Reklama

Niedziela Rzeszowska

Działalność Kapituły Krzeszowskiej zainaugurowana

W ostatnim dniu wakacji diecezja legnicka wzbogaciła się o kapitułę, związaną z diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Działalność Kapituły Krzeszowskiej - tak będzie odtąd nazywana - została zainaugurowana 31 sierpnia przez biskupa legnickiego Stefana Cichego

Niedziela legnicka 37/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

kapituła

Ks. Piotr Nowosielski

O genezie powstania nowej kapituły informowaliśmy Czytelników w 35. nr. „Niedzieli Legnickiej”. Dziś z kronikarskiego obowiązku chcemy poinformować, że Kapituła Krzeszowska powołana do życia przez biskupa legnickiego Stefana Cichego specjalnym dekretem z dnia 22 sierpnia zainaugurowała swoją działalność w sobotę 31 sierpnia w Krzeszowie.

Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice krzeszowskiej i zbiegła się z diecezjalną pielgrzymką katechetów i nauczycieli. Na początku Liturgii został odczytany dekret, a następnie poszczególni księża, ubrani w stroje kanonickie, otrzymywali nominację z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Podczas Mszy św. modlili się w tzw. stallach, czyli zdobionych ławach, znajdujących się w prezbiterium kościoła.

Reklama

Kolegium nowej kapituły stanowi grupa 24 prezbiterów. 12 z nich, tworzy grono tzw. kanoników gremialnych. Należą do nich: ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej - ustanowiony przez Biskupa Legnickiego prepozytem, czyli przewodniczącym kapituły; ks. Marian Kopko, aktualny kustosz krzeszowskiego sanktuarium - ustanowiony dziekanem kapituły, czyli zastępcą przewodniczącego; ks. Szymon Bajak, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Chmieleniu; ks. Marian Balcewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie-Zdroju; ks. Józef Borowski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Legnicy; ks. Zbigniew Dyl, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Słupie; ks. Jerzy Gniatczyk, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze; ks. Włodzimierz Gucwa, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu; ks. Janusz Kankiewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie; ks. Ludwik Solecki, proboszcz parafii pw. św. Augustyna w Ciechanowicach; ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy i ks. Andrzej Ziombra, proboszcz sanktuarium św. Jacka w Legnicy.

Pozostałych 12 księży nosi tytuł kanonika honorowego Kapituły Krzeszowskiej, a znaleźli się w tym gronie: ks. Tomasz Biszko, dyrektor Domu Księży Emerytów; ks. Oliver Boss, sekretarz kard. Joachima Meisnera w Kolonii (Niemcy); ks. Kazimierz Gębarowski, proboszcz parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Pisarzowicach k. Lubania; ks. Alfred Hoffman, wikariusz generalny diecezji Görlitz (Niemcy); ks. Krzysztof Kurzeja, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim; ks. Marian Lewicki, prezbiter diecezji Hradec Kralove (Czechy); ks. Czesław Paruch, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wilkowie; ks. Kazimierz Piwowarczyk, emerytowany prezbiter diecezji legnickiej; ks. Krzysztof Słabicki, proboszcz parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu; ks. Jacek Tokarz, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Podgórzynie; ks. Ryszard Trzósło, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maternusa w Lubomierzu; ks. Waldemar Wesołowski, redaktor „Niedzieli Legnickiej” i Radia Plus Legnica, rzecznik diecezji legnickiej.

Podstawowym zadaniem duchownych należących do kapituły jest sprawowanie uroczystej Liturgii w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Statuty kapituły przypominają, że członkowie Kapituły Krzeszowskiej zobowiązani są w szczególny sposób do dawania świadectwa służby i wierności wobec Boga i Kościoła oraz ludu Bożego. Wszyscy mają obowiązek uczestnictwa w uroczystościach liturgicznych w bazylice krzeszowskiej, zwłaszcza w dniu odpustu krzeszowskiego 15 sierpnia. Będą przewodniczyli również Eucharystii w ramach swojego dyżuru w wyznaczonych dniach oraz pomagali duszpastersko, szczególnie, jeśli chodzi o posługę w konfesjonale. Członkowie kapituły będą brali udział w spotkaniach roboczych, a podczas większych uroczystości, które odbywają się w krzeszowskiej bazylice, w odświętnym stroju będą zasiadali w stallach.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. w imieniu nowo ustanowionych kanoników, podziękowanie na ręce Biskupa Legnickiego oraz obecnego podczas uroczystości bp. Marka Mendyka, złożył prepozyt ks. Józef Lisowski.

- Mamy dzisiaj świadomość, że w krzeszowskim Domu Łaski otwiera się nowy rozdział - mówił. - Oto powołana nowa Kapituła Krzeszowska ma odpowiadać w sposób szczególny na te wezwania, które przez całe wieki były kierowane do nieba za wstawiennictwem Matki Najświętszej. Kapituła w Domu Łaski ma szczególnie dbać o Jej kult, sprawiać, aby maryjny charakter naszej diecezji rozwijał się i pogłębiał. Dziękując za ustanowienie kapituły, zapewnił też jej o stałym wsparciu modlitewnym podejmowanych dzieł w diecezji i w tym miejscu. - Życzę, by nowym kanonikom udało się jak najlepiej wypełnić te zadania, które przed nową kapitułą stoją - odpowiedział na podziękowania Biskup Legnicki.

Ze strony naszej Redakcji składamy gratulacje i najlepsze życzenia wszystkim nowym księżom kanonikom, a wśród nich - naszemu redakcyjnemu koledze ks. kan. Waldemarowi Wesołowskiemu.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Początek Kapituły Generalnej Zakonu Paulinów

[ TEMATY ]

kapituła

BOŻENA SZTAJNER

Z udziałem ponad 70 delegatów i ustępującego Zarządu na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Kapituła to gremium przedstawicieli Zakonu zwoływane raz na 6 lat w celu dokonania analizy wierności dziedzictwu, opracowania nowych programów i kierunków posługi oraz wyboru przełożonego generalnego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję