Reklama

Pejzaż malowany jesienią...

Krystyna Maria Suwiczak
Edycja łódzka 1/2003

Z poezją bywa po prostu tak jak z życiem. Każdy kreuje ją na swój własny sposób, dokonując zapisu czegoś jedynego i niepowtarzalnego. Mianem takiego literackiego diariusza można nazwać Pejzaże jesieni - debiutancki tomik pióra Danieli Bednarek wydany przez Fundację sztuki na rzecz Integracji.
Autorka mieszka z Zelowie. Pracuje w Urzędzie Miejskim. Jest promotorem wielu działań na rzecz dobra człowieka. O swoim życiu pisze w Słowie do Czytelnika. Tutaj mówi wyraźnie: "Przedstawiam Ci, drogi czytelniku, parę obrazów mojego życia, tych pięknych i tych bolesnych. Są one treścią mego życia. Pielęgnuję je w sercu aż po kres mej wędrówki".
Tomik otwiera wiersz Jesień, wieńczy go zaś utwór Deszczowe tango. Barwy jesieni, jej wszystkie odcienie i tony, tworzą tutaj swoisty zwornik. Wszystkie wiersze są plastyczne i sugestywne. Przewija się w nich miłość do ojczystego krajobrazu, do domu rodzinnego, do człowieka, do Boga."Dałeś nam, Panie, cudowny świat wpleciony w pejzaż zielony"- mówi poetka - zaś miłość, która jest (...) "bezkresem, zatarciem granicy nocy i dnia, zauroczenia i spełnienia" - związana z nadzieją, pozwala ponawiać powszedni trud tworzenia. Zapisem tego jest właśnie ta poezja.

Daniela Bednarek, "Pejzaże jesieni" Fundacja sztuki na rzecz Integracji, W-wa 2002

Zdewastowano Kościół w Chile

2019-11-11 08:48

wpolityce.pl

Podczas trwających w Chile protestów rządowych zamaskowani wandale, najpewniej identyfikujący się jako członkowie Antify (jeden z protestujących trzyma flagę z symbolem tego ruchu, jak też anarchistów), zdemolowali kościół katolicki w Santiago. Wyrzucili z niego m.in. figurę Jezusa, figurę Matki Bożej, a także obraz Jezusa Miłosiernego. Widać też, że przynajmniej cześć wyniesionych z kościoła rzeczy spalili na stosie.

twitter.com/apra araucania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

2019-11-11 20:31

st (KAI/la Repubblica) / Damaszek

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Unsplash/pixabay.com

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem