Reklama

Krajobrazy nadziei w poezji s. Urszuli Michalak

Aleksandra Łuczak
Edycja łódzka 1/2003

W piątkowy wieczór 22 listopada Centrum Kulturalne Romano Guardiniego zorganizowało w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej spotkanie autorskie z s. Urszulą Michalak SJK.
Impreza odbyła się w kameralnym gronie, a myślą przewodnią było pojęcie "nadziei" jako konieczny warunek ludzkiego życia, bez którego załamujemy się i "gaśniemy". W wielu utworach s. Urszuli Michalak możemy dopatrywać się próby odczytania i zrozumienia, kim jest Bóg, kim jest człowiek i czym jest świat. Według autorki, poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania o ludzkie życie i odkrywanie prawdy jest źródłem nadziei. Oprócz poezji metaforycznej w ostatnich latach w utworach s. Urszuli Michalak pojawił się nurt realistyczny. W tych utworach autorka nawiązuje do ludzkiego cierpienia i bólu. Stara się przemówić do odbiorców prostym i potocznym językiem. Siostra-poetka inspiracje czerpała między innymi z tragicznej powodzi, która nawiedziła granice Polski w roku 1997.

* * *

S. Urszula Michalak urodziła się w 1957r. w Lublinie, w roku 1982 ukończyła studia filozoficzne na UMCS, potem wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Po roku 1984 powróciła do rodzinnego miasta Lublina, gdzie prowadziła wykłady z metafizyki w Kolegium Katechetycznym i nauczała filozofii w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. Przez pewien czas współpracowała z TV Polsat, przygotowując i realizując programy z cyklu "Poczet świętych i błogosławionych". W roku 1996 uzyskała na KUL-u tytuł doktora filozofii, broniąc rozprawę pt.Koncepcja religii św. Tomasza z Akwinu w świetle współczesnej literatury tomistycznej. Od 1997 r. s. Urszula Michalak pracuje i mieszka w Łodzi. Prowadzi wykłady z przedmiotów filozoficznych w wyższych uczelniach katolickich naszego miasta. Jako poetka debiutowała w roku 1984 w miesięczniku W drodze. Opublikowała 8 książek poetyckich, jest laureatką 55 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów poetyckich i literackich.

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: od 25 lat wspólnotę braci z Taizé wspierają urszulanki z Polski

2019-07-17 19:36

(KAI/VaticanNews) / Taizé

Od ćwierć wieku pracują na wzgórzu w Taizé urszulanki Serca Jezusa Konającego z Polski. Za ich posługę podziękował im przeor wspólnoty, brat Alois. Swoją wdzięczność każdego tygodnia wyraża też młodzież, z którą pracują siostry.

Łukasz Krzysztofka

Pracujący w Taizé od wielu lat polski kapłan brat Marek przypomniał, że przybycie sióstr urszulanek było związane z potrzebą wspierania jego jako jedynego wówczas brata z Polski, by można było przyjąć liczne grupy młodych. Zaprosił je założyciel wspólnoty brat Roger, który bardzo liczył na to, że uda się znaleźć odważne zakonnice, które zechciałyby przyjechać do Taizé. Bardzo je polubił i wspierał, nalegając jednocześnie, by nosiły strój zakonny, żeby było wiadomo, że są to siostry z Polski.

W rozmowie z Radiem Watykańskim siostra Grażyna zaznaczyła, że chociaż początkowo urszulanki służyły głównie Polakom i osobom z Europy Środkowo-Wschodniej, to z czasem objęły swoimi działaniami także mieszkańców innych krajów. "Stopniowo nasza misja się zmieniała, ale cały czas jesteśmy nastawione na służenie młodym i słuchanie ich. Towarzyszymy dziewczętom z różnych krajów, w zależności od tego, jakimi językami mówimy. Zdarza się niekiedy, że dziewczęta, które w Taizé poznały urszulanki, wstępują do tego zgromadzenia" – powiedziała siostra Ania. Dodała, że ona sama właśnie w Taizé poznała urszulanki "i tu rozeznawałam moją drogę i, jak widać, jestem w zgromadzeniu".

W ciągu dwudziestu pięciu lat na wzgórzu w Taizé pracowało kilkanaście urszulanek. Dla życia każdej z nich doświadczenie to było bardzo istotne. Także braciom ze wspólnoty i wielu ludziom młodym nie sposób sobie wyobrazić życia w tym miejscu bez ich obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem