks. kan. Jan Krzywiński i licznie zgromadzeni wierni z różnych parafii przewodniczył bp Edward Białogłowski. Na zakończenie Ksiądz Biskup powiedział: „(...) Św. Michał uczy nas wszystkich pokory, bo wszystko kimkolwiek jesteśmy, co mamy jest darem Bożym i łaską Bożą, za którą trzeba dziękować. Św. Michał Archanioł z mieczem przestrzega nas przed mieszaniem dobra ze złem, białego z czarnym (…) Zła i dobra nie można ze sobą ożenić, występku i cnoty nie da się ze sobą zharmonizować (...) Obyśmy wobec Pana Boga byli zawsze wdzięczni (...) Tam gdzie jest harmonia i miłość tam jest szczęście i tego sobie wszyscy życzmy”.

Akt zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi zakończył Nawiedzenie. Przedstawiciele parafii podziękowali za pobyt w Wólce Niedźwiedzkiej: „Odchodzisz, aby nieść moc i łaskę innym parafiom, ale też zostajesz z nami w znaku figury, którą przywieźliśmy z Gargano, i przed którą gromadzimy się w każdy trzeci wtorek miesiąca. Pozostajesz też w naszych sercach. Wdzięczni za Twoje Nawiedzenie chcemy trwać mocni w wierze, a słowa „Któż jak Bóg” i „nic nad Boga” będziemy przywoływać w codziennych zmaganiach z trudnościami życia, abyśmy wychodzili zwycięsko z wszelkich niebezpieczeństw. Niech ten czas mocy i łaski, który dane nam było przeżyć w naszej wspólnocie parafialnej i razem ze wszystkimi Twoimi czcicielami zaowocuje ożywionym kultem i gorącą, pełną wiary i miłości modlitwą do Boga zanoszoną razem z Tobą i Zastępami Anielskimi” - mówił przedstawiciel rodzin Zbigniew Tabaka żegnając Figurę Św. Michała.

Po 24 godzinach przy dźwięku dzwonów i fanfar Figura Św. Michała Archanioła została umieszczona w samochodzie - kaplicy i udała się do Przemyśla do Sióstr Karmelitanek.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego

[ TEMATY ]

obraz

peregrynacja

Jezus Miłosierny

Archiwum redakcji

W latach 2011-2015 w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trwała peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego.

Peregrynacja obrazu rozpoczęła się 30 kwietnia 2011 r. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Odbywała się pod hasłem „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Obraz nawiedził 259 parafii i ponad 700 kościołów. Peregrynację prowadzili księża pallotyni z prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu i prowincji Chrystusa Króla z Warszawy. Peregrynacja zakończyła się 28 listopada 2015 roku. Ostatnią parafią naszej diecezji, którą nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego była parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie.

Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego

Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta. Uczestniczyli w niej biskupi naszej diecezji, księża, siostry zakonne oraz wierni świeccy, którzy podążając za obrazem odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz przeżywali Drogę Światła – spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. Następnie odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. – Możemy śmiało powiedzieć, że tylko Bóg zna owoce tej peregrynacji. Jej celem było stworzyć możliwość, aby spotkać się osobiście z Jezusem Miłosiernym, otworzyć się na Jego dary i doświadczyć miłości Boga. W czasie peregrynacji mieliśmy podejmować wysiłek, aby zacząć bardziej modlić się osobiście i podjąć wysiłek modlitwy do Jezusa Miłosiernego w rodzinie, by po prostu ożywić naszą rodzinę. (…) Za chwilę rozpocznie się Rok Miłosierdzia, który da nam szansę otrzymania dodatkowych łask. To będzie wielki rok. Będziemy jeszcze bardziej pogłębiać w sobie prawdę o Bożym Miłosierdziu. – mówił Ksiądz Biskup. Podczas Eucharystii zawierzenia diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Jezusowi Miłosiernemu dokonał biskup nominat Tadeusz Lityński. Następnie za szczególne oddanie i zaangażowanie w życie naszego lokalnego Kościoła odznaczenia otrzymali księża pallotyni – prowincjałowie z prowincji poznańskiej i warszawskiej, którzy odpowiadali za przygotowanie i przeprowadzenie peregrynacji. Z kolei dyplomy otrzymali księża, którzy w czasie peregrynacji głosili rekolekcje, pomagali odnawiać i często inicjować modlitwę w naszych rodzinach oraz inspirowali do zakładania w parafiach Ognisk Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie dni na przyjęcie Komunii św. wielkanocnej

2020-06-04 19:10

źródło: pixabay.com

Przykazania kościelne nakazują, by przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię świętą. W tym roku ten czas mija w niedzielę, 7 czerwca, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

O obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej mówi ks. Krystian Bordzań z parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju: – Katechizm Kościoła Katolickiego nakazuje, by wierni przynajmniej raz w roku spowiadali się, a w czasie wielkanocnym przyjęli Komunię św. Dlatego warto „nie przespać” tych ostatnich chwil na pojednanie się z Panem Bogiem i przyjęcie Ciała Chrystusa. Kościół wskazuje, że chociaż obowiązek corocznej spowiedzi świętej nie jest związany z żadnym okresem liturgicznym, to nie przyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym jest grzechem ciężkim. I dlatego przyjęło się to, że spowiadamy się przed Wielkanocą, by święta wielkanocne przeżyć w stanie łaski uświęcającej i móc przystąpić do Komunii św. – wyjaśniał.

W tym roku czas na spowiedź i Komunię św. wielkanocną mija w najbliższą niedzielę: – Okres wielkanocny to czas od Wigilii Paschalnej i Zmartwychwstania Pańskiego do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Natomiast Konferencja Episkopatu Polski ustaliła w 1985 roku, że okres, w którym obowiązuje czas przyjęcia Komunii św. wielkanocnej będzie trwał do niedzieli Trójcy Przenajświętszej, a więc mamy jeszcze kilka dni, aby tego obowiązku dopełnić, wcześniej oczywiście przystępując do sakramentu pokuty i pojednania – zaznaczał.

Warto dodać, że stan epidemii w Polsce i związane z nim ograniczenia sprawiły, że dostęp do sakramentów był mocno ograniczony. Jednakże zniesione w minioną niedzielę limity osób mogących przebywać w kościele stwarzają szansę na pojednanie się z Panem Bogiem w sakramencie pokuty i przyjęcie Komunii św.

CZYTAJ DALEJ

UE/Komisarz ds. wewnętrznych: pełne funkcjonowanie Schengen nie później niż 30 czerwca

2020-06-05 13:45

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Bożena Sztajner/Niedziela

Komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedziała w piątek po dyskusji z unijnymi ministrami, że pełne funkcjonowanie strefy Schengen będzie przywrócone nie później niż przed końcem czerwca.

"Jest jeszcze kilka tygodni do końca miesiąca, jest mocne wsparcie państw członkowskich, żeby to zrobić (...), było też kilka takich, które podkreślały, że nie są gotowe do podjęcia decyzji teraz. Ostatecznie to decyzja krajów członkowskich" - powiedziała na konferencji prasowej Johansson.

Większość państw członkowskich chce otworzyć swoje granice wcześniej, jeszcze w połowie tego miesiąca. Z kolei otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić na późniejszym etapie. Może to nastąpić na początku lipca, ale decyzja ta będzie zależała od sytuacji epidemiologicznej.(PAP)

stk/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję