Reklama

W imię jedności

Joanna Dawidczyk
Edycja łomżyńska 1/2003

Kilka miesięcy temu w głowie jednego z naszych braci z Odnowy w Duchu Świętym Pan Bóg zaszczepił myśl o zorganizowaniu w Ostrołęce dnia jedności ruchów i stowarzyszeń katolickich. Pomysł ten musiał okrzepnąć przez kilka następnych miesięcy, przejść próbę czasu, aby przedstawiony w szerszym gronie zyskać akceptację wielu osób z Odnowy, a także innych ostrołęckich organizacji kościelnych. Zrodził się on z potrzeby pielęgnowania daru jedności nie tylko wśród kapłanów, ale także zwykłych ludzi, żywych członków Kościoła. Wielu z nas bowiem zauważyło, że osoby należące do różnych grup parafialnych nie znają się wzajemnie, a co najgorsze, zamiast wspierać się w działaniu społecznym i ewangelizacyjnym, rywalizują ze sobą. A przecież wszystkim nam powinno zależeć na dobru Kościoła - naszej Matki i każde działanie winno potęgować w nas pragnienie jedności. Dlatego cieszyliśmy się bardzo, gdy pomysł dnia jedności zaczął nabierać realnych kształtów. W jego organizację, którą koordynowała Odnowa w Duchu Świętym działająca przy parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce pod czujnym okiem opiekuna ks. Roberta Sulicha, zaangażowali się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń ze wszystkich ostrołęckich parafii. To właśnie działanie w imię wspólnego dobra połączyło nas już na samym początku i dlatego 23 listopada br. I Ostrołęcki Dzień Jedności Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich mógł odbyć się w parafii Zbawiciela Świata. Jego celem było uświadomienie sobie, że tylko drogą jedności możemy przyczynić się do wzrostu żywego Kościoła, którego jesteśmy cząstką. Na początku po modlitwie do Ducha Świętego każda grupa prezentowała się i opowiadała o płaszczyznach swojej działalności. Wysłuchaliśmy też dwóch świadectw obrazujących jak poprzez trwanie we wspólnocie Pan przeobraża życie ludzkie. Następnie ks. Jacek Czaplicki wygłosił katechezę na temat potrzeby istnienia grup w łonie Kościoła oraz wskazał kierunek ich funkcjonowania. Źródłem i szczytem tego dnia była Eucharystia, do której przygotowanie stanowiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Z racji tego, że nasz Kościół jest misyjny, a główne jego zadanie stanowi ewangelizacja, ofiary zebrane podczas Mszy św. przeznaczyliśmy na budowę kościoła w Sjanno na Białorusi.
Nasze świętowanie uwieńczył wspólny poczęstunek, podczas którego na znak jedności podzieliliśmy się chlebami przyniesionymi w procesji darów na ołtarz eucharystyczny przez każdą ze wspólnot. W trakcie posiłku był też czas na zawieranie bliższych znajomości.
Wiele osób wychodziło z Dnia Jedności z pytaniem: "Co dalej? Czy ta inicjatywa była tylko jednorazowa?". Mamy nadzieję, że Pan Bóg tak nas poprowadzi, aby dbanie o jedność w Kościele nie było tylko pusto brzmiącym frazesem.
23 listopada pokazał nam, jak bardzo potrzeba takich spotkań, które będą łączyły i jednocześnie duchowo ubogacały.

Reklama

Oświadczenie w sprawie fałszywych informacji dotyczących metropolity krakowskiego

2019-08-21 19:44

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

"Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Oświadczenie wydane zostało w związku z licznymi fałszywymi informacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego pojawiającymi się i rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej podaje również adresy stron internetowych, które są autoryzowanym źródłem informacji nt. nauczania i posługi abp. Marka Jędraszewskiego.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Publikujemy oświadczenie w sprawie tworzenia i upowszechniania fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi, apeli i opinii przypisywanych Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi fałszywymi informacjami na temat rzekomych apeli, wpisów i opinii wyrażanych jakoby przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, publikowanych i powielanych między innymi w mediach społecznościowych, oświadczamy, że Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski nie posiada prywatnego profilu w żadnym medium społecznościowym ani innym w Internecie. Żadna osoba prywatna ani instytucja poza Kurią Metropolitalną w Krakowie i Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej nie jest upoważniona przez Metropolitę Krakowskiego do publikowania jako źródło oświadczeń, listów, apeli, wystąpień i opinii w Jego imieniu, a tym bardziej do przedstawiania ich jako słów Księdza Metropolity. Wszelkie pojawiające się w przestrzeni medialnej strony nazwane „Abp Marek Jędraszewski” i podobne, powstały oraz publikują treści bez wiedzy i zgody Metropolity Krakowskiego.

Jedynym wiarygodnym, autoryzowanym źródłem informacji na temat wydarzeń w Archidiecezji Krakowskiej oraz nauczania i posługi Pasterskiej Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z których mogą korzystać media i osoby prywatne na określonych zasadach, to strona Archidiecezji Krakowskiej diecezja.pl oraz oficjalne strony w Internecie:

Facebook https://www.facebook.com/ArchKrakowska/,

Twitter https://twitter.com/archkrakowska,

Instagram https://www.instagram.com/archidiecezja_krakowska/, Youtube https://www.youtube.com/channel/UCzzPqjb5brmGyU1sgsS0VWA/videos

Flickr https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/albums

Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i korzystanie z podanych wyżej źródeł.

Joanna Adamik

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kraków 21.08.2019r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

2019-08-22 14:01

Marian Florek

Na Jasnej Górze trwają przygotowania duchowe do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która to uroczystość będzie miała miejsce w dniu 26 sierpnia br.

Marian Florek

Rozważania nowennowe każdego dnia głosi o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Pretekstem treści rozważań homilety jest 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę i pierwsze słowa jakie wypowiedział do zgromadzonych, że przybywa tutaj jako człowiek zawierzenia. I ta deklaracja – jak mówi w rozmowie z „Niedzielą” o. Sebastian Matecki – zawiodła go do świętości. I tę właśnie drogę św. Jana Pawła II wskazuje w swoich homiliach o. Lukoszek, jako drogę każdego z nas.

O. Sebastian Matecki w imieniu ojców paulinów serdecznie zaprasza w kolejne dni do odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Msza św. przez kolejne dziewięć dni nowennowych gromadzi pielgrzymów z poszczególnych częstochowskich i podczęstochowskich parafii, wszak jest to też święto samej Częstochowy. Przed Mszą św. pielgrzymi mogą zobaczyć na telebimie fragmenty pobytu Jana Pawła II na Jasnej Górze przed 40 laty.

Msze św. w czwartek 22 VIII i piątek 23 VIII są o godz. 18.30, a w sobotę 24 VIII i niedzielę 25 VIII o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem