Reklama

Kalendarium Archidiecezji Częstochowskiej 2002

Opracował: ks. Janusz Wojtyla
Edycja częstochowska 1/2003

1 stycznia - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. w archikatedrze częstochowskiej, inaugurując Nowy Rok w archidiecezji.

6 stycznia - w archikatedrze została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, w której uczestniczyli przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i bractw naszej archidiecezji.

13 stycznia - odbył się I Dziecięcy Przegląd Kolęd "Mała Stajenka" w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Reklama

25 stycznia - Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zakończony został Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

2 lutego - w święto osób życia konsekrowanego uroczystej Eucharystii na Jasnej Górze przewodniczył abp Stanisław Nowak.

6 lutego - zakończył się VII Archidiecezjalny Konkurs Szachowy dla Dzieci i i Młodzieży w Częstochowie.

7-12 marca - odbyła się dziękczynna pielgrzymka do Ojca Świętego za reorganizację struktur Kościoła w Polsce w 10-lecie ogłoszenia bulli Totus Tuus Poloniae Populus.

16 marca - w Wyższym Seminarium Duchownym odbył się finał ogólnopolski Olimpiady Wiedzy Religijnej.

17 marca - odbyła się konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie.

22-24 marca - trwały uroczystości XVII Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej

28 marca - powołany został Arcybiskupi Komitet Wsparcia Bezrobotnych. Komitet posiada strukturę centralną i swoje ogniska w miastach i dekanatach naszej archidiecezji.

28-30 marca - Triduum Paschalne.

9 maja - w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach abp Stanisław Nowak wyświęcił na diakonów 19 alumnów naszego Seminarium.

15 maja - ks. prof. Jan Kowalski został doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w roku 300-lecia istnienia tej uczelni.

18 maja - abp Stanisław Nowak w archikatedrze częstochowskiej udzielił święceń prezbiteratu 14 diakonom.

25 maja - odbyła się uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej Dankowskiej w Dankowie dokonana przez abp. Stanisława Nowaka w obecności biskupów pomocniczych Antoniego Długosza i Jana Wątroby oraz kapłanów i wiernych archidiecezji. Przygotowanie do uroczystości koronacyjnej rozpoczęło się dziewięciomiesięczną Nowenną.

30 maja - abp Stanisław Nowak ustanowił sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rybnej.

6 czerwca - w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście została erygowana dwunasta kaplica wieczystej adoracji.

5-16 czerwca - odbywały się III Radomszczańskie Dni Rodziny.

9 czerwca - uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej w Radomsku.

27 czerwca - odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Chrzanowicach.

14 lipca - 4 sierpnia - 50-osobowa grupa pielgrzymów z naszej archidiecezji przebywała w Kanadzie na XVII Światowym Dniu Młodzieży z Ojcem Świętym w Toronto.

10 sierpnia - w kościele na Przeprośnej Górce abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację o. Pio. W miejscu tym powstaje sanktuarium ku czci Świętego.

15 sierpnia - uroczystości jasnogórskie.

19 sierpnia - Ojciec Święty Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej pobłogosławił Kopię Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej z przeznaczeniem dla kościoła pod tym właśnie wezwaniem w Praszce na Makowym Wzgórzu.

22 sierpnia - została poświęcona kaplica nad źródełkiem w leśniowskim sanktuarium Ojców Paulinów.

25 sierpnia - w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się tradycyjna procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę.

11-15 września - pod hasłem: Rodzina bastionem ludzkości odbywały się w Częstochowie II Dni Rodziny.

15 września - został konsekrowany kościół pw. Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce.

21 września - odbyła się VI Pielgrzymka Przyjaciół i Czytelników Niedzieli na Jasną Górę.

29 września - wyruszyła I Piesza Pielgrzymka z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie do sanktuarium w Łagiewnikach.

7 października - został konsekrowany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie.

11 października - odbył się w Częstochowie II Tydzień Duchowości Chrześcijańskiej.

12-13 października - w archidiecezji częstochowskiej trwały uroczystości związane z II Dniem Papieskim.

28 października - na misje do Kamerunu został posłany przez abp. Stanisława Nowaka ks. Marcin Mońka. Uroczystość odbyła się w Krzepicach w kościele pw. św. Jakuba Apostoła.

9 listopada - dokonana została konsekracja kościoła pw. Najświętszego Ciała i i Krwi Chrystusa we Wrzosowej.

13 listopada - Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie audiencji generalnej pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego, przywieziony przez delegację z archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, bp. Jana Wątroby, ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz przewodniczącego Komitetu ds. Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego - ks. prał. Stanisława Gębki.

16 listopada - dokonana została konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Drobnicach.

19 listopada - abp Stanisław Nowak podniósł kościół św. Józefa na Rakowie do godności sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

22-24 listopada - odbyło się IX Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" w Olsztynie.

24 listopada - 1 grudnia - odbył się II Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.

30 listopada - rozpoczęła się Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej. Obraz ma przejść przez wszystkie parafie i kościoły filialne oraz domy zakonne. Peregrynacja rozpoczęła się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w I Niedzielę Adwentu.

14 grudnia - abp Stanisław Nowak w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie ustanowił pierwszych w archidiecezji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

24-25 grudnia - Pasterce w archikatedrze przewodniczył abp Stanisław Nowak. W tym dniu w kościołach archidiecezji zbierano ofiary na Fundusz Obrony Życia.

25 grudnia - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystości Narodzenia Pańskiego na Jasnej Górze.

29 grudnia - w uroczystości odpustowej w archikatedrze - Sanktuarium Świetej Rodziny - Jezusa, Maryi i Józefa uczestniczyli przedstawiciele instytucji, ruchów i stowarzyszeń związanych z charyzmatem rodziny.

31 grudnia - Mszy św. w archikatedrze na zakończenie roku przewodniczył abp Stanisław Nowak.

Tajemnice chwalebne

Ks. Robert Strus
Edycja zamojsko-lubaczowska 43/2003

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

„Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?». Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa…” (J 20, 11-14).
Chrystus zmartwychwstał i przez swoje zmartwychwstanie zwyciężył grzech, śmierć, smutek, rozpacz; przywrócił światu radość i nadzieję. Czy my, jako chrześcijanie, jesteśmy ludźmi nadziei i radości paschalnej? Czy nie za bardzo koncentrujemy się na tym, co jest negatywne, złe, co jest „grobem”?. Abyśmy mogli kosztować owoców zmartwychwstania, musimy jak Maria Magdalena odwrócić się od grobu i zobaczyć Zmartwychwstałego.

2. Tajemnica Wniebowstąpienia Pańskiego

„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem” (J 14, 1-3).
Pan Jezus wstąpił do nieba, gdzie dla każdego z nas przygotował miejsce, wieczne mieszkanie w domu Ojca. Słowo „dom” wyraża to, co jest najpiękniejsze w naszym życiu; dom to miłości, pokój, poczucie bezpieczeństwa; do domu się powraca, za domem się tęskni. Dlatego nasze życie to tak naprawdę wędrówka do domu Ojca w niebie.

3. Tajemnica Zesłania Ducha Świętego

„Teraz idę do Tego, który Mnie posłał, a nikt z was nie pyta Mnie: «Dokąd idziesz?» Ale ponieważ to wam powiedziałem, smutek napełnił wam serce. Jednakże mówię wam prawdę; pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was” (J 16, 5-7).
Chrystus po swoim wniebowstąpieniu posłał wierzącym w Niego Ducha Świętego. Dzięki Duchowi Świętemu nasz Zbawiciel jest obecny i działa w Kościele. Duch Święty daje nam to, czego świat dać nam nie może. Jeżeli otworzymy się na Jego działanie, doświadczymy w naszym życiu: miłości, radości, pokoju, cierpliwości… - owoców działania Pocieszyciela.

4. Tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej

„Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo ujrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»” (Łk 1, 46-55).
Maryja doświadczyła wiele „wielkich rzeczy” od Wszechmocnego. Jedną z nich jest to, że została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Jako pierwsza z ludzi cieszy się tym, co jest przygotowane dla każdego z nas. Pamiętajmy jednak, jaka była droga Maryi do wniebowzięcia. Była to droga wiary, służby, miłości i ofiary. My też mamy podążać tą drogą, jeżeli chcemy jak Maryja znaleźć się w niebie.

5. Tajemnica Ukoronowania Matki Bożej w niebie

„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno (…). I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. (…) Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę Moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata” (J 17, 20-24).
Tajemnica ukoronowania Maryi to symbol chwały, jakiej doświadcza Maryja w niebie. Korona symbolizuje władzę, panowanie, ale też bogactwo, szczęście, radość. Fakt ukoronowania Matki Bożej na królową wyraża również prawdę, jak wielkiego szczęścia doświadcza Maryja w niebie. Tego szczęścia my też doświadczymy, jeżeli poprzez wiarę i miłość zespolimy się w jedno z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Od listopada w Warszawie cykl "Myśląc z Wyszyńskim"

2019-10-21 14:48

tk, archwwa / Warszawa (KAI)

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, odbędzie się 7 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie - ogłosił dziś kard. Kazimierz Nycz. W każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada do maja, w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbywać się będą konferencje pod hasłem "Myśląc z Wyszyńskim" - poinformował dziennikarzy metropolita warszawski.

Archiwum rodziny Michnowiczów z Tomaszówki
kard. Stefan Wyszyński

Uroczystości beatyfikacyjnej 7 czerwca 2020 będzie przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniu kolejnych obchodów Dnia Dziękczynienia. "To będzie wspaniały motyw i powód do dziękczynienia" - zaznaczył kard. Nycz.

Metropolita warszawski stwierdził, że przed całym Kościołem w Polsce stoi teraz zadanie dobrego przygotowania się do tego wydarzenia, w tym poznawania i przybliżania sobie i innym postaci Prymasa Wyszyńskiego. Dodał, że wiele instytucji i podmiotów w tym media czeka teraz wielka praca. Dodał, że bogactwo materiałów archiwalnych, radiowych i telewizyjnych może bardzo przybliżyć osobę Prymasa.

Kard. Nycz zapowiedział, że archidiecezja podejmuje dwie inicjatywy przybliżające osobę Prymasa Polski. W każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada do maja, w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbywać się będą konferencje pod hasłem "Myśląc z Wyszyńskim". Na siedem kolejnych spotkań składać się będzie wykład wprowadzający, panel dyskusyjny oraz pytania z sali. "Chcemy pokazać nie tylko historię kard. Wyszyńskiego ale też aktualność jego nauczania" - powiedział metropolita warszawski.

Ponadto 28 dnia każdego miesiąca, a więc w dniu śmierci Prymasa Tysiąclecia - 28 maja 1981 r. - na msze sprawowane wieczorem w katedrze warszawskiej będą zapraszani biskupi z różnych polskich diecezji, a po liturgii będzie wykład o kard. Wyszyńskim.

W związku z ogłoszeniem daty beatyfikacji Archidiecezja Warszawska uruchomiła oficjalny serwis internetowy poświęcony osobie Stefana Wyszyńskiego: www.prymaswyszynski.pl Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński zaprosił wszystkie zainteresowane instytucje do współtworzenia tego serwisu, który, jak dodał, ma cel informacyjny i formacyjny.

Podczas dzisiejszego briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano też logo beatyfikacyjne, które będzie towarzyszyło przygotowaniom do beatyfikacji jak i podczas samej uroczystości. W grafice wykorzystano autograf kard. Stefana Wyszyńskiego, wzbogacony o krzyż i aureolę.

Postulatorem generalnym procesu był o. Zbigniew Suchecki OFM Conv. Relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o. Zdzisław Kijas OFM Conv.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Trwał prawie 12 lat, w jego trakcie odbyło się 289 sesji, przesłuchano 59 świadków, dokładnie przebadano całą spuściznę kard. Wyszyńskiego - co w efekcie dało 2500 stron akt.

Akta zebrane w toku procesu – w sumie 37 tomów – wraz załącznikami (książkami, artykułami autorstwa kandydata na ołtarze) zostały 27 kwietnia 2001 r. złożone w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych. Kongregacja wyznaczyła relatora, tym samym rozpoczął się etap studium i udowadniania heroiczności cnót sługi Bożego.

Dekret o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia datowany jest na 18 grudnia 2017 r.

Diecezjalny etap procesu ws. cudu toczył się w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ponieważ to tam, w 1988 roku, nastąpiło domniemane uzdrowienie młodej osoby za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego. Chodzi o niewytłumaczalne medycznie zdarzenie, dotyczące 19-latki, która zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Proces diecezjalny w sprawie cudu zakończył się 28 maja 2013 r. podczas uroczystej sesji w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Licząca 300 stron kompletna dokumentacja medyczna oraz zeznania świadków zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie uznało to zdarzenie za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

24 września 2019 r. zebrała się komisja kardynałów i biskupów, która potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem sługi Bożego i zaopiniowała pozytywnie papieżowi.

2 października br., podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Giovanniego Angelo Becciu, papież Franciszek upoważnił Kongregację do ogłoszenia dekretu o cudzie.

***

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK.

25 marca 1946 Pius XII mianował go biskupem lubelskim (sakrę nominat przyjął 12 maja tegoż roku), a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, ale ówczesne władze nie zezwoliły nowemu purpuratowi na wyjazd do Rzymu po odbiór insygniów kardynalskich. Przyjął je z rąk Piusa XII dopiero 18 maja 1957.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia", które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele Episkopatu i władz państwowych. Mimo to, sytuacja coraz bardziej się zaostrzała i 25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 ks. prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. W okresie rodzącej się "Solidarności" pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem