Reklama

Niedziela Legnicka

U stóp Pani Jasnogórskiej

Utrudzeni pątnicy kilkanaście dni zmierzali na Jasną Górę. Uczestnicy 21. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej 7 lipca zakończyli rekolekcje w drodze uroczystym wejściem na Szczyt Jasnogórski oraz do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Chciałbym, abyście przez to powitanie, poczuli się tutaj, na Jasnej Górze jak u siebie w domu - mówił do przybyłych pielgrzymów podprzeor o. Łukasz Buzun, paulin. - Dla każdego z nas dom jest czymś bardzo ważnym. W naszym życiu pielgrzymujemy też do domu Ojca, jak nam to wskazał Jezus Chrystus. Niech więc Jasna Góra - Szczyt Jasnogórski, będzie dla was takim domem, gdzie człowiek może odpocząć nie tylko fizycznie - bo jesteście przecież zmęczeni i pielgrzymką, i upałem - ale przede wszystkim niech odpocznie wasza dusza, wasze wnętrze, które jest odrodzone, odnowione. Podczas każdej Eucharystii odnawiamy się, odradzamy się łaską, bo to jest największym pragnieniem naszej duszy. Niech więc łaska Boża, niech Duch Święty działa w sercu każdego z was, tak jak działał w sercu Najświętszej Maryi Panny. Niech ten czas będzie czasem błogosławionym - życzył Ojciec Podprzeor.

Biskup Legnicki, sprawujący Mszę św., przeżywa obecnie czas rekonwalescencji po swoim pobycie w szpitalu. Tym razem, witał i modlił się z przybywającymi pielgrzymami w Kaplicy Cudownego Obrazu, o czym wspomniał w swym powitaniu. - Serdecznie wszystkich witam na Jasnej Górze. 29 lipca żegnałem was w Legnicy, w katedrze. Nie szedłem z wami, bo jeszcze nie miałem tyle sił. W ciągu tygodnia zrobiliście więcej kilometrów niż ja, gdyż uczyłem się na nowo chodzić. Najpierw z kijkami, później bez kijków, tak, że dziś mogłem już tutaj na górę wejść bez większych przeszkód. Bo najwięcej trudności sprawiało mi dotąd wchodzenie po schodach - mówił. - Wasza droga na Jasną Górę też była trudna. Dzisiaj przychodzimy do Matki Bożej, aby jako Strażniczce, Obrończyni naszej wiary polecić wszystkie sprawy, które przedstawiliście w modlitwach w czasie pielgrzymowania. Na początku mego pasterzowania w Legnicy, witałem was wszystkich jak przychodziliście tutaj, na Szczycie Jasnej Góry. Później, namówiono mnie, żebym szedł z wami pieszo. Więc szedłem. A następnie wprowadzałem wszystkich z I grupą pod Szczyt i szedłem na modlitwę do kaplicy - opowiadał. - Natomiast dzisiaj, już przed wejściem I grupy, modliłem się w kaplicy razem z wami i za was, spędzając tam czas aż do wejścia ostatniej grupy. Teraz chcę te wszystkie intencje, z którymi przyszliście, raz jeszcze przedstawić Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi, a także modlić się podczas tej Eucharystii za was wszystkich - mówił, zwracając się do pielgrzymów.

Reklama

Msza św. na Szczycie Jasnogórskim była sprawowana nie tylko dla pielgrzymów, którzy przez ostatnie dni wędrowali do Pani Jasnogórskiej, ale także dla tych, którzy 7 lipca przyjechali do Częstochowy w ramach pielgrzymki diecezjalnej. Podczas homilii bp Stefan Cichy przypomniał, że papież Benedykt XVI w ubiegłym roku ogłosił Rok Wiary. W naszej diecezji z tej okazji podjęto kilka różnych inicjatyw na szczeblach parafialnych, lokalnych czy ogólnodiecezjalnych. Ksiądz Biskup nawiązał m.in. do promocji Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II. Wspomniał też o inicjatywie podjętej przez biskupów sąsiadujących diecezji: legnickiej i Görlitz - o pielgrzymce Niemców i Polaków do Krzeszowa.

- W hasłach tegorocznych pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę powtarza się temat wiary - mówił Ksiądz Biskup. - Tak jak w naszej diecezji pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Wiarą posolić ziemię”, podobnie zauważamy w innych. Podczas pielgrzymki rozważaliście Wyznanie Wiary, pogłębialiście swoją wiarę i modliliście się o nią. Dziś przychodzicie tutaj, by prosić Tę, która jest nazywana Strażniczką i Obrończynią wiary o jej umocnienie - dodał.

Nawiązując do pierwszej encykliki papieża Franciszka „Lumen fidei”, zwrócił uwagę, że jest w niej passus, poświęcony roli Maryi w dziele zbawienia. Ojciec Święty przypomina w nim, że w swoim życiu Maryja także odbyła pielgrzymkę wiary, podążając za swoim Synem. Centrum wiary jest wyznanie Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Zacytował też zawartą w niej modlitwę do Maryi: „Matko, wspomóż naszą wiarę! Otwórz nas na słuchanie Słowa, byśmy rozpoznali głos Boga i Jego wezwanie. Obudź w nas pragnienie, by iść za Nim, wychodząc z naszej ziemi i przyjmując Jego obietnicę. Pomóż nam, abyśmy pozwolili dotknąć się przez Jego miłość, byśmy mogli dotknąć Go wiarą. Pomóż nam w pełni Mu się zawierzyć, wierzyć w Jego miłość, zwłaszcza w chwilach zgryzoty i krzyża, gdy nasza wiara wezwana jest do dojrzewania. Zasiewaj w naszej wierze radość Zmartwychwstałego. Przypominaj nam, że ten, kto wierzy, nie jest nigdy sam. Naucz nas patrzeć oczami Jezusa, aby On był światłem na naszej drodze. Niech to światło wiary wzrasta w nas coraz bardziej, aż nadejdzie ten dzień bez zmierzchu, którym jest sam Chrystus, Twój Syn, nasz Pan!” („Lumen fidei” nr 60). - Aby się to dokonało, trzeba wsłuchiwać się w Boże Słowo i wypełniać je. Bierzmy więc często do ręki Pismo Święte. W wielu kościołach w Roku Wiary często przypominają nam o tym wyłożone trzy księgi: Pismo Święte, katechizm i Dokumenty Soboru Watykańskiego II - życzył pielgrzymom Biskup Legnicki.

Reklama

O podsumowanie tegorocznej pielgrzymki, prosiliśmy też jej głównego przewodnika ks. dr. Mariusza Majewskiego, który powiedział: - Sukcesem pielgrzymki jest to, że nie tylko fizycznie stajemy u bram klasztoru, przechodzimy tę świętą bramę, wpatrujemy się w oblicze Czarnej Madonny, ale potem, stając przy ołtarzu eucharystycznym, ci ludzie, którzy fizycznie dotarli pomimo wielkiego zmęczenia (upały w tym roku dały się we znaki, również nocna burza podczas noclegu za Legnicą) pielgrzymi szli naprzód, bo liczy się to, co się dzieje w sercu - mówił. - Sukcesem pielgrzymki była widoczna przemiana serc, właściwie już w połowie pielgrzymki. Na przykład, o ile dawniej musieliśmy więcej zachęcać do tego, by pielgrzymi myśleli o spowiedzi, o tyle w tym roku, po nabożeństwie pokutnym w kościele w Oławie, widzieliśmy, jaki pozytywny przyniosło to skutek - podkreślał. - Poza tym przemiana serca dokonywała się pod wpływem głoszonych kazań, katechez, konferencji, wspólnej modlitwy - to jest to, co jeszcze długo będzie owocowało w życiu pielgrzymów - dodał. - Można więc powiedzieć, że pielgrzymka jest bardzo udana, bo w sercu tych ludzi dokonało się bardzo wiele. A przysłowiową „kropką nad i” jest moment zatrzymania się u Szczytu Jasnej Góry, aby tam uczestniczyć w dziękczynnej Eucharystii pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Legnickiej. W czasie pielgrzymki uczyliśmy się melodii Credo, które wykonaliśmy podczas Mszy św. A zatem z radością, ze śpiewem na ustach, wyznaliśmy naszą wiarę podczas dziękczynnej Eucharystii. I to jest piękno tegorocznej pielgrzymki - powiedział główny przewodnik pielgrzymki.

Zapytany o plan przyszłorocznej pielgrzymki, powiedział: - Kończy się kolejna pielgrzymka, już powoli trzeba myśleć o następnej. Mamy taki system pracy z księżmi przewodnikami, że spotykamy się we wrześniu na podsumowanie i wtedy podawane są pierwsze plany na rok przyszły. Bierzemy wtedy pod uwagę, np. hasło kolejnego roku duszpasterskiego. Wiemy, że powoli będziemy się przygotowywali do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, więc zapewne przyszłe plany i hasło będą zmierzały ku uwypukleniu sakramentu chrztu św., tego co przyniósł Polsce i każdemu z nas. I w tym kierunku będziemy pewnie spoglądać - mówił ks. Mariusz.

Tak jak w poprzednich latach, w czasie pielgrzymki funkcjonowało Studio Pielgrzymkowe na antenie diecezjalnego Radia Plus Legnica. Dzięki relacjom z trasy pielgrzymkowej, przygotowywanym przez red. Monikę Porębę-Zadrożną i prezentowanym na antenie w ramach serwisów informacyjnych, a prowadzonym w studio przez ks. Waldemara Wesołowskiego, mieszkańcy naszej diecezji mieli okazję śledzić na bieżąco to, co działo się podczas pielgrzymki.

Niektórzy z pielgrzymów, rozjeżdżając się do swoich domów, już zapowiadali swój powrót na trasę pielgrzymkową w przyszłym roku, a inni jeszcze w bieżącym roku w ramach trzydniowej pielgrzymki do Krzeszowa (12-14 sierpnia), a później wrześniowego Epilogu (21 września).

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję