Reklama

Głos z Torunia

Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu

„Krzycz na cześć Pana, rozraduj się w Nim, ogłaszaj wszystkim, że on Królem jest” - te słowa z jednej ze śpiewanych często na Diecezjalnych Dniach Młodzieży piosenki doskonale opisują 4 radosne dni, które młodzi z diecezji toruńskiej spędzili w Hartowcu w powiecie działdowskim

Pod koniec lipca odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, podczas których młodzież z całego świata spotkała się z papieżem Franciszkiem. Niestety, nie każdy mógł sobie pozwolić na wyjazd do Brazylii. Aby zrekompensować tę stratę tym, którym nie udało się wyjechać do Rio, w wielu polskich diecezjach zorganizowano w tym czasie Diecezjalne Dni Młodzieży. Młodzi z diecezji toruńskiej spotkali się w niewielkiej wsi Hartowiec, w której znajduje się Diecezjalny Dom Rekolekcyjny. Ośrodek ten jednak nie pomieściłby ponad 130 osób, które przybyły na spotkanie. Zakwaterowanie takiej liczby młodzieży mogłoby być problemem, gdyby nie życzliwi mieszkańcy Hartowca, którzy otworzyli dla młodych swoje domy i serca, zapraszając ich na noclegi, udostępniając im nieodpłatnie swoje gospodarstwa agroturystyczne czy ogródki do rozbicia namiotów. Mieszkańcy Hartowca i okolicznych miejscowości życzliwie wspierali też młodzież z diecezji na wiele innych sposobów - ofiarowali produkty spożywcze i inne potrzebne rzeczy, kwiaty do wystroju ołtarza polowego, włączali się w wolontariat podczas spotkania.

Tak jak Rio ma swoją Copacabanę, tak i Hartowiec ma swoją plażę nad jeziorem. Jednak ci, którzy przyjechali na DDM, nie mieli zbyt wiele czasu na to, aby korzystać z uroków plaży i jeziora. Plan każdego dnia był napięty i urozmaicony. „Nie modliliśmy się ciągle, były nawet koncerty” - opowiada Ania, uczestniczka spotkania. Ale modlitwy też było sporo. Rozpoczynano nią i kończono poszczególne dni. Rano odbywała się „Poranna chwała dla Pana”, w trakcie której śpiew i modlitwa wprowadzały w nastrój dnia przeżywanego w relacji z Bogiem i we wspólnocie z braćmi i siostrami. „Jesteście świetni, nigdy nie spotkałam tylu pozytywnych ludzi, dziękuję, że jesteście” - czytamy po spotkaniu na forum internetowym. Wieczorne modlitwy były natomiast zwieńczeniem dnia. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu oraz indywidualnego błogosławieństwa przez kapłanów wiele osób poczuło się dotkniętych przez Boga. Była także możliwość modlitwy przed relikwiami bł. Jana Pawła II i bł. Jose Sancheza Del Rio oraz adorowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie w kaplicy domu. Zdawać by się mogło, że stojąc przed wyborem: rozmowa ze znajomymi, spacer do sklepu albo odpoczynek, czy modlitwa w ciszy, mało który nastolatek wybierze to drugie. Jednak kaplica adoracji nie zostawała pusta. Zwłaszcza w czasie wolnym można było tam spotkać wielu modlących się młodych. Może to właśnie tam dokonywali oni rachunku sumienia przed sakramentem pokuty i pojednania, do którego sporo z nich przystąpiło podczas tego weekendu spędzonego nad Jeziorem Hartowieckim. Na wzór spotkania młodych w Lednicy można było wyspowiadać się, siadając koło kapłana na trawie lub stojąc w cieniu drzew.

Wielu osobom potrzebę spowiedzi uświadomiły słowa Roberta Tekielego, dziennikarza i terapeuty zajmującego się zagrożeniami duchowymi, który wygłosił do młodzieży kilka poruszających konferencji. Młodzi chętnie prosili pana Roberta o rozmowę i ufnie zwracali się do niego z pytaniami dotyczącymi ich życia i prośbami o modlitwę. Wiele osób skorzystało też z okazji, aby porozmawiać z przybyłymi na spotkanie siostrami zakonnymi, s. Lidią i s. Magdaleną, dominikankami z Lublina. Siostry szybko zaskarbiły sobie zaufanie młodzieży, swoją dobrocią, spokojem, a także poczuciem humoru. „Siostry są super” - takie i podobne słowa można było wielokrotnie usłyszeć w Hartowcu.

Reklama

Podczas spotkania udało się stworzyć wspólnotę młodych ludzi, pragnących wspierać się na drodze wiary, razem się modlić i bawić. Niewątpliwie czynnikami integrującymi były warsztaty taneczne prowadzone przez pana Jacka, wodzireja z Torunia, oraz koncerty. Pierwszego dnia wystąpił wrocławski zespół „Bethel”, znany na polskiej scenie reggae i muzyki chrześcijańskiej. Jasny przekaz oraz energiczny rytm doskonale rozbujały młodą publiczność. Następnego dnia koncert zagrał pochodzący z pobliskiego Nowego Miasta Lubawskiego zespół Reggaeside, a w sobotę - Tomek Kamiński. Znany muzyk nie tylko zaśpiewał swoje starsze, lubiane utwory (z „Tylko mnie poprowadź” i „Anioły do mnie wysyłaj” na czele), lecz także kilka nowych piosenek. Był także otwarty na pytania od publiczności, dzięki czemu koncert przerodził się w ciekawą rozmowę na temat wiary, małżeństwa i powołania, przerywaną refleksyjną muzyką.

Na takim spotkaniu nie mogło też zabraknąć codziennej Mszy św. W piątek do Hartowca przyjechał bp Andrzej Suski, który zwrócił się do młodzieży z prawdziwie ojcowskimi słowami. Ksiądz Biskup stwierdził, że ma nadzieję, iż w kolejnych latach na tym spotkaniu zobaczymy się wszyscy w jeszcze większym gronie. Co na to organizatorzy? „W poprzednich latach Dni Młodzieży organizowane były w zupełnie innej formule, wszystko działo się podczas jednego dnia w Toruniu. Teraz postanowiliśmy to zmienić. To był nasz debiut organizatorski. Teraz już wiemy, jak się do tego zabrać, możemy myśleć o kolejnych spotkaniach otwartych na większą liczbę osób” - odpowiadają, dodając: „Jeśli tylko uczestnicy będą chcieli znowu tu przyjechać, i jeszcze zachęcą do tego swoich znajomych”. Niech za odpowiedź na pytanie: Czy młodym podobało się spotkanie i będą chcieli przyjechać za rok?, posłużą słowa z forum internetowego: „Wspaniałe rekolekcje”, „Szkoda, że to już koniec!”, „Było wspaniale, chętnie znowu bym tam pojechała!”, „Dziękujemy za ten piękny czas”, „Świetny klimat, świetni ludzie, już czekam na to, co będzie za rok...”. A więc... do zobaczenia!

* * *

Organizatorzy - ks. Sławomir Skonieczka, dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Hartowcu oraz ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz ze współpracownikami - dziękują wszystkim sponsorom, dobrodziejom, wolontariuszom, dzięki którym udało się zorganizować 1. Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu. Wszystkich ogarniamy modlitwą, niech Bóg błogosławi i wynagradza wszelkie dobro

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski zaprasza młodych na Niedzielę Palmową on-line

Abp Wojciech Polak zaprasza młodych z archidiecezji gnieźnieńskiej do duchowej łączności i uczestniczenia w tegorocznym święcie młodych za pośrednictwem transmisji on-line. W czasie Mszy św. Prymas zwierzy maturzystów Matce Bożej.

W krótkim nagraniu dostępnym na www.prymaspolski.pl www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej Prymas Polski wspólnie z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Wojciechem Orzechowskim zachęca młodych do pozostania w niedzielę w domu, ale tylko ciałem, duchem bowiem – zaprasza – „bądźcie w katedrze gnieźnieńskiej”.

„W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Młodzieży papież Franciszek napisał: jeśli utraciłeś wewnętrzny wigor, marzenia, nadzieje, entuzjazm, wspaniałomyślność Jezus podchodzi do Ciebie i pragnie Ci powiedzieć «Młodzieńcze, Tobie mówię wstań»”.

„Zapraszam więc wszystkich was do wspólnej modlitwy. Będę odprawiał Mszę św. i będę się modlić za was, polecać dobremu Bogu każdą i każdego z was. Będę prosić dla was o ten entuzjazm, który może dać Chrystus, o to, byście odważnie za Nim poszli” – mówi abp Wojciech Polak.

Prymas Polski apeluje jednocześnie o duchowe uczestnictwo i łączność w modlitwie za pośrednictwem transmisji internetowej. Podczas celebrowanej w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. zawierzy także Matce Bożej wszystkich tegorocznych maturzystów, którzy z powodu epidemii nie mogli pielgrzymować w tym roku na Jasną Górę.

Transmisja Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski dostępna będzie w Niedzielę Palmową 5 kwietnia ok. godziny 15.40 na stronach www.prymaspolski.pl www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Wcześniej – jak co tydzień – trwać będzie transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z katedry gnieźnieńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego

2020-06-01 10:15

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomina komunikat kurii.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – czytamy w komunikacie.

Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała, zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie, mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy.

Komunikat kurii zaleca, że procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. „Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu” – podkreśla komunikat.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy.

W komunikacie Kuria Metropolitalna w Częstochowie przypomina, że bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka Tajemnica Wiary”. „Jest to dla nas sposobność do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególną okazją do wyrażenia naszej miłości do naszego Pana obecnego w Eucharystii jest coroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – podkreśla komunikat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję