Reklama

Niedziela Częstochowska

Aleje, megakoncerty i pielgrzymi

Niedziela częstochowska 33/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Częstochowa

senior

Bożena Sztajner/Niedziela

Letni wieczór, jeszcze gorączka w powietrzu, gęstym, że można kroić. Poproszono mnie o podrzucenie wiatraczka znajomej seniorce. Mieszka w II Alei NMP w Częstochowie niedaleko Banku Śląskiego. Wtaszczam na piętro wiatrak, starsza pani otwiera, a w mieszkaniu piec. Okna szczelnie pozamykane. Oddychać się nie da. Już mam zapytać, dlaczego na Boga tych okien nawet nie rozszczelni, gdy dobiega mnie dźwięk. Zaskakująco mocny. Kątem oka zanotowałem drgnienie szklanki na stoliku.

Okazuje się, że seniorka siedzi tak za każdym razem, gdy na placu Biegańskiego odbywa się impreza z cyklu: „Aleje - tutaj się dzieje”. Napisali, że to impreza kulturalna, ale ludzie w okolicy mówią raczej, że to skaranie boskie.

- Wiem, że młodzi muszą się wyszaleć, ale tutaj wszędzie w okolicy mieszkają ludzie starsi, z małymi dziećmi, chorzy, niepełnosprawni... Dlaczego zmusza się nas do słuchania tego rodzaju muzyki? - mówi znajoma seniorka.

Reklama

Się dzieje niefajnie

Postanawiam sprawie przyjrzeć się bliżej. Na placu stoi kościół św. Jakuba. Wielu częstochowian lubi tu przychodzić na niedzielną Mszę św., bo jak mawiają „u Jakuba jest nastrój”. Rozmawiam z proboszczem - ks. kan. Stanisławem Mendakiewiczem. - Modlić się nie można, żyć się nie da. W parafii popołudniami odprawia się nabożeństwa, są pogrzeby, śluby. Wieczorem Msze św. A tu hałas wielki, dokuczliwy, nie pozwalający się skupić. Chodziłem do wydziału kultury porozmawiać, próbowałem negocjować z muzykami na placu. Bez rezultatów.

Ksiądz radzi, żeby popytać ludzi. Kogokolwiek w obrębie placu. Dzwonię pod przypadkowo wybrane numery w domofonach bloków i kamienic przylegających do placu Biegańskiego. Ludzie mało rozmowni, jednak, gdy pytam o koncerty i hałas - nie odkładają słuchawki.

- To nie jest tak, że koncert zaczyna się wieczorem i kończy ok. godz. 23 - starszy pan od ponad pół wieku mieszka w II Alei NMP. - Ja mam tolerancję wobec młodości i muzyki. Niestety, próby trwają przez cały dzień. A wie pani, takie próby to regularne rzępolenie. Oni się muszą zgrać. A ilość głośników jest tak wielka, jakby chcieli udowodnić, że są lepsi od tych spod Jeryha. Koszmar. Nie jest człowiek w stanie nic zrobić, ani telewizji pooglądać, ani się zdrzemnąć.

Reklama

- Całe lata sąsiadka zazdrościła mi widoku na plac, bo ma okna od podwórka. Teraz ja zazdroszczę jej. Ma nieco ciszej… - wtrąca przechodząca obok kobieta.

Nie wszystkim do śmiechu

Po godz. 23 kończy się granie, ale nie zabawa. Ludzie, często pod wpływem alkoholu, rozkręceni, chcą więcej. Zaczyna się dokazywanie w mniejszych grupach. Towarzystwo rozlewa się po okolicy. Wchodzi rozkołysanym krokiem w boczne uliczki. Wąskie, pełne zakamarków, podwórek. Im więcej alkoholu, tym głośniej, a alkohol kupi się w centrum o każdej porze. Kogo nie stać na knajpki, spożywa w bramie, w zaułkach. Toalet nigdzie nie ma. Więc kwestie fizjologiczne załatwia się tam, gdzie się pije albo kilka kroków dalej. Policji też jakby mniej. Zapewne zareagują, ale już na konkretne wezwanie do bójki czy awantury.

- Bawią się do jakiejś 3 czasem 4 nad ranem. Ryki - bo teraz nie wiem czy zauważyłaś - już się nie krzyczy, ani nie wrzeszczy. To jest taki ryk kibola. Z samych czeluści gardła. Bardzo ochrypły i równie nośny. Jak ci tak ryczą pod oknem w nieregularnych odstępach czasu, nie ma szansy na sen. Kiedyś, chyba w tamtym roku, wzywaliśmy policję. Teraz już nie, chyba, ze zaczną się bić. Bo zdarzyło się nam, że policjanci przyjechali, a delikwenci, jak ich tylko zobaczyli wjeżdżających na ulicę, dali dyla w Aleje. Musieliśmy się tłumaczyć, ale wyszło głupio, że jesteśmy przewrażliwieni. Niby jeszcze młodzi, a się czepiamy. Jak człowiek co piątek i sobotę ma takie imprezy pod blokiem, to nerwy nie wytrzymują. Koncert dobra rzecz, ale nie w tak gęsto zaludnionym miejscu, jak centrum i z taką częstotliwością.... Coś opowiem. Wracam sobie przez miasto późnym popołudniem w środku tygodnia. Na placu pod parasolem z logo miejskim głośna muzyka. Stoją jakieś leżaki, koleś coś tam nawija i zero ludzi. Oni pewnie zjawią się jakoś pod wieczór, ale wcześniej skatuje się tubylców tym rąbaniem przez kilka godzin... - mówi mieszkanka ul. Kilińskiego.

Centrum nie dla megakoncertów

Monika jest organistką i w ostatnią sobotę lipca grała na popołudniowym ślubie w kościele św. Jakuba. - Nie słyszałam siebie. Z placu szedł dźwięk w takiej sile, że mam nadzieję, iż młodzi słyszeli księdza i siebie nawzajem. Szkoda mi było tych ludzi. Ślub to w końcu wielkie wydarzenie, miesiące przygotowań, a tu takie decybele, że witraże drżą w oknach...

Marzena z mężem przestali latem chodzić do św. Jakuba, bo nie mogą się skupić na modlitwie, przeszkadza im harmider dochodzący z placu. - Nie można terroryzować połowy dzielnicy, bo ktoś wymyślił sobie megakoncert w środku miasta. I reszta ma się dostosować i siedzieć cicho - mówią oburzeni.

- Nie lubię określenia „megakoncert” - przyznaje ks. Stanisław Mendakiewicz i opowiada, jak to po ostaniem lipcowym „megakoncercie”, w niedzielny poranek zebrali na przykościelnym placu 4 wory butelek po piwie. Nie udało im się niestety zneutralizować zapachu.

- Cały plac ludzi, a organizatorzy stawiają kilka toy-toyi. Po kilku godzinach fetor idzie z każdego zakamarka w okolicy - skarży się p. Ryszard z ul. Racławickiej.

- Dla mnie klimat centrum, deptaku śródmiejskiego skłania do innego rodzaju muzykowania. Takiego, który może z przyjemnością słuchać więcej ludzi, niż tylko młodzi. Podobają mi się młodzi muzycy grający na harmonii. Nieźle brzmi samotny solista śpiewający w górnej części III Alei. Czasem pojawi się jakiś skrzypek, jakiś jazzik… Miło dla ucha - opowiadają siedzący na ławeczkach w Alejach.

Musimy się skrzyknąć

Jak na razie wiemy tylko tyle, że na dokuczliwy hałas skarżył się w ubiegłym roku tylko proboszcz ze św. Jakuba. Kilka osób spotkanych na placu twierdzi, co prawda, że było w magistracie ze skargą, jednak trzeba przyznać, że mieszkańcy okolic placu niespecjalnie się mobilizują, by zaprotestować wspólnie. A wiadomo, że takiego protestu władze miejskie nie mogłyby już zbagatelizować.

- Gdy narzekam, że nie mogę się w spokoju modlić, zawsze znajdzie się ktoś, kto wyciągnie sprawę pielgrzymek i Jasnej Góry. Że też hałas całodzienny, że z wałów jasnogórskich powinni modlić się ciszej. Moim zdaniem lewicowy samorząd już to załatwił. A żądać, żeby po Częstochowie nie chodzili pielgrzymi, to jakby zakazać festiwalu w Cannes czy procesji świateł w Lourdes! Przecież to jedyny koloryt tego miasta - jego cechą charakterystyczną jest właśnie sierpniowe pielgrzymowanie. Mieszkam na ul. Nowowiejskiego od dziecka, słyszę te pielgrzymki rok w rok, ale to jest jak fiesta, a nie rykowisko. Nie wiem, jak można nie dostrzegać różnicy. Pątnicy nie zakłócają mi nocnej ciszy, nie awanturują się po nocach. Nie są niebezpieczni, a ci młodzi z placu - nie wszyscy, oczywiście - przyjemni i pokojowo nastawieni raczej nie są - opowiada „Niedzieli” rodowita częstochowianka.

Komentarz władz

Poprosiliśmy też o komentarz władze miejskie. W odpowiedzi Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy przysłało do redakcji oświadczenie tej treści: „W Częstochowie, tak jak w każdym mieście, obserwujemy duże zapotrzebowanie na imprezy plenerowe, szczególnie w okresie letnim cieszą się ogromnym powodzeniem i frekwencją. Liczny udział mieszkańców w miejskich wydarzeniach jest świadectwem ich zainteresowania. Z myślą o mieszkańcach Miasto zobowiązuje się do organizacji koncertów czy innych wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Zdarza się, że na imprezie pojawiają się hałaśliwe osoby, które nie potrafią właściwie się zachować. To jest cena, którą płacą nie tylko uczestnicy, dlatego jako organizatorzy każdorazowo zabiegamy o zachowanie kultury i bezpieczeństwo. Stąd wynajem profesjonalnej agencji ochrony i aktywne współdziałanie służb: Straży Miejskiej i Policji. W przypadku ostatnich imprez nie odnotowaliśmy żadnych poważnych interwencji, poza wykroczeniami dotyczącymi spożywania alkoholu w miejscu zabronionym. Na osoby, które się ich dopuszczały nałożono mandaty karne. Nikt nie zgłaszał awantury czy rozróby. Tym samym trudno nam ustosunkować się do zarzutu. Przepraszamy za wszelkie uciążliwości. Sierpniowe imprezy plenerowe o charakterze masowym zaplanowane są przy Promenadzie”.

Mieszkańcy centrum mogą więc liczyć na chwilę wytchnienia? Miejmy nadzieję.

2013-08-13 10:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senior aktywny w sieci

„Zostań w domu. Bierz internet za rogi. Bądźmy razem w sieci” – tak Bank Pekao zachęca seniorów do aktywnego korzystania z internetu, w tym również do bankowania on-line.

Bank Pekao kieruje kampanię „Bierz internet za rogi” do seniorów zarówno aktywnych w internecie, jak i do tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w sieci. W kampanię zaangażowali się popularni influencerzy i liderzy opinii, m.in. Krystyna Czubówna oraz Marta Manowska.

Pekao chce zbudować bezpieczną, wirtualną przestrzeń dla seniorów, którzy potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach oraz urozmaicenia, rozrywki czy poczucia przynależności do szerszej wspólnoty.

– Kampania jest wynikiem naszego społecznego zaangażowania. Udostępniamy osobom starszym nowe, dodatkowe środowisko do budowania relacji społecznych. Równocześnie chcemy odpowiedzieć na potrzeby seniorów aktywnych w sieci, dostarczając im interesujących treści – mówi Marek Lusztyn, prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Bank Pekao pokazuje, że bycie samemu w domu nie musi oznaczać samotności. W tym celu, wraz ze startem nowej kampanii edukacyjnej „Bierz internet za rogi”, ruszyły specjalna wirtualna platforma oraz grupa dyskusyjna w mediach społecznościowych. „Strefa seniora” i „Bierzemy internet za rogi z Dancingiem Międzypokoleniowym” to nie tylko treści edukacyjne i informacyjne, ale też miejsce wymiany doświadczeń między pokoleniami, wzajemna pomoc i nawiązywanie relacji – zarówno między samymi seniorami, jak i między starszym i młodszym pokoleniem.

Na dedykowanej platformie „Strefa seniora”, zlokalizowanej na stronie: pekao.com.pl/strefaseniora , będą zamieszczane pakiety materiałów, z których seniorzy dowiedzą się, jak bezpiecznie załatwić codzienne sprawy bez wychodzenia z domu, artykuły poradnikowe czy ciekawostki dotyczące nowych technologii.

CZYTAJ DALEJ

USA: uczestnicy protestów zdewastowali nowojorską katedrę św. Patryka

2020-06-01 09:27

[ TEMATY ]

USA

Ks. Cezary Chwilczyński

Uczestnicy protestów, które wybuchły w USA po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrą św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy.

Na jednej ze ścian katedry przy 51. Ulicy w Nowym Jorku czerwonymi wypisano czerwoną farbą wulgarne słowo, a obok wandale umieścili napis "BLM", odwołujący się do międzynarodowego ruchu „Black Lives Matter”, którego główną ideą jest przeciwstawianie się przemocy i niesprawiedliwości wobec społeczności Afroamerykanów. Na czarno wypisano też: „Bez sprawiedliwości nie ma pokoju”.

Gwałtowne protesty, podczas których doszło do starć z policją, podpaleń, rabunków, a także ataków na broniących swej własności ludzi i przypadkowych przechodniów, zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku dni w 40 miastach USA. Powodem była śmierć 46-letniego czarnoskórego George’a Floyda, który zmarł 25 maja na skutek brutalnej interwencji policji w Minneapolis. Cały świat mógł zobaczyć w mediach zarejestrowaną na wideo scenę, gdy biały policjant przez kilka minut przyciska kolanem gardło zatrzymanego mężczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego

2020-06-01 10:15

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomina komunikat kurii.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – czytamy w komunikacie.

Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała, zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie, mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy.

Komunikat kurii zaleca, że procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. „Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu” – podkreśla komunikat.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy.

W komunikacie Kuria Metropolitalna w Częstochowie przypomina, że bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka Tajemnica Wiary”. „Jest to dla nas sposobność do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególną okazją do wyrażenia naszej miłości do naszego Pana obecnego w Eucharystii jest coroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – podkreśla komunikat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję