Reklama

Pożdżenice

380. rocznica erygowania parafii

Daniela Bednarek
Edycja łódzka 1/2003

Jubileusz 380-lecia pierwszego erygowania parafii św. Barbary i św. Kazimierza obchodzono w Pożdżenicach w niedzielę 1 grudnia 2002 r.
Gościem specjalnym uroczystości był bp Adam Lepa. Przybyli również kapłani: ks. kan. Józef Świerczyński - proboszcz z Ujazdu, ks. kan. Jan Szadkowski - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi, ks. Wiesław Dura - proboszcz parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, ksiądz dziekan Jan Ciesielczyk - proboszcz parafii Buczek, ksiądz dziekan Kazimierz Ciosek - proboszcz z Zelowa, ks. kan. Marian Fałek - proboszcz z Wygiełzowa, ks. Leszek Druch - proboszcz z Parzna, ks. kan. Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej.
W imieniu parafian powitała Księdza Biskupa chlebem i solą rodzina Anny i Sławomira Adamusiaków z dziećmi. Ksiądz proboszcz Bolesław Dziurdzia poprosił Czcigodnego Pasterza o sprawowanie Eucharystii w intencji parafian żyjących i tych, którzy przeszli już do wieczności.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił o potrzebie umiłowania Jezusa Chrystusa, który przychodzi do nas w bólu i cierpieniu, ale i w miłości. Winniśmy starać się umiłować Chrystusa w drugim człowieku i pozostawać świadkami Miłosierdzia, zgodnie ze wskazaniami Ojca Świętego Jana Pawła II. Czas szybko płynie, dobro pozostaje, bo najtrwalsze są czyny zrodzone z miłości. Warto też pamiętać, by własne cierpienie i modlitwę ofiarować za innych.
Bp Adam Lepa dokonał poświęcenia odrestaurowanych ołtarzy, ambony i ambonki, które pochodzą jeszcze z pierwotnego kościoła, a z okazji jubileuszu parafii zostały z taką pieczołowitością odnowione.
Przy okazji Ksiądz Biskup wspomniał o zmarłych członkach wspólnoty parafialnej, którzy przed kilkoma wiekami budowali tę świątynię i ofiarowali Panu Bogu piękne, obecnie misternie odrestaurowane ołtarze. Na ich stopniach klęczały całe pokolenia ludzi, w postawie szczerej miłości do Chrystusa i do człowieka.
Po zakończonej Eucharystii w bezpośredniej rozmowie parafianie przekazali Księdzu Biskupowi wiele słów uznania pod adresem Księdza Proboszcza, który cieszy się powszechnym szacunkiem w swojej wspólnocie.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem