Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 25-lecia parafii Dobrego Pasterza

Uroczystości 25-lecia parafii Dobrego Pasterza w Nowej Wsi przewodniczył bp Edward Białogłowski, przy licznym udziale kapłanów rodaków, kapłanów z sąsiednich parafii oraz zaprzyjaźnionych z parafią, a także parafian i gości. Do owocnego przeżycia jubileuszu przygotował parafian poprzez Misje Święte ks. prał. Józef Niżnik - proboszcz z sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Misje Święte

Od 8 do 13 czerwca parafianie z Nowej Wsi przeżywali po raz trzeci w historii parafii Misje, czas nawrócenia, pojednania, ponownego odkrycia i pogłębienia swojej wiary. Podczas Misji Świętych miały miejsce bardzo wymowne i istotne w życiu chrześcijan wydarzenia. Pierwszym z nich były wieczorne spotkania z Maryją, podczas których ponad 250 osób przystąpiło do Rycerstwa Niepokalanej. Drugie ważne wydarzenie to przeproszenie Boga przez Księdza Proboszcza za grzechy parafian i grzechy popełnione na terenie parafii oraz sakrament pokuty i pojednania. Kolejne to procesja na cmentarz i modlitwa za zmarłych, odnowienie przez małżonków przysięgi małżeńskiej, a także Komunia św. rodzin, podczas której rodzice udzielali błogosławieństwa swoim dzieciom, a dzieci dziękowały rodzicom za dar życia i wychowanie. Do wszystkich tych wydarzeń wierni zostali przygotowani przez kazania i konferencje misjonarza oraz przez nawiedzenie rodzin przez Matkę Bożą w znaku Różańca Świętego w maju br.

Jubileusz parafii

Reklama

Głównym powodem świętowania w Nowej Wsi był jubileusz utworzenia tam parafii. Została ona wydzielona z parafii Zaczernie i Trzebownisko. Dekretem z 20 czerwca 1988 r. biskup przemyski Ignacy Tokarczuk erygował parafię pw. Dobrego Pasterza w Nowej Wsi. Starania o samodzielną parafię czyniono kilka lat wcześniej, poprzez rozmowy z biskupem Tokarczukiem, które prowadził główny inicjator budowy kościoła Eugeniusz Bukała. Na czas budowy kościoła wzniesiono drewnianą kaplicę, w której 14 września 1986 r. odprawiono pierwszą Mszę św. Wtedy również ks. prał. Józef Mucha z Niechobrza poświęcił plac, zgromadzony na nim materiał i krzyż, który za radą biskupa wzniesiono na placu. Pomimo wielu przeszkód związanych z trwającym systemem politycznym, 13 maja 1987 r. bez dokumentów zezwalających rozpoczęto budowę świątyni. 17 kwietnia 1988 r. bp Ignacy Tokarczuk poświęcił fundamenty i wmurował kamień węgielny. 3 lipca odbyła się uroczystość instalacji pierwszego proboszcza, którym został ks. Kazimierz Żak. Uroczystości tej przewodniczył delegat Biskupa ks. dziekan Stanisław Ujda z Głogowa. Zwieńczeniem wysiłków parafian z Nowej Wsi przy budowie kościoła było jego poświęcenie 12 maja 1991 r. Wmurował także w ołtarz relikwie św. Stanisława Biskupa i św. Jana Bosko.

Przestronną świątynię z zapleczem katechetycznym zaprojektował inż. Roman Orlewski z Rzeszowa. Ks. proboszcz Kazimierz Żak dokonał wszelkich starań, aby nowa parafia posiadała wszystko co potrzebne do jej funkcjonowania. 26 listopada 1989 r. w uroczystość Chrystusa Króla ks. Stanisław Ujda poświęcił krzyż i teren pod cmentarz, a w latach 1992-93 wybudowano za kościołem kaplicę przedpogrzebową. Początkowo Ksiądz Proboszcz mieszkał na plebanii w Zaczerniu, jednak utrudnienia związane z dojazdem sprawiły, iż 18 sierpnia 1988 r. przeniósł się i zamieszkał u Salomei Kloc, która jak podkreślił w jubileuszowym kazaniu bp E. Białogłowski, oddała całe swoje dziedzictwo rodzinne, a więc działkę pod kościół i dom pod plebanię, Bogu na chwałę i ludziom na pożytek. W latach 1995-97 rozbudowano plebanię. Wystrój kościoła upiększają wykonane w 2003 r. witraże oraz nowa granitowa posadzka wykonana w 2013 r. Przez 25 lat istnienia tej niewielkiej, ale jakże intensywnie rozwijającej się wspólnoty pasterzuje jej ks. kan. Kazimierz Żak. Od utworzenia parafii w Nowej Wsi spośród jej mieszkańców wyświęcono 2 kapłanów. Łącznie z terenu parafii pochodzi 4 kapłanów i 3 siostry zakonne. W WSD w Rzeszowie do kapłaństwa przygotowuje się jeden kleryk z Nowej Wsi. Na terenie parafii znajduje się 15 obiektów małej architektury sakralnej: kapliczki, krzyże i figury przydrożne. Świadczą one o mocnej wierze i pobożności mieszkańców Nowej Wsi.

Parafia w Nowej Wsi została utworzona w trudnym czasie, pomimo to dzięki wielkiemu wysiłkowi Księdza Proboszcza i parafian, jest miejscem głębokiego życia religijnego i pielęgnowania polskich tradycji. Parafianie z wielkim pietyzmem dbają o kościół, który jest miejscem jednoczącym całą wspólnotę. Jubileusz był wielkim dziękczynieniem za ludzi i wszystkie lata istnienia parafii Dobrego Pasterza w Nowej Wsi.

2013-08-01 16:52

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafialne jubileusze

Niedziela częstochowska 42/2015, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum ks. Marka Włocha

Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Nieradzie

Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Nieradzie

Parafia w Nieradzie świętowała niedawno uroczystości jubileuszowe z okazji 30. rocznicy erygowania parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz 10. rocznicy konsekracji kościoła. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, który udzielił także sakramentu bierzmowania

Zgodę na budowę kaplicy mszalnej w Nieradzie uzyskano 27 marca 1981 r. Była to odpowiedź na starania władz Kurii częstochowskiej i ks. Fortunata Nowaka, proboszcza parafii macierzystej w Poczesnej. 4 lipca 1982 r. bp Franciszek Musiel dokonał zwykłego poświęcenia kościoła. 1 sierpnia 1985 r. bp Stanisław Nowak erygował parafię pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. 17 września 2005 r. w uroczystej formie abp Stanisław Nowak dokonał konsekracji kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję