Reklama

Niedziela Legnicka

Zaproszenie na Śnieżkę

Niedziela legnicka 31/2013, str. 1

[ TEMATY ]

patron

Ks. Piotr Nowosielski

Jak co roku, 10 sierpnia wspominamy św. Wawrzyńca. W naszej diecezji tego świętego jako swego patrona wybrali ratownicy i przewodnicy sudeccy. Wszystko dlatego, że na najwyższym szczycie Karkonoszy, Śnieżce (1602 m n.p.m.), znajduje się kaplica dedykowana temu Męczennikowi. Jak podają źródła historyczne, kaplica sięga swymi początkami XVII wieku. Inicjatywę jej zbudowania podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch. Roboty posuwały się bardzo powoli ze względu na trudny dostęp i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Po poświęceniu kaplicy, nabożeństwa odprawiano regularnie aż do kasaty klasztoru Cystersów w Cieplicach w roku 1810. W latach 1824-54 kaplica straciła charakter religijny. Przez trzydzieści lat pełniła rolę schroniska. Powtórnego poświęcenia kaplicy dokonał w roku 1850 kard. Henryk Forster z Wrocławia.

Kaplica pw. św. Wawrzyńca jest najwyżej położoną świątynią w diecezji. Wygląd budowli przez ponad 300 lat nie uległ większej zmianie. Wnętrze kaplicy zostało w ostatnich latach odnowione, wzniesiony został także nowy ołtarz, którego konsekracji dokonał pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Reklama

Od 1981 r. - od 300. rocznicy poświęcenia kaplicy - z inicjatywy Jerzego Pokoja, ówczesnego członka Zarządu Koła Przewodników Sudeckich 10 sierpnia zaczął być obchodzony jako święto przewodników sudeckich. W ciągu ostatnich ponad 30 lat z tym świętem obok przewodników związali się ratownicy GOPR, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także służby Karkonoskiego Parku Narodowego. Zaczęli w nim uczestniczyć obok Polaków także pielgrzymi z Czech i Niemiec. Częstym gościem tych uroczystości był podczas swojej kadencji prezydent Czech Vaclav Klaus. Natomiast w roku 2010 na Śnieżce odbyło się spotkanie dwóch prezydentów: z Polski i Czech.

Od chwili ustanowienia diecezji legnickiej pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zalecił, aby to wydarzenie zostało wpisane na stałe do rocznych wydarzeń duszpasterskich w diecezji. Odtąd każdego roku ludzie gór obchodzą swoje święto razem z biskupami z Polski i Czech, goszcząc także księży z tych krajów oraz z Niemiec.

Również w tym roku Msza św. odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12 na szczycie Śnieżki w sobotę10 sierpnia. Eucharystię poprzedza zazwyczaj piesza pielgrzymka rozpoczynająca się przy kościele Wang (ok. godz. 8.30), po Mszy św. jest możliwość zejścia do Kotła Łomniczki na symboliczny cmentarz poświęcony pamięci osób, które zginęły w górach i związanych z górami.

Jedna ze znajdujących się tam tablic poświęcona jest pamięci papieża Jana Pawła II jako wielkiego miłośnika gór.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty kaznodzieja

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

Adobe.Stock

św. Antoni Padewski

św. Antoni Padewski

Najczęściej pamiętamy o nim, kiedy szukamy jakiejś zaginionej rzeczy. Bo istotnie św. Antoni z Padwy jest szczególnym patronem rzeczy zagubionych.

Jako młody człowiek wstąpił najpierw do Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1219 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Wielki wpływ na jego życie wywarła jednak męczeńska śmierć pięciu franciszkanów zamordowanych przez mahometan w Maroko. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. W 1221 r. odbywała się w Asyżu kapituła generalna franciszkanów. Antoni udał się tam i spotkał się ze św. Franciszkiem (+ 1226). Po kapitule został generalnym kaznodzieją zakonu. Odtąd przemierzał miasta i wioski, głosząc kazania, które gromadziły tłumy. Sam papież Grzegorz IX po wysłuchaniu kazania Antoniego w Rzymie nazwał go „Arką Testamentu”. Obdarzony był wieloma charyzmatami – miał dar bilokacji, czytania w ludzkich sumieniach, proroctwa. Jego spuścizna to liczne kazania niedzielne oraz na święta. W niecały rok po jego śmierci – 30 maja 1232 r. papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. W 1946 r. Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Odrestaurowano zabytkową bramę przy kościele w Kwielicach

2021-09-22 12:17

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Kwielice

https://parafiakwielice.pl/remonty

Zakończył się remont i odrestaurowanie zabytkowej bramy barokowej stanowiącej część zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym w Kwielicach.

Zabytkowa, XVIII-wieczna brama barokowa stanowi część zabytkowego ogrodzenia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach.  Jej remont był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A, która przekazała parafii darowiznę w kwocie 145 tys. złotych. Całkowity koszt renowacji wynosił 155 tysięcy złotych. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję