Reklama

Edukacja

Katecheza: więcej niż nauka

Rozpoczyna się nowy rok katechetyczny w szkołach. Na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej lekcje religii poprowadzi ponad 1800 katechetów

Każdy z nich oprócz stopni nauczycielskich i kierunkowego wykształcenia, musi posiadać tzw. misję kanoniczną, która uprawnia do nauczania religii w imieniu Kościoła. Można też powiedzieć, że katecheci mają dwóch szefów. - Jednym jest dyrektor szkoły, a drugim ksiądz proboszcz. Natomiast kościelnym odpowiednikiem kuratorium oświaty są specjalne wydziały w diecezjalnych kuriach - mówi ks. Piotr Pierzchała z wydziału nauki katolickiej diecezji warszawsko-praskiej.

W archidiecezji warszawskiej (AW) jest więcej dzieci i szkół, a co za tym idzie także nauczycieli religii. W sumie pracuje tu ponad 1050 katechetów, w diecezji warszawsko-praskiej ok. 750. Wśród katechetów największa grupa to świeccy, ale w szkołach nie brakuje również kapłanów i sióstr zakonnych. - Choć formalnie są oni nauczycielami, to powierzone im zadanie jest znacznie szersze. Oprócz przekazu wiedzy religijnej powinni być także świadkami wiary - podkreśla ks. dr Marek Przybylski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży AW.

Na lekcjach religii realizowana jest zatwierdzona przez MEN oraz Episkopat Polski podstawa programowa. Ulega ona modyfikacji każdego roku. Zmiany zazwyczaj związane są z programem duszpasterskim oraz bieżącymi wydarzeniami. - W tym roku będziemy akcentowali m.in. peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która zaplanowana jest w parafiach archidiecezji. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne katechezy Maryjne dostosowane do różnych poziomów nauczania - mówi ks. Przybylski.

W diecezji warszawsko-praskiej w Roku Wiary odbywa się peregrynacja Figury Matki Bożej Loretańskiej. - Dla najmłodszych organizujemy konkurs plastyczny poświęcony temu wydarzeniu. Natomiast starsi uczniowie szkół podstawowych będą mieli okazję pisać listy do Ojca Świętego Franciszka - mówi ks. Pierzchała i dodaje: - Z tego, co słyszałem, Papież chętnie odpisuje na listy przysłane przez dzieci.

Reklama

Największy odsetek dzieci uczęszczających na katechezę przypada na początek nauki w szkole podstawowej, ok. 90 proc. - Później jest spadek w gimnazjum do ok. 80 proc., a w szkole średniej do 70 proc. Na każdym etapie edukacji ubywa ok. 10 proc. uczniów. Te liczby są stałe już od wielu lat - mówi ks. Przybylski.

Dzięki szkolnej katechezie przekaz Ewangelii może dotrzeć do szerszej części społeczeństwa, niż tylko do tych, którzy regularnie uczestniczą w Mszach św. Jednak nie można przeceniać roli katechezy. - Ona ma przede wszystkim uczyć konkretnej wiedzy, a za przekaz wiary odpowiedzialne są rodziny i wspólnoty parafialne - podkreśla ks. Przybylski.

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokazać Boga, który jest bliski

Niedziela kielecka 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

katecheci

K.D.

Nowi katecheci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie przed bp. Florczykiem

Nowi katecheci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie przed bp. Florczykiem

Każdy nauczyciel powinien być autentyczny w tym, co robi – powiedział jeden z katechetów podczas inauguracji nowego roku szkolnego.

Katecheci w diecezji kieleckiej zainaugurowali nowy rok katechetyczny 23 i 24 sierpnia. Uczestniczyli we Mszy św. i w konferencjach formacyjnych. Nowi katecheci złożyli przyrzeczenia przed bp. Marianem Florczykiem i otrzymali misję katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Stypendyści FDNT z całej Polski przyjadą do Zielonej Góry

2022-11-29 13:52

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum Aspektów

Dziś w Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z władzami miasta i diecezji w sprawie przyszłorocznego obozu młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który będzie miał miejsce w lipcu w Zielonej Górze.

Obóz dla stypendystów fundacji to – jak mówi prezydent Janusz Kubicki – bardzo dobra okazja do tego, by od jak najlepszej strony pokazać miasto młodym ludziom, którzy przybędą z całej Polski.  - To zawsze jest powód do radości, kiedy przyjeżdżają młodzi ludzie, którzy pokazują jak można się dobrze bawić, wspólnie spędzać czas, a my przy tej okazji mamy możliwość zaprezentować im walory miasta – przyznaje włodarz.

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję