Reklama

Niedziela Kielecka

XXXII Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Już 5 sierpnia w Wiślicy spotkają się pielgrzymi, którzy dzień później wyruszą na pątniczy szlak na Jasną Górę. O godz. 17 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. - Wyruszamy w tym roku na pątniczy szlak pod hasłem „Być solą ziemi”. Przez kolejne dni podejmiemy wspólnie słowa Jezusa: „Wy jesteście solą dla ziemi”, rozważając kerygmat, czyli podstawowe prawdy płynące z Ewangelii - mówi ks. Jacek Iwan, kierownik Pielgrzymki. Na pątniczym szlaku pielgrzymi będą zachęcani do czytania i rozmyślania nad przypowieściami Jezusa, wyznaczonymi na każdy dzień. - Tą modlitwą chcemy ubogacić siebie i umocnić Kościół - podkreśla. Uczestnicy pielgrzymki wyruszą na szlak w 13 grupach. Będą mieli do przejścia przeszło 200 km. Najdłuższy będzie pierwszy odcinek, pielgrzymi pokonają 35 km. Kierownik Pielgrzymki zachęca do udziału w „rekolekcjach w drodze”, podkreślając, że trasa wprawdzie wydaje się trudna, ale jest do pokonania. Świadczą o tym fakty. Co roku w pielgrzymce biorą udział osoby niepełnosprawne na wózkach. W ubiegłym roku najmłodszy uczestnik pielgrzymki Wojtuś miał 14 miesięcy, a najstarsza uczestniczka Helena - przeszło 70 lat. Więcej informacji na temat pielgrzymki można znaleźć na: www.pielgrzymka.kielce.pl. Rzecznik pielgrzymki Agnieszka Pacholec zaprasza do kontaktu pod nr.: 691-631-181. Informacje o zapisach na pielgrzymkę można również znaleźć w każdej parafii.

Piesza Pielgrzymka Kielecka wyruszyła po raz pierwszy 7 sierpnia 1982 r. Pierwszym kierownikiem pielgrzymki był ks. Marian Janus, który przewodził jej przez kolejne 22 lata. Wielkim przyjacielem Pielgrzymki był biskup pomocniczy Mieczysław Jaworski, który pielgrzymował przez 21 lat, aż do swojej śmierci. Od 1985 roku trasa pielgrzymki została zmieniona. Obecnie pątniczy szlak prowadzi z Wiślicy przez Busko, Pińczów, Kielce, Włoszczowę, Koniecpol, Mstów na Jasną Górę. Najliczniejsza była pielgrzymka w 1991 r. - liczyła 6400 osób, zmierzających na VI Światowy Dzień Młodzieży z Papieżem Janem Pawłem II. Wydarzeniem, które zmieniło oblicze pielgrzymki kieleckiej, był nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce w 1992 r. W skutek zmiany granic diecezji grupy kolumny olkuskiej (z wyjątkiem miechowskiej i proszowickiej) weszły w skład diecezjalnej pielgrzymki sosnowieckiej. Od tego czasu pielgrzymka kielecka liczy około 2500 pątników.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczynić różaniec modlitwą wszystkich

Niedziela częstochowska 40/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

różaniec

©Africa Studio – stock.adobe.com

Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Myszkowa-Mrzygłodu

Wśród osób modlących się na Różańcu są nie tylko starsze panie w tradycyjnych czapkach, lecz także dzieci, młodzież, ludzie w sile wieku, w tym mężczyźni. Owym ogrodem są koła Żywego Różańca działające przy parafiach na terenie archidiecezji częstochowskiej, również koła rodziców modlących się za własne dzieci, oraz Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Częstochowskiej, które już wiele lat temu zapoczątkowały inicjatywę zakładania młodzieżowych i dziecięcych kół Żywego Różańca i grup Różańca Misyjnego przy parafiach i szkołach w naszej archidiecezji. 5 października pielgrzymują one do sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie. Jednym z najstarszych w naszej archidiecezji jest Arcybractwo Różańca Świętego w Myszkowie-Mrzygłodzie, które zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała Dominikanów i biskupa krakowskiego. W tym miejscu warto dodać, że decyzją papieża Franciszka październik br. jest Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym; przebiega pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”, a od maja br. w decydującą fazę wkroczył proces beatyfikacyjny sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak.

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

bp. Edward Janiak

bp. Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Saletyńskie Spotkania Młodych we Włochach

Eucharystia, konferencja i uwielbienie. 25 września zapraszamy młodzież do parafii Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46.

Saletyńskie Spotkania Młodych (SSM) mają swój początek w roku 1987, kiedy Księża Misjonarze Saletyni zaczęli organizować czuwania dla młodzieży z polskich parafii, w których posługiwali. Na miejsce spotkań wybrano Dębowiec k. Jasła (diecezja rzeszowska)- polskie centrum Matki Bożej Płaczącej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję