Reklama

Duchowa stolica Polski i Polaków jest w Częstochowie

Częstochowa i Jasna Góra czekają na papieża Franciszka

W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 r. w Krakowie, Polska oczekuje na Ojca Świętego. - Oczyma wiary musimy już widzieć przygotowania do pielgrzymki papieskiej i przyjęcia każdego, kto będzie chciał stanąć na tym miejscu, na Jasnej Górze, podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. - powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w wywiadzie, którego udzielił ks. Piotrowi Zaborskiemu na antenie Katolickiego Radia Fiat. Wyraził nadzieję, że papież Franciszek przybędzie w 2016 r. również na Jasną Górę. - Chociaż w przekazach medialnych nie mówi się jeszcze o Częstochowie w kontekście pielgrzymki papieża Franciszka, to powiem wprost, że takim miejscem może być także Jasna Góra i Częstochowa. Abp Depo. przypomniał, że w 1991 r. podczas VI Światowych Dni Młodzieży Jasna Góra przyjęła półtora miliona młodych ludzi z całego świata, była też głównym miejscem obchodów 1000-lecia chrztu Polski. - Kiedy dzisiaj mówimy o 1050. rocznicy chrztu Polski, to tutaj musimy się spotkać na dziękczynieniu, a jednocześnie na ufnej prośbie o przyszłość naszego narodu - podkreślił Metropolita Częstochowski.

Odniósł się również do niedawnej publikacji prasowej, w której dziennikarz pytał, bez wskazania na Częstochowę, gdzie znajduje się duchowa stolica Polski. - Jeśli się patrzy oczami wiary, to nikt nie powinien mieć wątpliwości, gdzie jest duchowa stolica Polski - powiedział abp Depo. - A wskazywanie dzisiaj na Trójmiasto, Wrocław, a nawet Kraków, który dla mnie też jest sercem naszej polskiej rzeczywistości i historii, oczywiście, z Warszawą włącznie, jako na duchową stolicę Polski to powrót do ideologicznego traktowania tych miejsc i do celebrowania tego, co dzisiaj błyszczy - wyjaśniał abp Depo. Podkreślił, że „duchowa stolica Polski jest w Częstochowie, która cieszy się nie tylko własną historią Kościoła, ale i miejscem, jakim jest Dom Matki na Jasnej Górze”. Dodał, że „pytanie postawione przez dziennikarza, bez wskazania choćby jednym zdaniem, że duchową stolicą Polski jest Częstochowa, jest dla nas krzywdzące”. Zaznaczył, iż jako biskup częstochowski nie może się zgodzić „na wrzucenie Częstochowy i Jasnej Góry do jakiegoś banku przeszłości lub banku niepamięci narodowej”.

Na podst. strony Biura Prasowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Maryja naprawdę była dziewicą i dlaczego to jest ważne? Ks. prof. Jan Machniak

2020-05-27 13:40

[ TEMATY ]

Maryja

Ks. prof. Jan Machniak, współautor książki "Totus Tuus", w drugim odcinku poświęconym dogmatom maryjnym tłumaczy, na czym polega Boże Macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Celem jego życia było niebo

2020-05-27 21:44

Właśnie minęła 100.rocznica urodzin św. II. O istocie i znaczeniu świętości w życiu Jana Pawła II z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Natalia Janowiec

- W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Niemalże każdy Polak kojarzy Ojca Świętego ze świętością. W 2010 roku papież Benedykt XVI przekonywał i zachęcał, że „Każdy powinien mieć jakiegoś świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować”. W przypadku Jana Pawła II możemy powiedzieć, że te słowa najlepiej oddają jego postawę.

- Osoby beatyfikowane i kanonizowane są doskonałymi przewodnikami, aby jeszcze bardziej kochać Boga. Takim przykładem jest właśnie Jan Paweł II. Lista spotkań Jana Pawła II ze świętymi jest bardzo długa. W relacjach z takimi osobami papież Polak odnajdywał cenną pomoc dla wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego. Przepiękne są jego zapiski i kazania na ten temat. W tych ludziach poszukiwał dla świata wzorów godnych naśladowania. Odczytywał rzeczywistość i aktualność czasów.

- Jan Paweł II miał wielu przyjaciół, którzy dążyli ku świętości. Jednym z najważniejszych był kardynał Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze.

- Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był ważną osobą w życiu Jana Pawła II. Prymasa Tysiąclecia traktował jak własnego ojca. Każde spotkanie z nim nacechowane zostało ojcowską troską i miłością. Choć dzieliła ich różnica pokolenia, nie zaprzestali na wzajemnej i serdecznej przyjaźni. Zdarzało się, że, gdy Wojtyła przyjeżdżał na imieniny do kard. Stefana Wyszyńskiego, przyzywał wstawiennictwa św. Stefana. Potrafił łączyć dwie postaci - świętego wyniesionego już do chwały nieba ze świętym na ziemi. Zarówno Wyszyński jak i Wojtyła cieszyli się wielką życzliwością i uznaniem papieża Pawła VI. Ojciec Święty szanował i doceniał przyjacielską więź polskich kardynałów. Papież okazywał wyjątkową serdeczność do obu postaci. Papieski wyraz uznania przejawiał się stałą obecnością wiernej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą wręczyli mu dwaj kardynałowie.

- Mówi się, że dzień narodzin Jana Pawła II był „dniem narodzin dla nieba”.

- Jan Paweł II został włączony w wielką rodzinę nieba. Dziś wraz ze swymi braćmi i siostrami cieszy się obecnością Boga. Za życia również był jej członkiem. Od dzieciństwa przejawiała się w nim wewnętrzna, głęboka wiara, szacunek, przyjaźń i braterska miłość.

- Księże Biskupie, co było najważniejszym celem życia Jana Pawła II?

- Celem jego życia było niebo. Myśl o świętości pomagała Ojcu Świętemu przede wszystkim w prowadzeniu Kościoła i codziennym życiu osobistym. W nauczaniu, w podejmowaniu trudnych decyzji. W czasie swojego pontyfikatu gromadził i przechowywał niemalże wszystkie biografie świętych. Codziennie starał się przeczytać kilka, czerpiąc z nich inspirację w praktykowaniu cnót.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję