Reklama

Najważniejsze wydarzenia Duszpasterstwa Młodych A. D. 2002

Oprac. A. P.
Edycja częstochowska 1/2003

Pośród różnych podsumowań robionych na zakończenie roku, warto przywołać kilka najważniejszych, które w Roku Pańskim 2002 stały się szczególnym momentem w pielgrzymce wiary młodych naszej archidiecezji. Oczywiście, nie sposób tu wymienić wszystkich działań ogólnodiecezjalnych, a co dopiero mówić o wielkiej i cichej pracy młodych we wspólnotach parafialnych. Przypomnijmy jednak to, co stało się w mijającym roku ziarnem zasianym przez Boga w Kościele młodych.

19-20 stycznia - Archidiecezjalny Konkurs Kolęd "Stajenka". Gościem szczególnym konkursu był Teatr "A" z Gliwic. Laureatami zostały zespoły z Wyższego Seminarium Duchownego i parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie.

16 marca - Niecodzienna modlitwa młodych z archidiecezji częstochowskiej na terenie obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau. Po odprawieniu Drogi Krzyżowej pośród obozowych baraków młodzi spotkali się z grupą młodzieży niemieckiej. Była to nie tylko szkoła historii, ale i wielka lekcja pojednania.

22 marca - Centralna Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Było przenikliwie zimno i sypał śnieg. Młodzi do modlitwy dodali jeszcze swoje umęczenie.

Reklama

24 marca - Pielgrzymka Młodych z całej archidiecezji w Niedzielę Palmową. Ksiądz Arcybiskup przekazał delegacjom parafialnym mieszki z solą, prosząc młodych, aby jak sól nadawali smak w swoich środowiskach.

3-5 maja - Studencki Velehrad - na zaproszenie studentów z Czech do Velehradu wyjechali częstochowscy studenci. Była to pierwsza tego typu wymiana i nawiązanie przyjaźni.

11-12 maja - 66. Pielgrzymka Akademicka. W katedrze częstochowskiej młodzi przekazali ufundowaną przez Ojca Generała z Jasnej Góry ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, która odtąd będzie obecna na Polach Lednickich. Obraz odebrał od młodych o. Jan Góra OP.

18-19 maja - "Gody weselne w Kanie", czyli kolejne spotkanie młodych na Polach Lednickich. Z archidiecezji częstochowskiej wyjechało na to spotkanie kilkuset młodych.

14 lipca - 4 sierpnia - "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata" - pielgrzymka młodych z Częstochowy do Kanady na XVII ŚDM. Archidiecezję reprezentowali w Toronto bp Jan Wątroba i 50 młodych pielgrzymów wraz ze swymi duszpasterzami.

18 sierpnia - Krakowskie Błonia i kolejne spotkanie z Ojcem Świętym. Do Krakowa pojechały grupy młodych z Ruchu Światło-Życie, KSM, i Duszpasterstwa Akademickiego.

28 września - Święto Młodych - spotkanie młodzieży z całej archidiecezji w Toporowie i Krzeszowie.

12-13 października - II Dzień Papieski w Archidiecezji Częstochowskiej. Kiermasz i koncert ewangelizacyjny na pl. Biegańskiego.

23-24 listopada - "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" - IX Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej. Delegaci młodzieży z całej archidiecezji wspólnie modlili się i dyskutowali nad tym, jak pomagać sobie wzajemnie, aby nie zmarnować wolności.

24 listopada - Pielgrzymka Młodych na uroczystość Chrystusa Króla. Ksiądz Arcybiskup przekazał młodzieży Pismo Święte na znak kończącego się Roku Biblii.

24 listopada - 1 grudnia - "Ludzie potrzebują światła nadziei" - II Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Wśród gości był m.in. abp Józef Życiński i Krzysztof Kolberger.

23-28 listopada - Spotkanie w Rzymie delegacji młodych z miast Światowych Dni Młodzieży. Polskę reprezentowała delegacja młodych z Częstochowy. Młodzi spotkali się z Ojcem Świętym i przekazali mu list od młodzieży i zapewnienia o modlitwie w naszych wspólnotach.

30 listopada - Otwarcie w miasteczku studenckim w Częstochowie Akademickiego Punktu Informacji o Nowych Ruchach Religijnych.

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: Zlot Skautingu Europejskiego

2019-07-19 17:10

vaticannews.va / Rzym (KAI)

Rzym przygotowuje się na przyjęcie 5 tys. harcerzy z Federacji Skautingu Europejskiego. Kulminacyjnym punktem ich międzynarodowego zlotu będzie 3 sierpnia spotkanie z papieżem Franciszkiem i Msza w bazylice watykańskiej.

Archiwum skautów
Skauting to szkoła życia

Tygodniowy zlot został podzielony na trzy etapy. Pierwszy będzie miał charakter pielgrzymki śladami świętych. Przewidziano kilka różnych tras, na których harcerze przez pięć dni będą się zapoznawać z postaciami Franciszka z Asyżu, Benedykta z Nursji, Katarzyny Sieneńskiej, Cyryla i Metodego. Pielgrzymować będą pieszo w kilkudziesięcioosobowych grupach składających się z przedstawicieli dwóch lub trzech krajów. Celem tego etapu ma być zakorzenienie w dziedzictwie kultury chrześcijańskiej.

Na zakończenie pielgrzymki wszyscy dotrą do czterech miejsc pod Rzymem, w których rozpocznie się drugi dwudniowy etap zlotu. Będzie on przeznaczony na poznanie różnych europejskich kultur i tradycji każdego z 20 narodów, które będą reprezentowane na zlocie.

Na zakończenie zlotu członkowie Federacji Skautingu Europejskiego zostaną przyjęci przez Papieża w Auli Pawła VI. W ten sposób chcą oni upamiętnić 25. rocznicę ich spotkania ze św. Janem Pawłem II. W Watykanie wezmą też udział we Mszy sprawowanej w bazylice św. Piotra przez kard. Angela Bagnasco, przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Federacja Skautingu Europejskiego jest międzynarodowym stowarzyszeniem katolickim oficjalnie uznanym przez Stolicę Apostolską. Najwięcej członków ma we Francji i Włoszech. W Polsce znani są jako Skauci Europy, albo też Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem