Reklama

Niedziela Łódzka

Prawda fundamentem pojednania

Boże, Ojcze nasz, obdarz dusze bestialsko pomordowanych Polaków, mieszkańców Wołynia wiecznym szczęściem i pokojem, którego nie zaznali na ziemi, oraz otocz chwałą zmartwychwstania” - wołał ks. prał. Tadeusz Bednarek podczas Mszy św. odprawionej w ostatnią niedzielę sierpnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi-Teofilowie. Ksiądz Prałat wraz z ks. Tadeuszem Żurawskim SDB sprawował Eucharystię w intencji ofiar rzezi wołyńskiej - dzieci, kobiet, mężczyzn. O tym, że w bieżącym roku przypada 70. rocznica ludobójstwa dokonanego na bezbronnej polskiej ludności Wołynia, przypominał krzyż uformowany z siedemdziesięciu płonących zniczy przed głównym ołtarzem sanktuarium.

Ks. Tadeusz Żurawski SDB jako ośmioletni chłopiec widział Wołyń w łunach pożarów, skąpany we krwi. Pamięta Polaków mordowanych przez banderowców siekierami, nożami, widłami. Ukryty w leśnych zaroślach słyszał krzyk bestialsko mordowanego stryja, jego żony i dzieci. Uśmierceni zostali także dwaj pozostali bracia jego ojca.

Ks. Żurawski wspomniał również kapłanów ze swojej diecezji wołyńskiej, którzy zginęli śmiercią męczeńską za to, że byli wierni Bogu i ludziom. W świątyniach Porycka, Ostrówka, Chyrowa, Zabłotki, Wyszogródka zabito modlących się z wiernymi księży proboszczów: Jana Kotwińskiego, Bolesława Szawłowskiego, Józefa Aleksandrowicza, Konstantego Turańskiego, Stanisława Dobrzańskiego.

Ks. Żurawski przywołał słowa bp. Marcjana Trofimiaka, do niedawna ordynariusza diecezji łuckiej, który stwierdził, że przywracanie pamięci o Kresach jest sprawą niezmiernie ważną. Konieczna jest też walka z zakłamywaniem historii. Niezbędna jest również troska o upamiętnienie miejsc kaźni naszych rodaków. Pamięć o zmarłych należy do etosu narodów słowiańskich. Zobowiązuje tym bardziej, gdy bliscy zginęli zamordowani w okrutny sposób. Tej pamięci nikt nie ma prawa odbierać.

Reklama

Ks. Żurawski zwrócił uwagę, że współcześni Polacy i Ukraińcy nie muszą nawoływać do pojednania, bo nie ma konfliktu między naszymi narodami. Pozostał natomiast problem pojednania z ukraińskimi nacjonalistami. Jeśli parlamenty obu państw nie uznają formacji OUN-UPA za zbrodnicze i nie potępią ich działalności, pojednanie nie będzie możliwe.

Kapłan podkreślił, że dzięki dobrym Ukraińcom wielu Polaków w 1943 r. ocalało. Dzisiaj dzięki dobrym ludziom na Ukrainie relacje Polaków z Wołyniem ulegają poprawie, a nawet wracają do normalności.

Po Mszy św. procesyjnie przeniesiono szklaną urnę z ziemią wołyńską do tabernakulum-ojczyzny w kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia. Przed tablicą upamiętniającą Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich złożono znicze, po czym uczestnicy uroczystości włączyli się w modlitwę, którą poprowadził ks. prał. Tadeusz Bednarek. O tragicznych wydarzeniach na Wołyniu będzie przypominało srebrne Serce umieszczone w gablocie przy głównym ołtarzu sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wotum jest darem Wołynian i innych Kresowian, symbolizującym płonący, spływający polską krwią Wołyń lat 1943-1944.

Na zakończenie uroczystości przedstawicielka wspólnoty wołyńskiej Halina Poros wypowiedziała słowa podziękowania skierowane do ks. prał. Tadeusza Bednarka i ks. Tadeusza Żurawskiego SDB. Księdzu Prałatowi wręczono wiązankę biało-czerwonych kwiatów, a ks. Żurawskiemu książkę o martyrologii duchowieństwa na Wołyniu w latach 1939-1945.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołyń woła o pamięć

Niedziela toruńska 30/2018, str. 5

[ TEMATY ]

kresy

Wołyń

rzeź wołyńska

Aleksandra Wojdyło

Poświęcenia obelisku i krzyża dokonał ks. kan. Witold Szumiato, kapelan Kresowiaków

Poświęcenia obelisku i krzyża dokonał ks. kan. Witold Szumiato, kapelan Kresowiaków

Troska o pamięć stała się motywem przewodnim grudziądzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

Ten dzień obchodzony jest w rocznicę Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 r., która była punktem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości. W następnych dniach masakry były kontynuowane.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję