Reklama

Dzień Środków Społecznego Przekazu - 15 września 2013
Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary

Nowe przestrzenie dla ewangelizacji

W Kościele powszechnym w maju obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w tym roku - 12 maja. W naszym kraju, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, ten dzień świętowany jest w trzecią niedzielę września, tym razem przypada 15 września 2013 r. Jeszcze papież Benedykt XVI wydał orędzie na tegoroczny - 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pt. „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. Tekst orędzia został ogłoszony 24 stycznia 2013 r., w święto św. Franciszka Salezego. Benedykt XVI zaproponował refleksje na temat dynamicznie rozwijających się cyfrowych sieci społecznościowych. Napisał w orędziu, że „sprzyjają one tworzeniu się nowej «agory» - otwartej przestrzeni publicznej, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty”. Tekst orędzia papieskiego dostępny jest na stronie: www.niedziela.pl. Abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w związku z ŚDŚSP skierował do ludzi mediów swoje słowo, które publikujemy obok, oraz udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

Drodzy Bracia i Siostry, służący Prawdzie,

Reklama

W trzecią niedzielę września, która jest w Polsce Dniem Środków Społecznego Przekazu, potwierdzamy, że Kościół dostrzega w mass mediach dar Boży, służący rozpoznawaniu znaków naszego czasu. Jednak obok całego dobra, jakie one czynią - będąc skutecznymi narzędziami jedności poprzez prawdę - mogą też czasem stawać się „instrumentem” wypaczonej wizji życia, rodziny, religii i moralności. Bardzo mocno przestrzegał nas przed tym bł. Jan Paweł II (por. „Aetatis novae”). Jest konieczne - co dziś powtarzamy za nauką Benedykta XVI - aby środki społecznego przekazu, w tym portale społecznościowe, uwzględniły całościowy rozwój osoby, który obejmuje kulturowy, transcendentny i religijny wymiar człowieka.

Pragnę wyrazić moją wdzięczność dziennikarzom za dotychczasowe zmagania w dziedzinie wspólnego i rzetelnego szukania prawdy o Bogu, człowieku i świecie. Z nadzieją dalszej współpracy w tych przestrzeniach, z zapewnieniem o darze modlitwy i pasterskim błogosławieństwem -

+ Wacław Depo, Metropolita Częstochowski
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na inauguracji w WSD: strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu

– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu i przykładem takiej świadomości wiary i zawierzenia jest św. Jan Paweł II – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 1 października przewodniczył on Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrował m.in. ordynariusz diecezji sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak, wykładowcy i moderatorzy seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego oraz proboszczowie alumnów pierwszego roku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję