Reklama

Niedziela Podlaska

3. Dożynki Powiatu Sokołowskiego w Sterdyni

Dożynki to czas podziękowań składanych wszystkim rolnikom za ich codzienny trud i pracę na roli. Ten szczególny dzień, dzień radości po zakończonych żniwach, mieszkańcy powiatu sokołowskiego obchodzili w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku centralne uroczystości odbyły się w Sterdyni

Niedziela podlaska 36/2013, str. 5

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Skibniewska

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w parafii pw. św. Anny w Sterdyni, którą celebrował proboszcz ks. kan. dr Zbigniew Rycak. Homilię wygłosił honorowy patron uroczystości bp Antoni Pacyfik Dydycz. „Ziemia ma także prawo do bycia sobą i do własnej tożsamości. Nie może być bezkarnie wykorzystywana. O tym wypada pamiętać chociażby przy okazji dożynek. O tym powinniśmy pamiętać, kiedy w grę wchodzi sprawa jakości polskiego pożywienia. Zdrowa żywność to zdrowy naród” - mówił Ksiądz Biskup.

Po Eucharystii korowód dożynkowy w asyście orkiestry przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Ceremoniom dożynkowym zawsze przewodniczą starosta i starościna dożynkowi. W tym roku ta zaszczytna rola przypadła Katarzynie Zakrzewskiej oraz Krzysztofowi Makowieckiemu, którzy po wniesieniu przez delegacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek. A tymi w tym roku byli starosta sokołowski Leszek Iwaniuk i wójt gminy Sterdyń Czesław Marian Zalewski.

Rolnikom tradycyjnie już dziękowano za trud włożony w pracę, dzięki której na nasz stół codziennie trafia chleb. „Chleb, produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi, jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji” - mówił starosta Leszek Iwaniuk. „Rolnikom i pracującym na rzecz rolnictwa należy się gorące podziękowanie, a dożynki są jego wyrazem” - dodał wójt gminy Sterdyń Marian Czesław Zalewski.

Dalsza część uroczystości to głównie podziękowania, nadawanie wyróżnień i rozstrzygnięcie konkursów, a tych w tym roku nie zabrakło. Jury, któremu przewodniczyła etnograf Maria Koc, przyznało dwa pierwsze miejsca w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, które przypadły miastu i gminie Kosów Lacki oraz gminie Ceranów. Drugą nagrodę odebrali twórcy wieńca z miejscowości Białobrzegi w gminie Sterdyń.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym

Niedziela rzeszowska 33/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

Marian Salwik

Prezentacja wieńców dożynkowych podczas uroczystości odpustowych w Cmolasie

Prezentacja wieńców dożynkowych podczas uroczystości odpustowych w Cmolasie

Doświadczeni alpiniści wiedzą, że w górach ważne jest nie tylko wejście na szczyt, ale także bezpieczne zejście. Tylko wtedy sukces ma pełny wymiar. Motyw wchodzenia na góry przewijał się przez wszystkie dni odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję