Reklama

Wiadomości

Zlot Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej "Jutro Powstanie"

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej czci 70. rocznicę Powstania Warszawskiego zlotem "Jutro Powstanie!", który odbywa się w dniach 31 lipca - 3 sierpnia. Zorganizowanie Harcerskiej Poczty Polowej, przeprawy przez Wisłę, obsługa powstańczych pocztów, zaciągnięcie wart honorowych, roznoszenie wody czy służba medyczna, wspólnie z wolontariuszami miejskimi oddanie hołdu i uruchomienie 20 przenośnych syren, które zawyją o godzinie „W” - składają się na bogaty program wydarzenia.

[ TEMATY ]

rocznica

Graziako

Uczestniczy zlotu są również zaangażowani w akcję „Płonące Miasto”. Jest to projekt upamiętniający Powstanie Warszawskie i jego ofiary przez humanitarną pomoc cywilnym ofiarom wojny domowej w Syrii.

Z kolei Harcerska Poczta Polowa to projekt, który jest realizowany 1 sierpnia w godz. 9-19. Jak przekazać komuś wiadomość w mieście ogarniętym wojną? W czasie Powstania było to możliwe dzięki najmłodszym harcerzom, którzy pełnili służbę, przenosząc przesyłki i zapewniając warszawiakom kontakt z bliskimi. Aby przypomnieć o ich poświęceniu, harcerze ponownie uruchomią Harcerską Pocztę Polową, a warszawiacy znowu będą mogli nadać specjalnie przygotowaną pocztówkę do swoich bliskich.

Reklama

Przesyłki będą doręczane przez harcerzy za darmo w obrębie Warszawy. Będzie można je nadać w jednym z 12 punktów, m.in. z Placu Zamkowego, Rynków Starego i Nowego Miasta Smolnej 9 (róg Nowego Światu, przy Palmie), Długiej 52 (przy Muzeum Archeologicznym), Cmentarza Powązki Wojskowe, Miasteczka zlotowego w Parku Skaryszewskim czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przeprawa przez Wisłę odbędzie się 1 sierpnia i rozpocznie o godzinie 19:44. Znaczący udział w Powstaniu Warszawskim miały harcerskie bataliony „Zośka” i „Parasol”. Ich szlak bojowy okupiony ogromnymi stratami zakończył się na Czerniakowie, gdzie Wisła uniemożliwiła im dalszy odwrót. Na pamiątkę tych wydarzeń wędrowniczki i wędrownicy (czyli najstarsi harcerze) spłyną łodziami Wisłą z Zawad (Wilanów) pod Most Łazienkowski i przy rozpalonym ognisku na jednej z wiślanych łach będą wspominać bohaterstwo powstańców. Harcerki i harcerze będą też zaangażowani 1 sierpnia w liczne zadania podczas oficjalnych uroczystości, takie jak np. obsługa powstańczych pocztów, warty honorowe, roznoszenie wody czy służba medyczna. Wspólnie z wolontariuszami miejskimi harcerze ZHR oddadzą hołd i uruchomią 20 przenośnych syren, które zawyją o godzinie „W”.

Uczestnicy zlotu są również zaangażowani w akcję „Płonące Miasto”. Jest to projekt upamiętniający Powstanie Warszawskie i jego ofiary przez humanitarną pomoc cywilnym ofiarom wojny domowej w Syrii. Ta społeczna akcja, w którą zaangażowały się osoby z różnych środowisk, realizowana jest we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz ZHR. Kulminacyjnym punktem obchodów 1 sierpnia będzie uczczenie wydarzeń z 1944 roku minutą ciszy o godzinie 17.00 na Placu Zamkowym przez harcerzy i harcerki ze wszystkich organizacji.

Kontakt: www.jutropowstanie.zhr.pl, www.twitter.com/jutropowstanie, www.facebook.com/jutropowstanie phm. Maciej Górski HR Rzecznik prasowy Zlotu tel. 728-326-405 e-mail: maciej.gorski@zhr.pl phm. Anna Malinowska HR Rzecznik prasowy ZHR tel.: 509-790-759, e-mail: rzecznik@zhr.pl

2014-08-01 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Giby: Uczczono 70. rocznicę Obławy Augustowskiej

[ TEMATY ]

rocznica

Bożena Sztajner/Niedziela

Główne uroczystości 70. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się 19 lipca w Gibach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp ełcki Jerzy Mazur, a koncelebrował bp Romuald Kamiński wraz z przybyłymi kapłanami. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945. Jak podkreślił, była to największa sowiecka zbrodnia dokonana na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

Na wspólne świętowanie licznie przybyły rodziny ofiar Obławy oraz przedstawiciele samorządów z terenów tragedii pacyfikacji w 1945 r., która dzisiaj symbolicznie jest nazywana „Obławą Augustowską”. Od kilku już lat tradycyjnie pamięć bohaterom oddają harcerze. Wśród licznych sztandarów po raz pierwszy przybył sztandar Gimnazjum w Gibach im. Ofiar Obławy Augustowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję