Reklama

Niedziela Częstochowska

„Jak jesteście piękni!”

Oficjalnie Europejskie Forum Młodych „Rio in Częstochowa!” rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Młodzi ludzie z 27 krajów spędzili 5 dni (23-28 lipca) w naszym mieście, by dzielić się wiarą i wspólnie przeżywać Światowe Dni Młodzieży.

Spotkanie zorganizowała międzynarodowa Wspólnota „Emmanuel”, jej członkowie wraz z wolontariuszami przez kilka dni przygotowywali miejsce spotkania na terenie Wyższego Seminarium Duchownego. Głównym miejscem forum był namiot ze sceną na terenie ogrodów seminaryjnych, a jego centralny punkt stanowił obraz figury Jezusa z Rio de Janeiro. Do tego wizerunku nawiązał Metropolita Częstochowski podczas homilii, przypomniał, jak ważne jest osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, który czeka na każdego z otwartymi ramionami. Abp Depo zachęcał przybyłych, aby dali się prowadzić Jego światłu. Na budowanie jedności pomiędzy osobami z wielu krajów na pewno wpłynął koncert holenderskiej grupy „Jacob’s Ladder”. Chrześcijańska rockowo-popowa muzyka pozwalała się młodym integrować, pokonując nawet bariery językowe. Świadectwo lidera zespołu Carla Von Jagwitz o jego spotkaniu z Bogiem, zmianie życia, o wysiłku wiary i byciu w Kościele. Wieczór zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy, pełni wrażeń po intensywnym wieczorze, udali się do swoich miejsc zakwaterowania, aby zebrać siły na kolejny dzień Forum Młodych „Rio in Częstochowa!”.

Do odkrywania Bożej miłości zachęcał ks. Robert Sarno z Nowego Jorku - członek Kongregacji ds. Świętych. Jego przekonujące słowa wyjaśniały i przypominały, co to znaczy, że Bóg kocha człowieka. Podczas homilii głoszonej w języku angielskim ks. Sarno podkreślił, że Bóg jest nieskończoną miłością i od nas zależy, czy wybierzemy Jezusa czy Barabasza na swego życiowego przewodnika. Przypomniał, że „Bóg jest siłą, kocha nas i pyta, kogo wybieramy” - Ta miłość musi wychodzić z nas, to współodczuwanie musi mieć swe korzenie w Jezusie Chrystusie, w Synu Ojca. Dziś jesteśmy proszeni o dokonanie wyboru: komu będziemy służyć - mówił ks. Sarno.

Reklama

Każdego dnia uczestnicy forum mogli odkrywać swoje talenty na zajęciach tanecznych, piłkarskich, origami itp. Podczas warsztatów rozmawiali o tym, „jak nawrócić przyjaciela”, czy „Bóg lubi seks?” lub „jak być świętym?”. Organizatorzy zaprosili młodzież do radosnej i spontanicznej modlitwy uwielbienia. Jeden z dni poświęcony był wspólnej modlitwie, podczas której wszyscy chwalili Boga śpiewem, a nawet tańcem, by wieczorem udać się w procesji ze świecami do serca Częstochowy - kaplicy na Jasnej Górze. Po Apelu Jasnogórskim pozostali jeszcze przed ponad dwie godziny przed Obrazem Najświętszej Maryi Panny, modląc się, śpiewając i w ciszy powierzając swoje sprawy Matce Bożej. „Totus Tuus Maryja” - tymi słowami zakończyło się czuwanie młodzieży Europy i świata w duchowej stolicy Polski. „Wieczór Chwały”, na który składały się: koncerty, świadectwa, muzyka, czuwanie z papieżem Franciszkiem oraz transmisja z Rio de Janeiro, uświetnili muzycy: z Polski: Bęsiu, raper, „stronaB”, i z zagranicy: „UnderTrees”, zespół muzyczny łączący Francję, Słowację i Wybrzeże Kości Słoniowej, oraz OhMy - rockowi muzycy z Czech.

Europejskie Forum Młodych 2013 odbywało się równolegle ze Światowymi Dniami Młodzieży w Rio de Janeiro i zakończy się 28 lipca. Ostatniego dnia forum jego uczestnicy wysłuchali konferencji Martina Fenkarta z Austrii, odpowiedzialnego za Wspólnotę „Emmanuel” w Europie, który podkreślił, że cechą szczególną Wspólnoty „Emmanuel” jest modlitwa, zwłaszcza adoracja. - Przychodzimy na nią w ciszy, patrzymy na Jezusa, a On na nas - mówi. - W naszym statucie jest zapisane, aby służyć biednym, papież Franciszek pokazuje nam najlepiej, jak żyć w taki sposób. Współodczuwanie jest drugą cechą naszej wspólnoty. Trzecim punktem jest misja.

„Rio in Częstochowa!” było czasem pełnym modlitwy, koncertów, świadectw, muzyki. W trakcie Forum odbyło się także czuwanie z papieżem Franciszkiem dzięki transmisji z Rio de Janeiro.

2013-08-07 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzorcysta na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych

[ TEMATY ]

dni młodych

dni

E. Sitarek

O wolności i zniewoleniach mówili podczas 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) bp Stanisław Jamrozek i egzorcysta ks. Marian Rajchel. W trwającym od niedzieli w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla najstarszym ogólnopolskim spotkaniu chrześcijańskiej młodzieży, bierze udział ponad tysiąc osób. W programie spotkania, które przebiega pod hasłem „Projekt Mesjasz – Wolność”, zaplanowano m.in. spotkania z aktorami, dziennikarzami, kabareciarzami i duchownymi, którzy rozmawiają z młodzieżą o wierze.

Ks. Marian Rajchel, od wielu lat pełniący w archidiecezji przemyskiej posługę egzorcysty, zwracał uwagę, że potrzeba radykalnego zerwania ze złem, aby nie dawać mu żadnej przestrzeni do działania. - Nie ma żadnego kompromisu ze złem. Każdy kompromis ze złem, czyli ze złym duchem jest naszą przegraną i to już na starcie. Nikt się nie może umówić, żeby cokolwiek wygrać ze złem. To jest ojciec kłamstwa, on wszystko obieca, ale niczego nie dotrzyma – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję