Reklama

Pierwsi w diecezji nadzwyczajni szafarze Komunii Św.

Tekst i fot.: Ewa Oset
Edycja częstochowska 1/2003


Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Arcybiskupem

"Chodź i ty! Potrzebuję Cię" - tymi słowami abp Stanisław Nowak określił włączenie pierwszej grupy wiernych świeckich Kościoła częstochowskiego w służbę Chrystusowi Eucharystycznemu.
Uroczystość udzielenia specjalnej misji i wręczenia legitymacji nadzwyczajnego szafarza Komunii św. miała miejsce 14 grudnia 2002 r. podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Do posługi tej zostało dopuszczonych 28 mężczyzn z Częstochowy, Radomska i z Olsztyna. Eucharystia koncelebrowana była pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa w intencji wiernych przyjmujących funkcję szafarza oraz ich rodzin.
"Świeccy, którzy na stałe lub czasowo poświęcają się posłudze Kościoła, obowiązani są zdobyć odpowiednią formację potrzebną do właściwego wykonywania swego zadania, by ją spełniali świadomie, umiejętnie i pilnie" (KPK, kan. § 2311). Dlatego też udzielenie tej szczególnej misji wiernym świeckim w naszej archidiecezji poprzedzone było przygotowaniem ich poprzez kurs, wykłady. "Chciałbym, aby była kontynuacja tej formacji, aby ci, którzy służą Najświętszej Eucharystii, mieli możliwość stałej formacji, jak np. katecheci. Będą to rekolekcje, dni skupienia" - podkreśla abp Stanisław Nowak. Doceniając możliwość pogłębiania swojego życia religijnego, przyjmujący posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. podziękowali podczas Mszy św. Księdzu Arcybiskupowi oraz opiekunom czuwającym nad ich przygotowaniem: ks. dr. Krzysztofowi Bełkotowi - dyrektorowi Wydziału Kultu Bożego Kurii Metropolitalnej i przewodniczącemu Diecezjalnej Komisji Liturgicznej oraz ks. Remigiuszowi Locie - ojcu duchownemu Seminarium częstochowskiego.
Warto podkreślić, że sługami Chrystusa Eucharystycznego mogą zostać mężczyźni w wieku 35-65 lat, odznaczający się pobożnością i cieszący się dobrą opinią wśród społeczeństwa i duchowieństwa. Nadzwyczajni szafarze Komunii św., tzn. akolici i wyznaczeni wierni świeccy, mogą udzielać Komunii św. - w przeciwieństwie do zwyczajnych szafarzy, tj. biskupów, księży, diakonów - w przypadkach nadzwyczajnych. Chodzi tu przede wszystkim o zanoszenie Pana Jezusa chorym do ich domów, pomoc kapłanowi podczas Mszy św., w których uczestniczy duża liczba wiernych, np. w czasie świąt, uroczystości czy w okresie urlopowym w miejscowościach turystycznych. Mogą również udzielać Komunii św., kiedy obecni na Eucharystii kapłani nie mogą tego uczynić z powodu innego pilnego zajęcia duszpasterskiego, choroby lub starszego wieku. "Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii św. będzie rozwijała się w naszej archidiecezji w zależności od zapotrzebowania"- mówi Ksiądz Arcybiskup. "To wielkie wyróżnienie dla mnie - dzieli się swoją radością p. Tadeusz z Olsztyna - ale i zobowiązanie. Bo być szafarzem Komunii św., znaczy być dobrym chrześcijaninem, być godnym tej posługi". Dekret upoważniający do pełnienia tej funkcji udzielany jest na rok, po czym może nastąpić jego przedłużenie.

Reklama

Toruń: w piątek rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-17 16:05

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jakub Szymczuk

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Pękalski na 100-lecie Policji: Musimy być stróżami własnej godności!

2019-07-18 16:52

Ks. Paweł Kłys

- Myślę, że w misję, którą podejmują i wypełniają Policjanci wpisane jest i to zadanie, by byli stróżami nie tylko własnej godności, ale także stróżami godności współobywateli skoro mają zapewnić im bezpieczeństwo spokój troszczyć się o zachowanie porządku w życiu publicznym. – mówił bp Ireneusz Pękalski.

Ks. Paweł Kłys

Mszą święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi rozpoczęły się łódzkie obchody 100-lecia powołania do istnienia Polskiej Policji Państwowej. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

- Miesiąc lipiec jest szczególnym miesiącem dla funkcjonariuszy Policji ponieważ - dokładnie - 24 lipca 1919 roku, została utworzona i powołana do życia Polska Policja Państwowa. - tłumaczy ks. ppor. Jacek Syjud - wojewódzki kapelan Policji w Łodzi. - Z tej okazji – obchodząc w tym roku 100 - lecie Polskiej Policji – wspólnie modlimy się dziękując Panu Bogu za minione 100 lat ale chcemy także modlić się z tych, którzy w czasie II Wojny Światowej zostali wymordowani i polegli oraz za tych, którzy dziś służą w Policji. – podkreśla kapelan.

Zobacz zdjęcia: Bp Pękalski na 100-lecie Policji: Musimy być stróżami własnej godności!

W dziękczynnej liturgii uczestniczyli byli Komendanci Garnizonu Łódzkiego, Funkcjonariusze i pracownicy Policji oraz członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.”

W homilii podczas sprawowanej Eucharystii ksiądz biskup zwrócił uwagę na to, że - każdy z nas powinien troszczyć się o swoją wiarę umacniać ją tak, by ona stała się wiarą nie tylko wyrażaną w słowach, ale znajdującą potwierdzenie w naszym postępowaniu. Trzeba uważanie wsłuchiwać się w głos Pana, który nas wzywa do tego, abyśmy w swoich wyborach, w swoich działaniach kierowali się dobrem naszej nieśmiertelnej duszy. Byśmy w sposób właściwy służyli ludziom, wypleniając zadania jakie są wpisane w nasze rozmaite misje. Musimy być stróżami własnej godności! – tłumaczył bp Pękalski.

Sięgając do historii kaznodzieja wskazał również na to, że dawniej nie każdy mógł zostać policjantem, a kandydat aspirujący do tego zawodu, musiał spełnić odpowiednie wymagania. Ksiądz biskup zwrócił też uwagę na to, że ślubowanie złożone na początku swojej służby ludziom Ojczyźnie, każdy Policjant zawierzał samemu Bogu.

Po zakończeniu liturgii na Placu Dąbrowskiego w Łodzi, odbyły się uroczystości miejskie, gdzie - jak informuje kom. Marcin Fiedukowicz - zostały wręczone nominacje na wyższe stopnie policyjne oraz nagrody – w postaci medali – za długoletnią służbę oraz za zasługi dla naszej formacji. – podkreśla komisarz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem