Reklama

Polska

Msza św. pod pomnikiem Powstania Warszawskiego

- Powstańcy oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce - mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek. Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć o żołnierzach Polski Podziemnej w przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania. Pod pomnik Powstania Warszawskiego przybyli przedstawiciele państwowych i miejskich na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

[ TEMATY ]

rocznica

Filip Bramorski / pl.wikipedia.org

W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że powstanie stało się inspiracją dla twórców solidarnościowych przemian, które zaowocowały wolnością Polski i innych krajów Europy.

Bp Guzdek powiedział, że życie w okupowanym mieście, zwłaszcza w roku poprzedzającym wybuch powstania „wypełniało lęk i przerażenie”. - Mieszkańcy zniewolonej Warszawy nie chcieli umierać. Oni chcieli żyć godnie! Ich karki zostały zgięte tak nisko, że musieli podjąć próbę wyprostowania się, nawet płacąc najwyższą cenę - powiedział. Dodał, że „dorodne ziarna polskiej młodzieży”, obumierały, „aby wydać obfity plon wolności”. - Powstańcy oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce - powiedział.

Reklama

Biskup Guzdek przypomniał, że po wojnie wielu powstańców musiało ukrywać swoją konspiracyjną przeszłość, a w czasach zniewolenia komunistycznego wielu z nich dotknęły represje. - Na podstawie oskarżeń, tylko dlatego, że byli związani z Armią Krajową, byli skazywani na wieloletni pobyt w więzieniach. Tysiące z nich zostało skrytobójczo zamordowanych, a miejsca ich pochówku nadal nie są znane - powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że z „ducha powstania warszawskiego czerpali natchnienie i siły twórcy solidarnościowych przemian, których owocem była upragniona wolność dla Polski i innych krajów Europy”. Przywołał słowa prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który powiedział podczas obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca, że „Europejskim językiem wolności jest język polski”.

Bp Guzdek zaapelował, aby uroczystości rocznicowe stały się okazją do „błagalnej modlitwy o pokój”. - Oby już nigdy nie było zabitych, rannych, okaleczonych i osieroconych. Wyciągnijmy wnioski z historii. Zatrzymajmy nienawiść i odwet. Niech cierpliwy i rozważny dialog pomoże rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy współczesnego świata - mówił biskup polowy.

Reklama

Po Mszy św. rozpoczął się apel poległych, podczas którego odczytano nazwy zgrupowań i oddziałów powstańczych. Następnie odbędzie się widowisko „Śpiew Murów".

Pod pomnik Powstania Warszawskiego przybyli przedstawiciele państwowych i miejskich na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i prezydent miasta Hanną Gronkiewicz-Waltz. We Mszy św. uczestniczyli powstańcy, świadkowie wydarzeń z sierpnia 1944 roku z kraju i za granicy. Obecny był m. in. Adam Komorowski, syn gen. Tadeusza Bór-Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej oraz Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, dowódcy II Korpusu Polskiego.

Na Placu Krasińskich obecni byli żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych policji, straży granicznej, straży ochrony kolei oraz służby celnej. Licznie przybyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, oddziałów powstańczych i grup rekonstrukcyjnych oraz harcerze i mieszkańcy Warszawy.

Mszę św. koncelebrowali abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej oraz bp Bronisław Dembowski emerytowany biskup diecezji włocławskiej.

Obecni byli ordynariusze wojskowi: bp Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy oraz ks. płk Mirosław Wola naczelny kapelan ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Po liturgii rozpocznie się apel poległych. A po nim widowisko „Śpiew murów”, według scenariusza i w reżyserii Jerzy Bielunas.

2014-07-31 19:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz metropolii częstochowskiej

W 1992 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” została ustanowiona nowa administracja Kościoła w Polsce, m.in. powstała metropolia i zarazem archidiecezja częstochowska, która 25 marca br. świętuje 25-lecie istnienia

Z okazji srebrnego jubileuszu powołania do istnienia metropolii częstochowskiej abp Wacław Depo zaprosił kapłanów, siostry zakonne i wszystkich wiernych do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie na dziękczynną Mszę św. za naszą archidiecezję w sobotę 25 marca o godz. 18. Przed ćwierćwieczem powstało bowiem w Polsce 8 nowych metropolii (przemyska obrządku łacińskiego, szczecińsko-kamieńska, gdańska, warmińska, białostocka, częstochowska, katowicka i lubelska) oraz nowe diecezje (łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska i zamojsko-lubaczowska). Ich utworzenie spowodowało zmiany wielkości i granic pozostałych istniejących diecezji. Zmienione zostały także nazwy diecezji (sandomierskiej, pelplińskiej i zielonogórsko-gorzowskiej). Pięciu dotychczasowym metropoliom (gnieźnieńska, warszawska, poznańska, krakowska i wrocławska) nadano nową strukturę. Diecezję łódzką podniesiono do rangi archidiecezji. Rozwiązana została unia personalna archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji poznańskiej oraz istniejąca od 1948 r. unia personalna archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję