Reklama

Szydłów

Tradycyjne kolędowanie po raz drugi

Nina Bąkowska
Edycja łódzka 1/2003

O wzniosłej w życiu chrześcijan roli kolęd i pastorałek świadczą m.in. organizowane corocznie konkursy i przeglądy, które mają swoją długą historię nie tylko w Polsce, ale także w środowisku polonijnym za granicami naszego państwa. Przeglądy pieśni religijnych i kolęd mają swój specyficzny charakter i klimat, integrują dzieci i młodzież, a tym samym pozwalają na doskonalenie zdolności muzycznych i wokalnych młodych artystów.
Przegląd kolęd i pastorałek odbędzie się 5 stycznia 2003 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie. Z inicjatywy miejscowego proboszcza - ks. Mariana Kołodziejczaka, przy współpracy dyrektor szydłowskiego gimnazjum Bożeny Palus, tego typu konkurs odbędzie się w Szydłowie już po raz drugi.

II Przegląd Kolęd i Pastorałek w szydłowskiej parafii odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy - etap eliminacyjny miał miejsce w niedzielę 29 grudnia 2002 r. o godz. 13.00 i pozwolił zakwalifikować do konkursu właściwego tylko najlepszych, etap drugi zaś odbędzie się tydzień później, w niedzielę 5 stycznia 2003 r. o godzinie 12.00, i to właśnie on wyłoni zwycięzców.
Zgłoszenia do II Przeglądu Kolęd i Pastorałek przyjmowane były do końca listopada. Chęć udziału w przeglądzie wyraziło mnóstwo dzieci i młodzieży. Do etapu pierwszego zgłosiło się ponad 70 zespołów: zarówno jednoosobowych, duetów, jak i grup wieloosobowych. W etapie drugim udział weźmie już tylko 30 zespołów. Umiejętności wokalne uczestników zarówno pierwszego, jak i drugiego etapu oceniać będzie powołane w tym celu specjalne jury, w skład którego wchodzić będą: prof. Czesław Michałowicz, przewodniczący zespołu jurorów, a także dobrze znane uczestnikom ubiegłorocznego przeglądu osobistości: prof. Barbara Lachtara, dr Aldona Plucińska i ks. dr Zenon Kołodziejczak. Ze względu na ograniczenia czasowe każdy z zespołów będzie mógł zaprezentować tylko jedną, wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Ostateczny werdykt zostanie ogłoszony jeszcze tego samego dnia. W czasie obrad jury uczestnicy konkursu i pozostali zgromadzeni będą mogli być świadkami krótkiego programu artystycznego, przygotowanego przez miejscowy zespół wokalny "Anielskie Nutki". Dziewczynki z szydłowskiej scholi przybliżą wszystkim historię i tradycje związane z kolędowaniem w Polsce. Ponadto miło czas wypełni także wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd i pastorałek.
II Przegląd Kolęd i Pastorałek jest dla społeczności lokalnej Szydłowa i okolicznych miejscowości niezwykle ważnym wydarzeniem. Będziemy zatem mocno trzymać kciuki za wszystkich uczestników konkursu, szczególnie za zespół "Anielskie Nutki", który podczas I Przeglądu Kolęd i Pastorałek w styczniu 2002 r. ujął zespół jurorów oryginalnym i bardzo ciekawym wykonaniem kolędy pt. Pójdźmy wszyscy do stajenki. Mamy nadzieję, że styczniowy przegląd wyłoni najlepszych i długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników konkursu, jak również słuchaczy.

Skandaliczna mapa w serialu telewizyjnym! Premier napisał list do szefa Netflixa

2019-11-11 10:46

mk/wpolityce.pl

Netflix przygotował serial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki”, odpowiadającym o procesie przed izraelskim sądem ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuku. W pierwszym odcinku serialu zaprezentowana jest mapa, najpewniej z początku lat 90-tych (przed rozwiązaniem ZSRR), na której zaznaczone są obozy zagłady m.in. na terytorium Polski, bez słowa komentarza, że były to niemieckie nazistowskie obozy zagłady.

screen/TV Info

Dbajmy o prawdę historyczną! - apeluje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic .

AKTUALIZACJA

W imieniu dystrybutora filmów wypowiedział się dziś rzecznik Netflixa.
Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie oświadczył rzecznik Netflixa Władze oczekują, że Netflix usunie nieścisłości historyczne lub sprostuje je w kolejnym odcinku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Służymy Niepodległej

2019-11-11 19:10

ks. Wojciech Kania

ks. Wojciech Kania

Podobnie jak w 34 miastach w całej Polsce w Sandomierzu odbył się piknik „Służymy Niepodległej”.

Przez kilka godzin na terenie jednostki 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego na odwiedzających czekały liczne atrakcję. Można było obejrzeć wystawę stateczną sprzętu wojskowego, nie tylko ten którym dysponuje jednostka w Sandomierzu, ale również z Kielc i Niska. Na placu apelowym przygotowane zostały stoiska informacyjne m.in. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Żandarmeria Wojskowa, 3. Batalion Inżynieryjny z Niska oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. - Mimo padającego deszczu wielu chętnych odwiedziło jednostkę wojskową w Sandomierzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody wojskowe. Niektórzy pokonali wiele kilometrów, aby wziąć udział w pikniku. – Mimo deszczu dopisali pasjonaci wojskowości. Mamy występny artystyczne młodzieży z Sandomierza i Kielc. Można oglądać sprzęt wojskowy. Począwszy od stacji radiolokacyjnej, przygotowaną przez 3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny. Mamy broń strzelecką, pojazdy transportowe, inżynieryjne. Przygotowany został także symulator strzelań, gdzie każdy może spróbować swoich sił – mówił kapitan Tomasz Wermiński.

O godzinie 15 została odśpiewana pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Jak mówi kapitan Tomasz Wermiński: - Pieśń Wojska Polskiego powstała na bazie marszu Pierwszej Brygady. Od roku 2007 została uznana za pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Śpiewana jest podczas uroczystości wojskowych, patriotycznych oraz apeli i zbiórek.

Na terenie jednostki wojskowej nie zabrakło również przedstawicieli Straży Pożarnej czy Ratowników Medycznych. Na pikniku do wstąpienia w swoje szeregi zapraszali żołnierze 102.batalionu lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na swoim stoisku prezentowali broń, quada, a dzieci miały możliwość wykonania kamuflażu. Zainteresowani mogli zabrać materiały informacyjne dotyczące rekrutacji do WOT.

- Jest o nas takie ładne określenie: wiedza w głowie, broń w ręku, patriotyzm w sercu. Myślę, że ten patriotyzm jest w sercu każdego Polaka, zwłaszcza teraz, gdy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała szeregowy Marta Korzynek ze 102. Batalionu ŚBOT.

Po godzinie 17 rozpoczął się uroczysty capstrzyk dla Niepodległej, który rozpoczął uroczysty przemarsz na cmentarz pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem