Reklama

Kościół

Nuncjusz Apostolski podczas sakry biskupiej ks. Sztajerwalda: Dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę

Święcenia biskupie i stawanie się następcą Apostołów głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy Świętej z obrzędem sakry biskupiej ks. Tomasza Sztajerwalda, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie odbyły się 7 grudnia 2024 roku w katedrze warszawsko-praskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, zaś współkonsekratorami byli bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Nuncjusz Apostolski podczas sakry biskupiej ks. Sztajerwalda: Dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święcenia biskupie i stawanie się następcą Apostołów głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy Świętej z obrzędem sakry biskupiej ks. Tomasza Sztajerwalda, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie odbyły się 7 grudnia 2024 roku w katedrze warszawsko-praskiej.

Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, zaś współkonsekratorami byli bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Reklama

Na początku liturgii, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński powitał gości i całą wspólnotę diecezjalną. „Dziękuję za Waszą obecność, modlitwę i przyjaźń" – mówił. „W duchu wielkiej wdzięczności za nasze osobiste wybranie i powołanie na drodze do Królestwa Bożego, przeżywajmy tę liturgię" – zachęcił.

Po odczytaniu Ewangelii rozpoczął się obrzęd sakry biskupiej: odśpiewano hymn Veni, creator Spiritus, następnie przedstawiono kandydata do święceń biskupich oraz odczytano Bullę Papieską

Nuncjusz Apostolski podczas sakry biskupiej ks. Sztajerwalda: Dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę

Święcenia biskupie i stawanie się następcą Apostołów głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy Świętej z obrzędem sakry biskupiej ks. Tomasza Sztajerwalda, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie odbyły się 7 grudnia 2024 roku w katedrze warszawsko-praskiej.

Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, zaś współkonsekratorami byli bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Na początku liturgii, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński powitał gości i całą wspólnotę diecezjalną. „Dziękuję za Waszą obecność, modlitwę i przyjaźń" – mówił. „W duchu wielkiej wdzięczności za nasze osobiste wybranie i powołanie na drodze do Królestwa Bożego, przeżywajmy tę liturgię" – zachęcił.

Reklama

Po odczytaniu Ewangelii rozpoczął się obrzęd sakry biskupiej: odśpiewano hymn Veni, creator Spiritus, następnie przedstawiono kandydata do święceń biskupich oraz odczytano Bullę Papieską.

W homilii Nuncjusz Apostolski w Polsce przypomniał, że poprzez święcenia biskup staje się następcą Apostołów, „tych, którzy jako pierwsi zostali wybrani i posłani przez Chrystusa, a którzy kolejno wybierali i posyłali innych. W ten sposób wchodzi się w sukcesję apostolską”.

„Dlatego święcenia biskupie i stawanie się następcą Apostołów nie dotyczą jedynie tych, którzy są biskupami, ale głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość” – podkreślił abp Filipazzi.

Nuncjusz Apostolski poprosił wiernych, by prosili Pana „o łaskę wytrwania do końca w Bożym darze otrzymanym dla waszego dobra dla nowego biskupa i wszystkich pasterzy Kościoła”.

Nuncjusz Apostolski podczas sakry biskupiej ks. Sztajerwalda: Dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę

Reklama

Święcenia biskupie i stawanie się następcą Apostołów głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy Świętej z obrzędem sakry biskupiej ks. Tomasza Sztajerwalda, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie odbyły się 7 grudnia 2024 roku w katedrze warszawsko-praskiej.

fot. screen you tube diecezji warszawsko-praskiej

Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, zaś współkonsekratorami byli bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Na początku liturgii, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński powitał gości i całą wspólnotę diecezjalną. „Dziękuję za Waszą obecność, modlitwę i przyjaźń" – mówił. „W duchu wielkiej wdzięczności za nasze osobiste wybranie i powołanie na drodze do Królestwa Bożego, przeżywajmy tę liturgię" – zachęcił.

Po odczytaniu Ewangelii rozpoczął się obrzęd sakry biskupiej: odśpiewano hymn Veni, creator Spiritus, następnie przedstawiono kandydata do święceń biskupich oraz odczytano Bullę Papieską.

W homilii Nuncjusz Apostolski w Polsce przypomniał, że poprzez święcenia biskup staje się następcą Apostołów, „tych, którzy jako pierwsi zostali wybrani i posłani przez Chrystusa, a którzy kolejno wybierali i posyłali innych. W ten sposób wchodzi się w sukcesję apostolską”.

Reklama

„Dlatego święcenia biskupie i stawanie się następcą Apostołów nie dotyczą jedynie tych, którzy są biskupami, ale głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość” – podkreślił abp Filipazzi.

Nuncjusz Apostolski poprosił wiernych, by prosili Pana „o łaskę wytrwania do końca w Bożym darze otrzymanym dla waszego dobra dla nowego biskupa i wszystkich pasterzy Kościoła”.

Abp Filipazzi zwrócił uwagę, że pełniąc posługę biskupią bp Tomasz powinien wykorzystać doświadczenie swojego dotychczasowego życia i działalności, zwłaszcza lata poświęcone formacji kandydatów do kapłaństwa. „Tym bardziej, że nie kończy się ona na święceniach biskupich, ale wręcz przeciwnie, rozciąga się na szerszy zakres, biorąc pod uwagę relację między biskupem a kapłanami” – przyznał.

Nuncjusz Apostolski zaznaczył, że także „kapłani, jak i wierni muszą również okazywać miłość i troskę swoim biskupom, modląc się za nich, pokornie z nimi współpracując i dając im poczucie wsparcia, sympatii i zrozumienia”.

Głównym konsekratorem święceń biskupich był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, zaś współkonsekratorami byli bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski. W uroczystościach wzięli udział liczni biskupi, w tym sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak.

Reklama

List gratulacyjny Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy SAC odczytał bp Marek Marczak, sekretarz generalny Episkopatu. "Księże Biskupie Tomaszu, doświadczaj w swojej biskupiej posłudze tej bliskości Boga i przez swoją biskupią posługę pozwalaj, by inni również Bożej bliskości doświadczali" – życzył Przewodniczący KEP.

Na zakończenie liturgii bp Tomasz Sztajerwald podziękował Panu Bogu „za Jego prowadzenie, łaskę i moc, za wszelkie dary, szczególnie te duchowe”, Matce Najświętszej, a następnie Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, a także bp. Romualdowi Kamińskiemu i bp. Jackowi Grzybowskiemu, wszystkim biskupom i wiernym.

Ojciec Święty mianował ks. Tomasza Sztajerwalda, dotychczasowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej, biskupem pomocniczym tejże diecezji 5 listopada br.

2024-12-07 16:48

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: biskupi przygotowują dokument z okazji 75. rocznicy II wojny światowej

[ TEMATY ]

biskup

biskupi

ADAM RAK

Biskupi diecezjalni obradujący dziś na Jasnej Górze opracowali przesłanie z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zostanie ono ogłoszone 31 sierpnia. W tym dniu w Gliwicach odbędzie się także wspólna modlitwa z okazji tej rocznicy, którą poprowadzą przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec: abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx.

„Istotą dokumentu będzie wezwanie o pokój na świecie, które płynie z okazji rocznicy tej strasznej wojny, jaką była II wojna światowa” – podkreślił abp Gądecki.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Nowi rycerze i damy Bożego Grobu. Inwestytura w Lublinie z udziałem kard. Nycza

2026-06-13 18:02

[ TEMATY ]

bożogrobcy

Urszula Buglewicz

W Lublinie odbyła się inwestytura, podczas której w poczet Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie zostali włączeni nowi rycerze i damy. Ceremonii pasowania przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa oraz Andrzej Sznajder, Zwierzchnik Bożogrobców w Polsce.

Urszula Buglewicz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję