Reklama

Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego

Jezus Miłosierny w Wyższym Seminarium Duchownym

Grzegorz Pasztaleniec
Edycja częstochowska 1/2003

Mariusz Gosławski
Msza św. w Kościele seminaryjnym

Bardzo, bardzo Cię błagamy, Trójco Przenajświętsza, rozpocznij drogę miłosierdzia do ludzi, do ludzkich serc. Chociaż świątynie są twoje, nieraz takie piękne, takie przystrojone, to jednak człowiek jest Twoją świątynią. Ty jesteś dla człowieka. W imię miłosiernej miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego, daj nam łaskę, byśmy godnie przeżyli tę drogę miłosierdzia. Błagamy o łaskę, Jezu Miłosierny, zwłaszcza błagamy o miłosierdzie Boże dla tej parafii. Stale modlę się za każdego człowieka, wszystkich wiernych, za starszych, za młodszych, za dzieci, dzieci pod sercem matek, za młodzież, za małżonków, za każdy dom, za każdą parafię. Niech miłosierdzie Boże dotrze wszędzie, niech dojdzie, niech ogarnie wszystkich.
Z homilii abp. Stanisława Nowaka na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

1 grudnia przed godz. 17.00 wspólnota seminaryjna wraz z bp. Janem Wątrobą, Księżmi Przełożonymi, Ojcami Duchownymi, Księżmi Profesorami, Siostrami Honoratkami i pracownikami Seminarium zgromadziła się na dziedzińcu przed Seminarium, aby powitać Obraz Jezusa Miłosiernego. Następnie wśród uroczystych śpiewów obraz został przeniesiony do kościoła seminaryjnego. Tam podczas adoracji cała wspólnota seminaryjna czuwała przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, wpatrując się w oblicze Jezusa Miłosiernego.
W czasie nawiedzenia zostały odprawione trzy Msze św., podczas których homilię wygłosiło trzech byłych rektorów Wyższego Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej: bp Jan Wątroba, ks. prof. dr hab. Jan Związek i ks. prof. dr hab. Antoni Tronina. Na zakończenie uroczystości rektor Seminarium ks. dr Włodzimierz Kowalik dokonał uroczystego zawierzenia całej wspólnoty seminaryjnej miłosierdziu Bożemu.

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem