Reklama

Książki

Kardynał, który pozostał pokornym zakonnikiem

Niedziela Ogólnopolska 33/2013, str. 15

[ TEMATY ]

książka

promocja

Biały Kruk/Michał Klag

W wypełnionej po brzegi auli bł. Jana Pawła II przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 2 sierpnia br. odbyła się uroczysta promocja nowego albumu wydawnictwa Biały Kruk pt. „Kardynał polskich serc”. Publikacja poświęcona śp. kard. Stanisławowi Nagyemu przygotowana została przez Jolantę Sosnowską zaledwie 7 tygodni po śmierci Księdza Kardynała. Jak zaznaczyła autorka, wydawcom zależało na tym, by uchwycić emocje i wrażenia, które wciąż jeszcze żywo budzą się na wspomnienie Zmarłego.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa słowami psalmu, którą poprowadził bp Jan Zając, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ksiądz Biskup podkreślił, że Zmarły miał odwagę pytać o to, o czym wszyscy milczą; że budował hierarchię wartości w oparciu o Ewangelię. Spełniał rolę proroka w dzisiejszych czasach. Był też prawdziwym apostołem Miłosierdzia, którego głosem łagiewnicka bazylika często rozbrzmiewała. Bp Zając zauważył także, iż modlitwa do Miłosierdzia Bożego była codzienną modlitwą kard. Nagyego.

Reklama

Podczas spotkania mogliśmy również wysłuchać wspomnień innych osób, które były związane z Księdzem Kardynałem. Wśród nich znalazły się: Anna Nagi - jego bratanica, Janina Świerzyńska - przez blisko 50 lat sekretarka kard. Nagyego, Joanna Lubieniecka - studentka Księdza Kardynała z KUL-u, a także jego kapelan ks. Grzegorz Piątek SCJ, prof. Janusz Kawecki, fotografik Adam Bujak, prof. Krzysztof Szczerski oraz poseł Antoni Macierewicz. Przyjaciele kard. Nagyego wspominali go ciepło i ze wzruszeniem udzielającym się wszystkim zebranym. Mówili o jego wyjątkowej pokorze i oddaniu sprawom Boga i Ojczyzny. Autorka albumu Jolanta Sosnowska zwróciła uwagę, że często nawiązywał on do osoby bł. Jana Pawła II, któremu do końca życia był bardzo oddany, którego nazywał gigantem, a siebie - krasnoludkiem. „Najważniejsze, by Bóg był na pierwszym miejscu” - to przesłanie Księdza Kardynała przypomniał jego kapelan ks. Grzegorz Piątek. Szczególnie wzruszającym wspomnieniem podzieliła się ze słuchaczami Anna Nagi, która opowiadała o tym, jak poznała Wujka i jak ich kontakt przetrwał niemal pół wieku. - Zamykam oczy i widzę go na tle płaszowskiego krzyża - mówiła. - I dziękuję Panu Bogu, że mogłam być tak blisko.

Janina Świerzyńska wspominała udział i zaangażowanie kard. Nagyego w duszpasterstwo studentów medycyny, które powierzył mu bp Karol Wojtyła. Mówiła, że dbał on zarówno o życie duchowe, jak i fizyczne studentów. Opowiadała o ukochanych górskich szlakach, po których wędrowali czy szusowali na nartach ze studentami. W tle spotkania przewijały się zdjęcia z albumu, na których można było obejrzeć zarówno fotografie z oficjalnych spotkań, jak i bardzo ciekawe zdjęcia ze zbiorów rodzinnych.

Spotkanie uświetnił koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Jana Kowalczyka przy akompaniamencie Krzysztofa Michałka. Wyświetlony został także film z 90. urodzin kard. Nagyego, przygotowany przez Roberta Musiałka. Ten krótki obraz poruszył mnie szczególnie - po wysłuchaniu życzeń i przemówień zebranych Ksiądz Kardynał powiedział: „Nie jestem godzien”. Pokora i wielkość tego skromnego człowieka były niezwykłe. Jego oddanie Ojcu Świętemu zarejestrowano nawet na tym krótkim filmie. „Błogosławiony, czyli święty Jan Paweł II - mówił kard. Nagy - z którego termosu piłem herbatę, a z plecaka jadłem kanapki, a równocześnie widziałem, jak heroicznie i święcie umierał, dając definitywne świadectwo, że nadaje się do tego, by pójść do Domu Ojca...”.

Jesteśmy przekonani, że kard. Stanisław Nagy spotkał już Oblubieńca swej duszy, jak nazywał Jezusa Chrystusa, i wraz ze swoim wielkim przyjacielem bł. Janem Pawłem II wędrują teraz po niebieskich szlakach...

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: w „Niedzieli” odbyła się promocja najnowszej książki abp. Wacława Depo

Zobacz fotogalerię ze spotkania

„Blask wiary w Chrystusie” - to tytuł najnowszej książki abp. Wacław Depo, metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Publikacja, wydana przez wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, została zaprezentowana 19 listopada w auli Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję