Reklama

Niedziela Częstochowska

Matka Boża Anielska wspiera ich w każdy czas

Niedziela częstochowska 31/2013, str. 7

[ TEMATY ]

proboszcz

Wojciech Mścichowski

Historia położonej nieopodal Częstochowy wioski Kalej, w gminie Wręczyca Wielka, od stuleci związana jest ściśle z dziejami Jasnej Góry. Już w 1414 r. król Władysław Jagiełło przydzielił Kalej jako uposażenie dla jasnogórskiego klasztoru. Ongiś źródłem utrzymania mieszkańców był wytop żelaza, jednak z niewiadomych przyczyn, pomimo bogatych terenów rudonośnych, w XVII wieku okolicę przeznaczono pod działalność rolniczą. Z biegiem lat dogodne położenie w pobliżu rozwijającej się Częstochowy, doskonałe warunki przyrodnicze oraz inicjatywa miejscowej ludności sprawiły, że - jak twierdzi tutejszy długoletni wikary ks. Damian Ciemcioch - obecnie jest to prężnie rozwijająca się parafia z dużą przyszłością. Na przestrzeni ostatnich 10 lat powstały tutaj liczne prywatne firmy, na wykupywanych działkach, jak grzyby po deszczu, rosną estetyczne wille, wieś staje się swoistą „sypialnią” dla bogatszej części Częstochowy. Znamienne jest, że większość nowych mieszkańców rozpoczyna swój pobyt od nawiedzenia kościoła, kontaktu z proboszczem i czynnego włączenia się w życie społeczności parafialnej. Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów erygował biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki 4 października 1923 r., wyłączając jej tereny z parafii w Kłobucku. W 1938 r. dołączono wieś Lgota. Kościół parafialny oraz doskonale zharmonizowaną stylem i wkomponowaną w okoliczną zieleń plebanię wybudowano w latach 1924-26, jak głosi stosowna tablica - z dobrowolnych ofiar parafian, staraniem pierwszego proboszcza ks. Stanisława Bielskiego. Zwieńczeniem ofiarności ludzi i modlitewnego wsparcia kolejnych proboszczów do konsekracji świątyni, która miała miejsce 4 sierpnia 1963 r., przygotował ks. Wojciech Galon, a konsekratorem był ówczesny sufragan diecezji częstochowskiej bp. Stefan Bareła. Od 1985 r. obowiązki proboszcza pełni ks. Stanisław Wołoszyn, który, wprowadzając tutejszych wiernych w jubileusz 90-lecia parafii i 50-lecia konsekracji świątyni, w sierpniu br. przechodzi na zasłużoną emeryturę, przekazując obowiązki ks. Kazimierzowi Zalewskiemu i pozostając w parafii jako rezydent.

Pod opieką Królowej Anielskiej

Wspólnota parafii liczy około 3 tys. wiernych zamieszkujących oprócz Kalei wioski: Szarlejka, Nowa Szarlejka, Nowa Gorzelnia, Lgota, Wydra, Blok Malice. Według opinii duszpasterza, ludzie tutaj są uczynni, życzliwi, pełni optymizmu, zawsze gotowi do pomocy. W centralnym punkcie znajduje się odnowiona i podświetlona świątynia, z jakże wiele mówiącym napisem umieszczonym na fasadzie: „Maryjo, bądź z nami w każdy czas”. Wewnątrz jest wkomponowana w główny ołtarz figura Matki Bożej Niepokalanej, zaś sklepienie prezbiterium zdobi malowidło przedstawiające niezwykłej urody Matkę Bożą Anielską. Na uwagę zasługuje kaplica Matki Bożej Bolesnej, boczny ołtarz św. Barbary (związany z górniczą tradycją tej ziemi), postać św. Jana przy chrzcielnicy, obraz Matki Bożej Częstochowskiej na pełnym symboliki tle, organy z XVII wieku pochodzące z kościółka św. Barbary w Częstochowie i płaskorzeźby obrazujące sugestywnie stacje Drogi Krzyżowej. Swoją wiarę, oprócz licznego udziału we Mszach św., mieszkańcy manifestują odmawiając w każdą środę Nowennę do Matki Bożej. Minione lata istnienia parafii pokazują, że tutejsi mieszkańcy, czcząc swoją Patronkę, dostrzegając potrzeby Kościoła, na co dzień doznają nieustannej opieki i ochrony od klęsk i wszelkiego rodzaju zagrożeń. Wydaje się, że duchowa dojrzałość parafii jest właśnie efektem codziennych modlitw o wzrost wiary i nawrócenie grzeszników, a także stałego uświadamiania przez duszpasterzy, że wszyscy wierni stanowią jedną wielką rodzinę dzieci Bożych, a wszystko, czego wspólnie dokonają, przetrwa pokolenia, świadcząc o ich kulturze i gospodarności. Warto dodać, że ozdobę parafii stanowią Dzieci Maryi i prowadzony przez s. Kingę chórek dziecięcy. Ofiarnie służą lektorzy, służba liturgiczna i siostry Augustianki, działa Oaza i KSM. Doskonale układa się współpraca z placówkami oświaty, w tym z istniejącą w Szarlejce Szkołą Katolicką. Istniejące w poszczególnych wioskach Koła Gospodyń Wiejskich uświetniają wszystkie uroczystości, czynnie służąc pomocą i wkładem organizacyjnym. Warto zaznaczyć, że to zapewne modlitwy wiernych zaowocowały kapłanami pochodzącymi z tej ziemi, a są to księża: Andrzej Gruca, Szymon Gołuchowski, Sebastian Kołodziejczyk.

Reklama

Tu zaczęła się licheńska historia

Pisząc o Kalei, nie sposób nie wspomnieć o położonej w sąsiedztwie wiosce Lgota, z usytuowaną przy trasie z Częstochowy do Kłobucka, zbudowaną w 1900 r., kapliczką NMP Różańcowej. To z tego miejsca, jak głosi miejscowa tradycja i tablica umieszczona na kapliczce, 9 września 1836 r. Tomasz Kłosowski, żołnierz napoleoński, podążając na Jasną Górę, zabrał ze sobą znaleziony na drzewie obrazek Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski przeniósł go do Lichenia k. Konina. Mieszkańcy wioski z dumą powtarzają, że właśnie tutaj rozpoczęła się historia Sanktuarium w Licheniu. Do dziś wokół kapliczki skupia się życie religijne wsi, a obraz Matki Bożej Licheńskiej umieszczony w ołtarzu otoczony jest wielkim nabożeństwem.

Czas jubileuszy

4 sierpnia, w rocznicę konsekracji świątyni wierni spotkają się na uroczystej sumie odpustowej odprawionej o godz. 12. Świętowanie odbędzie się z udziałem księży z dekanatu, przedstawicieli władz samorządowych.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze Zgorzelca do Środy Śląskiej

Niedziela legnicka 35/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

proboszcz

Monika Łukaszów

Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy

Rocznica śmierci przypada 18 sierpnia, ale w sobotę łatwiej było przyjechać pielgrzymom. Modlitwę na cmentarzu przy grobie ks. prałata poprzedziła Msza św. w kościele św. Andrzeja w Środzie Śląskiej, koncelebrowana przez 6 księży. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rodziny zmarłego księdza, oraz miejscowi parafianie.

– Mój poprzednik ks. prał. Jan Mycek i ja widzimy, że parafianie często wracają do tej postaci, czy to w kancelarii, czy przy zamawianiu Mszy św. Jest wspominany jako człowiek, który miał piękny głos, prowadził chór, troszczył się o liturgię, ale był też wymagający, jak również gościnny, otwarty, troszczył się o dzieci. Zapisał się też jako budowniczy, bo to on rozpoczął budowę dwupoziomowego kościoła św. Józefa z dolnym kościołem św. Barbary. Kiedy zmarł, to właśnie w dolnym wybudowanym już kościele odbyły się uroczystości pogrzebowe – mówi ks. Maciej Wesołowski, obecny proboszcz parafii św. Bonifacego.

Pielgrzymi, którzy przyjechali, to w dużej części ludzie dorośli, którzy pamiętają ks. prał. Kozaka. Wtedy, przed 30 laty, byli ludźmi młodymi, którym udzielał ślubu, chrzcił ich dzieci, prowadził katechezę. – Bardzo się cieszę, że na ten mój apel, prośbę odpowiedziało tak wielu chętnych i mogliśmy tu przyjechać – dodaje ks. proboszcz.

– Wspominam ks. prałata bardzo dobrze, jako kapłana troszczącego się o wszystkich ludzi – mówi pochodzący z tej parafii ks. Marian Zieja. – Pamiętam go jako ministrant, lektor, kiedy dbając o piękno liturgii, uczył nas także tej umiejętności. Chciał, byśmy jako młodzież jak najlepiej ją poznali i ukochali, dlatego wysyłał nas na różne rekolekcje, czy też na rekolekcje oazowe, praktycznie finansując nam w całości takie wyjazdy. Dbał też o powołania kapłańskie i zakonne w parafii. Plebania zawsze był otwarta, zawsze znajdował czas na rozmowy z nami. Dlatego dziś dołączyłem do tej grupy pielgrzymów, żeby wspólnie modlić się o zbawienie dla śp. ks. Jana.

Obok ks. Macieja Wesołowskiego, aktualnego proboszcza parafii św. Bonifacego, obecni byli także: ks. prał. Petrus Birkner z Görlitz – którego ze zmarłym łączyła długoletnia znajomość i współpraca, mimo dzielącej oba miasta granicy; ks. prał Jan Mycek – następca ks. Kozaka po jego przejściu do parafii św. Józefa, w której podjął się budowy kościoła; ks. Marian Zieja – obecnie proboszcz parafii św. Joachima i Anny w Legnicy, który jest jednym z księży pochodzących ze Zgorzelca; ks. Franciszek Molski – obecny proboszcz kościoła św. Józefa w Zgorzelcu, który był wikariuszem za czasów ks. Kozaka w parafii św. Bonifacego oraz ks. Paweł – kuzyn rodziny zmarłego księdza.

Modlitwom przy grobie przewodniczyli ks. Wesołowski, ks. Molski oraz ks. Birkner. Pamiątką obecności byłych parafian i znajomych zmarłego duszpasterza stał się okolicznościowy wieniec i zapalone znicze.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Paweł Królikowski

2020-02-27 13:54

[ TEMATY ]

zmarły

aktor

Paweł Królikowski

wikpedia.org

Aktor miał 58 lat. Zmagał się z chorobą neurologiczną. Przed laty wycięto mu tętniaka mózgu. W grudniu 2019 roku ponownie trafił do szpitala. Do śmierci nie opuścił placówki.

Informację potwierdziła w rozmowie z PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich.

Jak podaje portal Onet.pl, Paweł Królikowski po operacji i powrocie do zdrowia przez pewien czas był jurorem w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Z powodu choroby musiał jednak zrezygnować z obowiązków zawodowych.

W kwietniu 2020 roku Paweł Królikowski skończyłby 59 lat. Zostawił żonę oraz piątkę dzieci.

Przeczytaj także: Na szczęście trzeba pracować
CZYTAJ DALEJ

CMWP SDP krytycznie o publikacji Gazety Wyborczej na temat żony ministra sprawiedliwości

2020-02-28 21:18

Materiał prasowy

Apel do dziennikarzy o przestrzeganie etyki dziennikarskie.

CMWP SDP z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą przez Gazetę Wyborczą próbę dyskredytowania ministra sprawiedliwości poprzez publikacje niewiarygodnych informacji o jego żonie i apeluje do mediów o przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej, szczególnie w trwającej obecnie w kraju prezydenckiej kampanii wyborczej.

26 lutego b.r. “Gazeta Wyborcza” zamieściła artykuł Wojciecha Czuchnowskiego pod tytułem “Niebezpieczne związki Patrycji Koteckiej. Niejasna przeszłość żony Ziobry”, w którym, opierając się na zeznaniach byłego członka gangów Piotra K. ps. Broda z 2009 r., skierowano pod adresem żony ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, zarzuty bliskich kontaktów ze środowiskiem przestępczym Warszawy .

Tymczasem informacje ujawniane przez media w odpowiedzi na publikację Gazety Wyborczej (m.in. portal wpolityce.pl ) potwierdzają, iż w/w artykuł oparty był na kłamstwach i konfabulacjach niewiarygodnych osób . W ocenie CMWP SDP termin, treść opublikowanego artykułu i sposób jego promocji w mediach , w tym w społecznościowych, wskazuje na to, iż jest on elementem nieuczciwej walki politycznej, której celem jest dyskredytowanie ministra sprawiedliwości i związanego z nim obozu politycznego.

Należy przy tym zauważyć, iż informacjom GW stanowczo zaprzeczyła zarówno Prokuratura Krajowa, jak i p. Patrycja Kotecka. Prokuratura Krajowa w specjalnym oświadczeniu podkreśliła , iż wyjaśnienia Piotra K. na których opiera swoje zarzuty Gazeta Wyborcza, były przez nią wielokrotnie i szczegółowo sprawdzane w postępowaniach prowadzonych od 2009 r. i nie zostały przez nią potwierdzone. Przeciwnie, dowody zgromadzone przez prokuraturę w tych postępowaniach jednoznacznie wykazały, że Piotr K. ps. „Broda” mijał się z prawdą. Piotr K . obecnie jest podejrzany, ściganym listami gończymi oraz Europejskim Nakazem Aresztowania i utracił status świadka koronnego.

W związku z tym CMWP SDP przypomina, iż zgodnie z zasadami Światowej Karty Etyki Dziennikarskiej przyjętej 12 czerwca 2019 podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ) podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawo opinii publicznej do jej poznania. Spełniając ten obowiązek dziennikarz powinien zawsze przestrzegać zasady rzetelności w zbieraniu i publikowaniu informacji i nie wolno mu wykorzystywać wolności prasy dla partykularnych korzyści. Jest to podstawą zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele władzy, jak i mediów.

dr Jolanta Hajdasz
dyr. CMWP SDP
Warszawa, 28 lutego 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję