Reklama

Konsekracja Kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej

Dom Boga i brama niebios

Mira Bodak
Edycja częstochowska 1/2003


Aktu konsekracji kościoła dokonał abp Stanisław Nowak

Konsekracja kościoła to doniosła chwila zarówno w życiu parafii, jak i całej archidiecezji. To dzień szczególnego przymierza z Bogiem, kiedy kościół staje się "domem Boga i bramą niebios". 9 listopada br. wierni parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Szkolnej 1 we Wrzosowej w dekanacie porajskim przeżywali bogatą w symbolikę chwilę konsekracji swej świątyni. Aktu tego dokonał metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Początki parafii

Do 1917 r. Wrzosowa należała do parafii św. Zygmunta , a następnie do parafii Świętej Rodziny w Częstochowie. 6 listopada 1937 r. bp Teodor Kubina utworzył tu ekspozyturę, wydzielając wsie Wrzosowa i Słowik z parafii św. Józefa, a wieś i dwór Huta Stara z parafii św. Antoniego. W 1941 r. dołączona została do ekspozytury także kolonia wsi Brzeziny Duże-Sobuczyna i zachodnia część Brzezin, które zostały oddzielone od parafii św. Antoniego okupacyjną granicą Generalnej Guberni. Po utworzeniu ekspozytury liturgię sprawowano w remizie strażackiej, a w dni powszednie w prywatnym mieszkaniu. W 1945 r. staraniem ks. Walentego Matuszka został we Wrzosowej zbudowany drewniany kościół, poświęcony przez bp. Teodora Kubinę 18 listopada 1945 r. Za sprawą ks. Alojzego Chłapka w latach 1951-53 wybudowano tu murowaną plebanię.
Bp Zdzisław Goliński utworzył we Wrzosowej 30 grudnia 1958 r. pełnoprawną parafię. Wieloletni trud związany z ubieganiem się o uzyskanie pozwolenia na budowę świątyni przyniósł efekty i w 1972 r. parafia otrzymała zezwolenie na powstanie kościoła. Projekt opracował inż. arch. Stanisław Kwaśniewicz z Katowic. W 1974 r. ks. Stanisław Proszewski rozpoczął prace budowlane, które kontynuował i do końca doprowadził jego następca - ks. Józef Moch. 15 października 1978 r. bp Stefan Bareła poświęcił nowo wybudowaną świątynię. Prace wykończeniowe i wyposażeniowe podjęli: ks. Stefan Mizera i ks. kan. Piotr Łysikowski.
Pierwsze lata pracy w tej parafii ks. Łysikowski poświęcił na usunięcie wilgoci, jaka powstała na skutek higroskopijności muru zewnętrznego wykonanego z kamienia wapiennego. Wymagało to położenia warstwy materiału izolacyjnego pomiędzy murem zewnętrznym, a ścianą wewnętrzną. Wchodząc do świątyni, możemy podziwiać jej wnętrze. Szczególny klimat świątyni tworzą barwne witraże projektowane przez p. Roga-Skąpskiego z Krakowa, a wykonane przez witrażystę - p. Zarzyckiego.

Reklama

Brama niebios

W sobotę 9 listopada o godz. 17.00 metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak został uroczyście powitany przez proboszcza parafii - ks. kan. Piotra Łysikowskiego i licznie zgromadzonych wiernych. Przedstawiciele parafialnych wspólnot przywitali Dostojnego Gościa po staropolsku - chlebem i solą. Nie zabrakło też powitalnych słów najmłodszych parafian. Ksiądz Proboszcz przybliżył zebranym historię parafii. Następnie Ksiądz Arcybiskup, rzesze wiernych i gości, wśród których liczną grupę stanowili kapłani dekanatu porajskiego z dziekanem - ks. kan. Janem Wajsem, przeszli w procesji z placu kościelnego do świątyni. Towarzyszyło temu symboliczne przekazanie kluczy do kościoła Arcypasterzowi, który otworzył drzwi świątyni i wprowadził do niej wiernych.
Panujący półmrok stwarzał niepowtarzalną atmosferę dla misterium, jakim jest dedykowanie kościoła samemu Bogu. Pierwszym elementem rozpoczynającym obrzęd konsekracji jest moment upamiętniający nasz chrzest św. - skropienie wodą święconą przez Księdza Arcybiskupa zgromadzonych parafian i ścian budynku. O istocie konsekracji kościoła na służbę Bogu i ludziom mówił Dostojny Celebrans w homilii: "Konsekracja to swego rodzaju przysięga Bogu, że nigdy Go nie zdradzimy, że będziemy czynić wszystko, aby ta świątynia była Jego domem. Konsekwencjami tej przysięgi wierności Bogu jest częste korzystanie z sakramentów, bronienie Światła i zarazem stawanie się światłem dla innych, znakiem nadziei, wonią kadzidła". Abp Stanisław Nowak nawiązał do Orędzia Miłosierdzia, o którym przypomniał nam Ojciec Święty podczas tegorocznej pielgrzymki do naszej Ojczyzny, a które będzie w naszej archidiecezji szczególnie pogłębiane przez peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego. "Miłość miłosierna nas, katolików, charakteryzuje - mówił Kaznodzieja. - Nie zdradzajmy Jezusa i żyjmy na co dzień miłością miłosierną". Po homilii ważnym momentem był obrzęd namaszczenia olejami świętymi ołtarza i krzyży apostolskich. Kolejnym znakiem było okadzenie ołtarza i świątyni. Wznosząca się woń kadzidła stanowi symbol modlitwy, jaką w świątyni zanosimy do Boga. Z kolei iluminacja wypełniająca świątynię blaskiem jest znakiem obecności Boga, przypieczętowaniem konsekracji.
Duchowym przygotowaniem wiernych tej parafii do doniosłej chwili zawierania wspólnotowego przymierza z Bogiem były trzydniowe rekolekcje. Nauki prowadził prefekt tej parafii sprzed 32 lat, ks. Józef Ośródka, obecnie proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Wśród nauk dla wszystkich stanów parafii było też specjalne spotkanie dla pedagogów.
Dopełnieniem uroczystości były piękne śpiewy parafialnego chóru pod kierunkiem organisty - Romana Ormana i dziecięcej scholi, którą prowadzi Dorota Wiśniewska. Ksiądz Proboszcz podkreślał ogromne zaangażowanie w przygotowaniu tej niepowtarzalnej w historii parafii uroczystości wszystkich wspólnot parafialnych, strażaków, a także katechetek. Akt konsekracji był radością dla licznie przybyłych parafian, bo oto ich kościół stał się rzeczywistym domem Boga.

"Powołany" - film ukazujący wartość kapłaństwa

2019-10-15 07:16

Materiał prasowy

"Powołany” to powstający film dokumentalny opowiadający o miłości i mocy Bożej ukazującej wartość kapłaństwa przez pryzmat świadectw osób świeckich.

Przedstawimy w nim unikatowe historie ludzi, którzy doświadczyli wyjątkowego spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów, które zmieniło ich dotychczasowe życie. Filmowy obraz będzie wprowadzał w tajemnicę złożenia przez Boga szczególnego daru, który niosą kapłani. Film będzie przeprowadzał widza przez najważniejsze posługi zlecone kapłanom przez samego Boga, takie jak: głoszenie Słowa Bożego, sakrament Chrztu świętego, sakrament pojednania i pokuty, sakrament Eucharystii, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o uwolnienie i egzorcyzm, ochrona życia poczętego, posługa miłosierdzia, opieki rodzin oraz przygotowania do śmierci.W filmie wystąpią uznani kapłani, osoby konsekrowane i stygmatycy, tacy jak: brat Elia, o. James Manjackal, o. John Bashobora, ks. Dominik Chmielewski, o. Antonello i Henrique, ks. Marek, Dziewiecki. ks. Tomasz Kancelarczyk, ks. Radosław Siwiński i wielu innych.W warstwie dokumentalnej zobaczymy niesamowite historie osób świeckich, którzy namacalnie doświadczyli spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów.

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt?

Widzimy ogromną potrzebę zrealizowania filmu, który na nowo pokaże wielu ludziom wartość sakramentu kapłaństwa. Myślimy tutaj zarówno o Polsce jak i całym świecie. Nasz film ma na celu przybliżyć ludzi do Boga a w następstwie zmianę stylu życia, na taki który będzie przepełniony miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. W filmie pokazujemy ludzi, których życie było pozbawione Boga oraz do czego to doprowadziło. W każdej z tych historii widz może odnaleźć cząstkę siebie i zestawić z swoim życiem. Chcemy, żeby ten film dotarł do ludzi wierzących jak i niewierzących. Żeby był umocnieniem wiary dla ludzi świeckich jak i kapłanów. Iskrą zapalającą osobową relację z Bogiem u tych, którzy ją utracili lub dopiero jej poszukują. Uświadomieniem jak wygląda życie bez Boga a jak nabiera sensu kiedy zwracamy się do stwórcy. Ten film będzie źródłem wiary dla każdego człowieka.

Więcej informacji na katolikwspiera Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: Matka Boża z Banneux na Światowym Dniu Ubogich

2019-10-15 13:28

pb (KAI/cathobel.be) / Watykan, Banneux

Figura Matki Bożej Ubogich z belgijskiego sanktuarium maryjnego w Banneux towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ubogich w Watykanie. Zostanie ustawiona przy ołtarzu bazyliki św. Piotra podczas Mszy św. odprawianej przez papieża Franciszka.

youtube.com

Ustanowiony przez niego na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia Światowy Dzień Ubogich przypada w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego. W tym roku będzie to 17 listopada. Wraz z Franciszkiem Mszę św. koncelebrować będzie bp Jean-Pierre Delville, ordynariusz diecezji Liège, na której terenie położone jest Banneux.

Banneux było przed 86 laty miejscem objawień Maryjnych. Ośmiokrotnie pomiędzy 15 stycznia a 2 marca 1933 r. Maryja ukazała się niespełna 12-letniej Mariette Beco, wiejskiej dziewczynie z ubogiej rodziny. W czasie jednego z objawień zaprowadziła Mariette do źródła i powiedziała: „Źródło to jest przeznaczone dla wszystkich narodów do niesienia ulgi chorym... Przychodzę ulżyć cierpieniu... Ufajcie mi, a ja będę ufała wam”. Zgodnie z życzeniem Matki Bożej, już w 1933 r. wybudowano w Banneux kaplicę.

W wyniku licznych uzdrowień nastąpił tam rozwój kultu Maryjnego. 22 sierpnia 1949 r. bp Louis-Joseph Kerkhofs z Liège w imieniu Kościoła uznał objawienia za prawdziwe. W Banneux powstało sanktuarium narodowe Matki Bożej Ubogich. Co roku przybywa do niego ok. 700 tys. pielgrzymów. Od 1993 r. istnieje tam ośrodek umożliwiający pobyt 350 chorym i ich opiekunom.

Jan Paweł II odwiedził Banneux w czasie swej pierwszej wizyty w Belgii 21 maja 1985 r. Spotkał się wówczas z Mariette Beco, która po objawieniach pozostała osobą świecką i założyła rodzinę. – Byłam tylko listonoszem – powtarzała skromnie. Wizjonerka do końca życia mieszkała koło Banneux, nie udzielała się jednak publicznie. Zmarła w 2011 r. w wieku 90 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem