Reklama

Z historii parafii w Pożdżenicach

Ks. Janusz Szeremeta
Edycja łódzka 1/2003

9 listopada 1825 r. w protokóle wizytacyjnym napisano: "Stan kościoła parafialnego. Świątynia drewniana, z murowaną kaplicą, stara i tak zniszczona, że należało wybudować nową, ponieważ groziło niebezpieczeństwo zawalenia się. Fundowana w 1622 r. przez dziedzica dóbr Pożdżenice Wojciecha Gomulińskiego, konsekrowana w tymże roku przez infułata Mikołaja Starzyńskiego z kapituły łaskiej, za zgodą arcybiskupa gnieźnieńskiego Wawrzyńca Gembickiego. Prawo patronatu należało do wojewody Miączyńskiego. Odpusty obchodzono na św. Barbarę i św. Kazimierza, pewnie patronów świątyni. Był osobny cmentarz grzebalny. Był dom przeznaczony na przytułek dla ubogich, w którego połowie mieszkał organista, w drugiej dziady posługujące przy kościele, ale ostatnio miejscowy dziedzic połowę jego zabrał na użytek dworu. Parafia liczyła 180 osób komunikujących na Wielkanoc. Składała się z 2 dworów i 2 wiosek szlacheckich. Szkoły nie było".
Natomiast w wydanym w roku 1887 Słowniku Geograficznym czytamy: "Poździenice albo Pożdżenice, w XVI wieku Pozenycze i Pozdzenycze, wieś i kolonia, powiat łaski, gmina Zelów, parafia Wygiełzów. Leży na lewo od drogi z Widawy do Piotrkowa. (...) Według Liber Beneficiorum Łaskiego, Pożdżenice należały do parafii Buczek. (...) W 1662 r. ks. Mikołaj ze Starzeniec Starzeński, infułat łaski, poświęcił nowo wystawiony i kanonicznie erygowany kościół parafialny, będący dziś filią kościoła parafialnego w Wygiełzowie".
Według innych publikacji, Pożdżenice były wsią szlachecką. W XVII w. stanowiły własność Gomolińskich, a w wieku XVIII rodziny Mączyńskich. Parafia w tej miejscowości została erygowana 17 października 1622 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wawrzyńca Gembickiego herbu Nałęcz przy nieistniejącym już kościele św. Barbary. Była to świątynia drewniana, ufundowana przez Wojciecha i Barbarę z Wężyków Gomolińskich w 1620 r. Kiedy erekcja parafii wygasła (brak informacji, w którym roku i dlaczego), kościół ten stał się filią parafii Wygiełzów. Pod koniec XVIII w. został rozebrany.
Na jego miejscu wystawiono nowy, funkcjonujący do dzisiaj kościół pw. św. Kazimierza i św. Barbary. Jest to świątynia drewniana, jednonawowa, orientowana, konstrukcji zrębowej, ufundowana przez kasztelana sieradzkiego - hrabiego Mączyńskiego. Po roku 1945 została gruntownie odnowiona. 21 kwietnia 1958 r. ówczesny ordynariusz łódzki - bp Michał Klepacz przy tym kościele dokonał ponownej erekcji parafii. Do zabytków sztuki stanowiących własność parafii należą m.in. ambona barokowa, dwa krucyfiksy, barokowe tabernakulum, cztery drewniane relikwiarze, lampka wieczna oraz ołtarze wczesnobarokowe (główny i boczne) z obrazami.

Reklama

Mural patriotyczny: sztuka czy manifest?

2019-10-14 15:09

Centrum Myśli Jana Pawła II, KAI / Warszawa

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy zaprasza na debatę, podczas której uczestnicy poszukają odpowiedzi m.in. na pytanie: czy murale patriotyczne mogą być piękne? Spotkanie jest otwarte dla publiczności i odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 18.00 w siedzibie organizatora przy ul. Foksal 11.

youtube.com

Jak zauważa Sebastian Frąckiewicz, autor książki „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” – murale z żołnierzami wyklętymi, upamiętniające rocznice powstań (głównie powstania warszawskiego) i murale kibicowsko-patriotyczne opanowały polskie miasta i wyparły ze ścian klasyczne graffiti oparte na literach.

Zdaniem Frąckiewicza, wszystko wskazuje na to, że możemy mówić o narodzeniu się nowego miejskiego folkloru i nowego rodzaju sztuki, z własnymi kanonami i elementami obowiązkowymi. W większości przypadków murale tworzone przez środowiska kibicowskie, patriotyczne i konserwatywne nie mają ambicji artystycznych, ani nawet estetyzujących. Można odnieść wrażenie, że nie idzie tu o sztukę, tylko wyraźne manifestowanie w przestrzeni siebie i swoich poglądów. To niemal powrót do korzeni graffiti, dla którego zaznaczanie terenu było jedną z podstaw działań.

Podczas spotkania nastąpi szukanie odpowiedzi na pytania związane z rolą społeczną, estetyczną i artystyczną murali patriotycznych. Co popularność tego typu murali mówi o naszym społeczeństwie i jego wrażliwości estetycznej? Gdzie szukać przypadków pięknych murali patriotycznych? Dlaczego mural jako narzędzie oddziaływania cieszy się taką popularnością wśród środowisk dążących do upowszechniania wartości patriotycznych?

W spotkaniu wezmą udział:

Mariusz Libel - współtwórca grupy artystycznej Twożywo. Realizuje projekty z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki: grafikę użytkową, murale i akcje społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej. Jest laureatem Paszportu „Polityki” (2006) w kategorii sztuki wizualne;

Ewa Gorządek – historyk sztuki, szefowa działu sztuk wizualnych CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, kuratorka wielu wystaw polskich oraz zagranicznych;

Marcin Budziński – absolwent gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową w studiu Wakeuptime, twórca licznych murali patriotycznych w Gdańsku;

Marcin Napiórkowski – semiotyk, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorski blog „Mitologia współczesna”. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Krytyce Politycznej", "Więzi", "Znaku" i "Gazecie Wyborczej".

Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.

Debata odbywa się w ramach projektu Zmień perspektywę, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, Kwartalnik Aspiracje, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce.

Patroni medialni: KAI, RADIO PLUS, Gość Niedzielny

Debata jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne” upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). Zwieńczeniem będzie realizacja muralu przy ul. Górczewskiej na Woli oraz performance w wykonaniu artystów z Warszawskiego Centrum Pantomimy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Srebro w Pucharze Świata dla polskich siatkarzy

2019-10-15 13:43

wpolityce.pl

Polska pokonała w Hiroszimie Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16) w meczu ostatniej, 11. kolejki Pucharu Świata siatkarzy. Biało-czerwoni odnieśli dziewięć zwycięstw i zajęli drugie miejsce w turnieju.

Twitter / Polska Siatkówka

Zawody w Japonii wygrali Brazylijczycy, których we wtorek czeka jeszcze spotkanie z Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem