Reklama

Niedziela Częstochowska

Matka Boża Anielska wspiera ich w każdy czas

Niedziela częstochowska 31/2013, str. 7

[ TEMATY ]

proboszcz

Wojciech Mścichowski

Historia położonej nieopodal Częstochowy wioski Kalej, w gminie Wręczyca Wielka, od stuleci związana jest ściśle z dziejami Jasnej Góry. Już w 1414 r. król Władysław Jagiełło przydzielił Kalej jako uposażenie dla jasnogórskiego klasztoru. Ongiś źródłem utrzymania mieszkańców był wytop żelaza, jednak z niewiadomych przyczyn, pomimo bogatych terenów rudonośnych, w XVII wieku okolicę przeznaczono pod działalność rolniczą. Z biegiem lat dogodne położenie w pobliżu rozwijającej się Częstochowy, doskonałe warunki przyrodnicze oraz inicjatywa miejscowej ludności sprawiły, że - jak twierdzi tutejszy długoletni wikary ks. Damian Ciemcioch - obecnie jest to prężnie rozwijająca się parafia z dużą przyszłością. Na przestrzeni ostatnich 10 lat powstały tutaj liczne prywatne firmy, na wykupywanych działkach, jak grzyby po deszczu, rosną estetyczne wille, wieś staje się swoistą „sypialnią” dla bogatszej części Częstochowy. Znamienne jest, że większość nowych mieszkańców rozpoczyna swój pobyt od nawiedzenia kościoła, kontaktu z proboszczem i czynnego włączenia się w życie społeczności parafialnej. Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów erygował biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki 4 października 1923 r., wyłączając jej tereny z parafii w Kłobucku. W 1938 r. dołączono wieś Lgota. Kościół parafialny oraz doskonale zharmonizowaną stylem i wkomponowaną w okoliczną zieleń plebanię wybudowano w latach 1924-26, jak głosi stosowna tablica - z dobrowolnych ofiar parafian, staraniem pierwszego proboszcza ks. Stanisława Bielskiego. Zwieńczeniem ofiarności ludzi i modlitewnego wsparcia kolejnych proboszczów do konsekracji świątyni, która miała miejsce 4 sierpnia 1963 r., przygotował ks. Wojciech Galon, a konsekratorem był ówczesny sufragan diecezji częstochowskiej bp. Stefan Bareła. Od 1985 r. obowiązki proboszcza pełni ks. Stanisław Wołoszyn, który, wprowadzając tutejszych wiernych w jubileusz 90-lecia parafii i 50-lecia konsekracji świątyni, w sierpniu br. przechodzi na zasłużoną emeryturę, przekazując obowiązki ks. Kazimierzowi Zalewskiemu i pozostając w parafii jako rezydent.

Pod opieką Królowej Anielskiej

Reklama

Wspólnota parafii liczy około 3 tys. wiernych zamieszkujących oprócz Kalei wioski: Szarlejka, Nowa Szarlejka, Nowa Gorzelnia, Lgota, Wydra, Blok Malice. Według opinii duszpasterza, ludzie tutaj są uczynni, życzliwi, pełni optymizmu, zawsze gotowi do pomocy. W centralnym punkcie znajduje się odnowiona i podświetlona świątynia, z jakże wiele mówiącym napisem umieszczonym na fasadzie: „Maryjo, bądź z nami w każdy czas”. Wewnątrz jest wkomponowana w główny ołtarz figura Matki Bożej Niepokalanej, zaś sklepienie prezbiterium zdobi malowidło przedstawiające niezwykłej urody Matkę Bożą Anielską. Na uwagę zasługuje kaplica Matki Bożej Bolesnej, boczny ołtarz św. Barbary (związany z górniczą tradycją tej ziemi), postać św. Jana przy chrzcielnicy, obraz Matki Bożej Częstochowskiej na pełnym symboliki tle, organy z XVII wieku pochodzące z kościółka św. Barbary w Częstochowie i płaskorzeźby obrazujące sugestywnie stacje Drogi Krzyżowej. Swoją wiarę, oprócz licznego udziału we Mszach św., mieszkańcy manifestują odmawiając w każdą środę Nowennę do Matki Bożej. Minione lata istnienia parafii pokazują, że tutejsi mieszkańcy, czcząc swoją Patronkę, dostrzegając potrzeby Kościoła, na co dzień doznają nieustannej opieki i ochrony od klęsk i wszelkiego rodzaju zagrożeń. Wydaje się, że duchowa dojrzałość parafii jest właśnie efektem codziennych modlitw o wzrost wiary i nawrócenie grzeszników, a także stałego uświadamiania przez duszpasterzy, że wszyscy wierni stanowią jedną wielką rodzinę dzieci Bożych, a wszystko, czego wspólnie dokonają, przetrwa pokolenia, świadcząc o ich kulturze i gospodarności. Warto dodać, że ozdobę parafii stanowią Dzieci Maryi i prowadzony przez s. Kingę chórek dziecięcy. Ofiarnie służą lektorzy, służba liturgiczna i siostry Augustianki, działa Oaza i KSM. Doskonale układa się współpraca z placówkami oświaty, w tym z istniejącą w Szarlejce Szkołą Katolicką. Istniejące w poszczególnych wioskach Koła Gospodyń Wiejskich uświetniają wszystkie uroczystości, czynnie służąc pomocą i wkładem organizacyjnym. Warto zaznaczyć, że to zapewne modlitwy wiernych zaowocowały kapłanami pochodzącymi z tej ziemi, a są to księża: Andrzej Gruca, Szymon Gołuchowski, Sebastian Kołodziejczyk.

Tu zaczęła się licheńska historia

Pisząc o Kalei, nie sposób nie wspomnieć o położonej w sąsiedztwie wiosce Lgota, z usytuowaną przy trasie z Częstochowy do Kłobucka, zbudowaną w 1900 r., kapliczką NMP Różańcowej. To z tego miejsca, jak głosi miejscowa tradycja i tablica umieszczona na kapliczce, 9 września 1836 r. Tomasz Kłosowski, żołnierz napoleoński, podążając na Jasną Górę, zabrał ze sobą znaleziony na drzewie obrazek Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski przeniósł go do Lichenia k. Konina. Mieszkańcy wioski z dumą powtarzają, że właśnie tutaj rozpoczęła się historia Sanktuarium w Licheniu. Do dziś wokół kapliczki skupia się życie religijne wsi, a obraz Matki Bożej Licheńskiej umieszczony w ołtarzu otoczony jest wielkim nabożeństwem.

Czas jubileuszy

4 sierpnia, w rocznicę konsekracji świątyni wierni spotkają się na uroczystej sumie odpustowej odprawionej o godz. 12. Świętowanie odbędzie się z udziałem księży z dekanatu, przedstawicieli władz samorządowych.

2013-08-01 16:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy proboszcz w katedrze

W parafii katedralnej w Rzeszowie 2 kwietnia obowiązki pasterza parafii przyjął ks. Krzysztof Gołąbek. W obrzędzie wprowadzenia nowego proboszcza uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie i goście

Podczas Mszy św. o godz. 9 dziekan dekanatu katedralnego ks. Stanisław Potera odczytał dekret nominacyjny. W imieniu kapłanów nowego proboszcza przywitał ks. inf. Stanisław Mac – emerytowany proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak.

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

bp. Edward Janiak

bp. Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję